5700 XT undervolt tavsiyesi

HighTechLowLife

Kilopat
WattMan hatasından dolayı oyunlarda sürekli bilgisayar ya reset atıyor ya da oyundan atıyor. Tavsiye edebileceğiniz stabil ayarlar ve kullandığınız Radeon sürümü nelerdir? Bir sürü voltaj MHz ayarı yaptım ama fayda etmiyor.

Ekran kartım Sapphire 5700 XT Nitro Plus ama hiç memnun değilim ve şu anki piyasa düzelene kadar mecbur bununla idare etmek zorundayım.

WattMan hatasından dolayı oyunlarda sürekli bilgisayar ya reset atıyor ya da oyundan atıyor. Tavsiye edebileceğiniz stabil ayarlar ve kullandığınız Radeon sürümü nelerdir? Bir sürü voltaj MHz ayarı yaptım ama fayda etmiyor.

Ekran kartım Sapphire 5700 XT Nitro Plus ama hiç memnun değilim ve şu anki piyasa düzelene kadar mecbur bununla idare etmek zorundayım.

Aslında satıp 3060 ya da 6700XT alabilirsin forumda satanlar var yurtdışından getirtip satanlar var yani yapabilirsin.

21.3.1 versiyonunu kullanın. Oyunlarda yapacağınız ayarlar ise, FPS tarzı veya online oyun oynuyorsanız eğer, Anti_lag özelliğini açabilirsiniz. Image Sharpening'i %50 yapın. Enhanced Sync'i açmayın hiç. Freesync özelliğini de ON yapabilirsiniz. Sürücünüzü DDU ile temiz kurulum yaparak kurun bu arada. Kartta sorun yok emin olun. Voltaj falan onların hepsi default ayarlarda kalsın. Windows'un güncel olduğundan da emin olun. Diğer tüm chipset sürücüleri, bios falan herşeyi de güncel tutun. Ses sürücüsü, ağ sürücüsü vs. vs.

Son düzenleme:
21.3.1 versiyonunu kullanın. Oyunlarda yapacağınız ayarlar ise, FPS tarzı veya Online oyun oynuyorsanız eğer, anti_lag özelliğini açabilirsiniz. Image Sharpening'i %50 yapın. Enhanced Sync'i açmayın hiç. FreeSync özelliğini de on yapabilirsiniz. Sürücünüzü DDU ile temiz kurulum yaparak kurun bu arada. Kartta sorun yok emin olun. Voltaj falan onla hepsi default ayarlarda kalsın. Windows'un güncel olduğundan da emin olun. Diğer tüm chipset sürücüleri, BIOS falan her şeyi de güncel tutun. Ses sürücüsü, ağ sürücüsü vs. vs.

Virtual Super Resolution açılmalı mı sizce ben açıyorum ama bir şey değişiyor mu anlayamadım.

Virtual Super Resolution açılmalı mı sizce ben açıyorum ama bir şey değişiyor mu anlayamadım.
Ben açmıyordum onu da, bence gereksiz. Ben de 1.5 yıldır kullanıyordum 5700 XT'yi, dün sattım bir Etherium madencisine. Uzun süredir de RDR2 ve Elder Scrolls Online oynuyordum. Hiçbir hata ile karşılaşmadım doğru düzgün.

Merhabalar. Sizinle aynı kart aynı model kullananların ayarlarını deneyebilirsiniz fakat o ayarlarında stabil çalışmasının garantisi yok maalesef. Undervolt mantığı temelde deneme yanılma yöntemi ile kendi kartınız için çalışan stabil bir ayar bulmaktır.

Ayrıca WattMan hatasının birçok sebebi olabilir. Yani WattMan hatasına neyin sebep olduğunu bile bulmak zorken bu hata için birçok çözüm önerileri vardır. Bu hata donanımsal ya da yazılımsal bir sebepten ötürü meydana geliyor olabilir. 5700 XT için donanımsal açıdan genelde kullanılan güç kaynağı yüzünden bu tarz problemler yaşanıyordu.

Farklı bir sürücü yükleyip o sürücüde bu tarz ayarlar yapmayı deneyebilirsiniz. Bende kendi kullandığım stabil olarak bildiğim undervolt ayarları atıyorum x sürümünde stabil bir şekilde çalışıyorsa y sürümünde çalışmamıştı. Yani ilginç bir durum fakat dediğim gibi farklı sürücüler yükleyip o sürücülerde bu tarz ayarlar yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer Radeon programından ayar yapıyorsanız yaptığınız ayarların sıfırlanmaması için görsele yüklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı kapatın.

Dosya Ekleri

• hızlı başlatma.PNG
    hızlı başlatma.PNG
    43,5 KB · Görüntüleme: 29
21.3.1 versiyonunu kullanın. Oyunlarda yapacağınız ayarlar ise, FPS tarzı veya Online oyun oynuyorsanız eğer, anti_lag özelliğini açabilirsiniz. Image Sharpening'i %50 yapın. Enhanced Sync'i açmayın hiç. FreeSync özelliğini de on yapabilirsiniz. Sürücünüzü DDU ile temiz kurulum yaparak kurun bu arada. Kartta sorun yok emin olun. Voltaj falan onların hepsi default ayarlarda kalsın. Windows'un güncel olduğundan da emin olun. Diğer tüm chipset sürücüleri, BIOS falan her şeyi de güncel tutun. Ses sürücüsü, ağ sürücüsü vs. vs.s

orunlarda oyun fark etmiyor hepsinde yapıyor. AMD bütün özellikleri kapalı belki problem azalır diye ama fayda etmiyor.

21.3.1 versiyonunu kullanın. Oyunlarda yapacağınız ayarlar ise, FPS tarzı veya Online oyun oynuyorsanız eğer, anti_lag özelliğini açabilirsiniz. Image Sharpening'i %50 yapın. Enhanced Sync'i açmayın hiç. FreeSync özelliğini de on yapabilirsiniz. Sürücünüzü DDU ile temiz kurulum yaparak kurun bu arada. Kartta sorun yok emin olun. Voltaj falan onların hepsi default ayarlarda kalsın. Windows'un güncel olduğundan da emin olun. Diğer tüm chipset sürücüleri, BIOS falan her şeyi de güncel tutun. Ses sürücüsü, ağ sürücüsü vs. vs.

Kardeş bende sorunsuz olduğuna inanıyordum en başında ama öyle değil. Her oyunda problem. AMD içinde bütün özellikler kapalı zaten. Her şey her zamanki gibi güncel. Kurulum her zamanki gibi DDU ile yapıyorum.
Merhabalar. Sizinle aynı kart aynı model kullananların ayarlarını deneyebilirsiniz fakat o ayarlarında stabil çalışmasının garantisi yok maalesef. Undervolt mantığı temelde deneme yanılma yöntemi ile kendi kartınız için çalışan stabil bir ayar bulmaktır.

Ayrıca WattMan hatasının birçok sebebi olabilir. Yani WattMan hatasına neyin sebep olduğunu bile bulmak zorken bu hata için birçok çözüm önerileri vardır. Bu hata donanımsal ya da yazılımsal bir sebepten ötürü meydana geliyor olabilir. 5700 XT için donanımsal açıdan genelde kullanılan güç kaynağı yüzünden bu tarz problemler yaşanıyordu.

Farklı bir sürücü yükleyip o sürücüde bu tarz ayarlar yapmayı deneyebilirsiniz. Bende kendi kullandığım stabil olarak bildiğim undervolt ayarları atıyorum X sürümünde stabil bir şekilde çalışıyorsa y sürümünde çalışmamıştı. Yani ilginç bir durum fakat dediğim gibi farklı sürücüler yükleyip o sürücülerde bu tarz ayarlar yapmayı deneyebilirsiniz. Eğer Radeon programından ayar yapıyorsanız yaptığınız ayarların sıfırlanmaması için görsele yüklediğim Windows ayarlarından hızlı başlatmayı kapatın.

Hızlı başlatma kapalı. PSU sıfır yeni aldım değişmedi. İşte kullanıcılar tarafından en problemsiz olduğuna inanılan sürüm arıyorum. Belki stabil çalıştıran kişinin değerleri bende de çalışır diye konu açtım.

Ben açmıyordum onu da, bence gereksiz. Ben de 1.5 yıldır kullanıyordum 5700 XT'yi, dün sattım bir Ethereum madencisine. Uzun süredir de RDR2 ve Elder Scrolls Online oynuyordum. Hiçbir hata ile karşılaşmadım doğru düzgün.

Kaça sattın? Bende de var 1.5 yıldır ve egitim için maalesef para lazım. Piyasayı öğrenmem lazım.

Hızlı başlatma kapalı. PSU sıfır yeni aldım değişmedi. İşte kullanıcılar tarafından en problemsiz olduğuna inanılan sürüm arıyorum. Belki stabil çalıştıran kişinin değerleri bende de çalışır diye konu açtım.
WattMan ve siyah ekran hataları ile boğuşup ekran kartını kırma noktasına kadar gelmiş birisi olarak sizi çok iyi anlıyorum. İnşallah en kısa zamanda sorunu çözersiniz. Ben eskiden uzun süre boyunca stabil bir şekilde 20.4.2 sürümünü kullanmıştım. Korka korka zamanında son sürüm olarak çıkan 20.11.2 sürümünü yükledim ve şuan bunu kullanıyorum. Stabil bir undervolt ayarı bulma konusunda da ben ilk başta sadece voltaj ayarını düşürdüğüm için en ufak düşürmede sistem çöküyordu. Frekans Mhz değerini bir miktar düşürüp ona bağlı olarak voltajı düşürdüğümde ise uzun uğraşlar sonucu stabil bir ayar bulmuştum. Ayrıca güç limiti değerini de -5 olarak düşürmüştüm. Kullandığım ekran kartı RX 590 olup sadece size fikir olması açısından bunları belirttim o kadar.

Yeni konular

Geri
Yukarı