5700X'den 13600K'ya geçmeye değer mi?

Delidumrul01

Centipat
Daha fazla  
6700k, 16 GB 3200 DDR4 RAM, GTX 1070'li sistemi yenilemek istiyorum. 2K da oyun oynuyorum. Ekran kartı olarak 3070 veya AMD 6700 alıp idare edeyim dedim. Ama sanırım işlemcim 4.8 Hz overclocklu olsa da darboğaz yapacak.

Aslında AM5 platformunu Aylardır bekliyordum. Yeni platform, uzun ömürlü olması açısından büyük avantaj. Ama maalesef maliyetiyle hayal kırıklığı oldu benim için. Anakartları pahalı, üstüne yine pahalı DDR5 RAM de almam gerekecek. Anakart ve RAM'i en ucuzundan seçsem (Ki hiç içime sinmeyecek) 15 binden aşağı tutmuyor fiyatı. Maddi sorunum yok ama bu rakamlara çıkmakta istemiyorum.

Geçen hafta ASUS TUF B550 ve AMD 5700X sipariş ettim. İşlemci ve anakart toplam 8 bin 500 tuttu. Bunları; elimdeki RAM'lerle ve İkinci el alacağım 3080 veya 6900XT le beraber sisteme dahil ederek kullanmayı düşünüyordum. 20 bin civarında para harcamış olacağım toplamda. Dün işlemci ve anakart geldi. Ama kutularından çıkarıp montaj yapmadım. Yapmadım, çünkü geçen gün 13. nesil Intel işlemciler tanıtıldı ve biraz kafam karıştı.

13600k oldukça dikkat çekici bir CPU olmuş. Testleri inceledim. Oyunlarda, diğer işlemcilere fena fark atmış. RTX 4090'ı bile besler gibi duruyor bu haliyle. Ama sıcaklık ve enerji sarfiyatı epeyce fazla. Kasamdaki Fuma 2 zar zor yeter alırsam. Biraz voltaj kısıp onu hallederim ama değer mi değmez mi bilemedim. Fiyatı 7 bin, anakart 4.500, Toplam 11.500 oluyor. Fazladan 3, 5K TL vermeye değer mi? Maddi olarak sıkıntım yok ama gereksiz de para harcamak istemiyorum açıkçası. Sizin düşünceniz nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

6700k, 16 GB 3200 DDR4 RAM, GTX 1070'li sistemi yenilemek istiyorum. 2K da oyun oynuyorum. Ekran kartı olarak 3070 veya AMD 6700 alıp idare edeyim dedim. Ama sanırım işlemcim 4.8 Hz overclocklu olsa da darboğaz yapacak.

Aslında AM5 platformunu aylardır bekliyordum. Yeni platform, uzun ömürlü olması açısından büyük avantaj. Ama maalesef maliyetiyle hayal kırıklığı oldu benim için. Anakartları pahalı, üstüne yine pahalı DDR5 RAM de almam gerekecek. Anakart ve RAM'i en ucuzundan seçsem (ki hiç içime sinmeyecek) 15 binden aşağı tutmuyor fiyatı. Maddi sorunum yok ama bu rakamlara çıkmakta istemiyorum.

Geçen hafta ASUS TUF B550 ve AMD 5700X sipariş ettim. İşlemci ve anakart toplam 8 bin 500 tuttu. Bunları; elimdeki RAM'lerle ve ikinci el alacağım 3080 veya 6900XT le beraber sisteme dahil ederek kullanmayı düşünüyordum. 20 bin civarında para harcamış olacağım toplamda. Dün işlemci ve anakart geldi. Ama kutularından çıkarıp montaj yapmadım. Yapmadım, çünkü geçen gün 13. nesil Intel işlemciler tanıtıldı ve biraz kafam karıştı.

13600k oldukça dikkat çekici bir CPU olmuş. Testleri inceledim. Oyunlarda, diğer işlemcilere fena fark atmış. RTX 4090'ı bile besler gibi duruyor bu haliyle. Ama sıcaklık ve enerji sarfiyatı epeyce fazla. Kasamdaki fuma 2 zar zor yeter alırsam. Biraz voltaj kısıp onu hallederim ama değer mi değmez mi bilemedim. Fiyatı 7 bin, anakart 4.500, toplam 11.500 oluyor. Fazladan 3, 5K TL vermeye değer mi? Maddi olarak sıkıntım yok ama gereksiz de para harcamak istemiyorum açıkçası. Sizin düşünceniz nedir? Yardımcı olursanız sevinirim.

Sizin yerinizde olsam 13600k kesinlikle tercih ederdim, çünkü gayet uzun ömürlü olacak gibi.

Yeni konular

Yeni mesajlar

Geri
Yukarı