5700XT WattMan hatası

Memtest'ı kullan normal cıkarsa ve RAM'ların OClı ıse normal hzlerıne cekıp bır dene XMP profılınden hızlı baslatmayı kapa sorun devam edıyorsa RAM'lık bır durum yoktur

Ekran kartının saat ayarlarını 100mhz aşağı çekip voltajı arttırmayı dene. Kart stabil çalışmayabiliyor. Çözerse bu çözer. Msı AfterBurner kullanarak en stabil ayarları bulmayı çalışın. Mhz düşür, voltaj arttır, stres testi yap, olmazsa sil baştan şekilde.

Ekran kartının saat ayarlarını 100mhz aşağı çekip voltajı arttırmayı dene. Kart stabil çalışmayabiliyor. Çözerse bu çözer. Msı AfterBurner kullanarak en stabil ayarları bulmayı çalışın. Mhz düşür, voltaj arttır, stres testi yap, olmazsa sil baştan şekilde.
ekran kartının mhzını dusurmek alacagım performansı dusurmus oluyor o zaman bu parayı verıp bu kartı kullanmanın mantıgı ne ama psu yu nasıl test edebılırım saglıklı calısıyor mu dıye onu merak edıyorum bazı kısıler afterburner rıvaturner gıbı programlar bu hataya sebep sılın dıyor onerebılecegınız bır program var mı psu testı ıcın uv yapmak mantıklı cozum degıl bence

ekran kartının mhzını dusurmek alacagım performansı dusurmus oluyor o zaman bu parayı verıp bu kartı kullanmanın mantıgı ne ama psu yu nasıl test edebılırım saglıklı calısıyor mu dıye onu merak edıyorum bazı kısıler afterburner rıvaturner gıbı programlar bu hataya sebep sılın dıyor onerebılecegınız bır program ar mı uv yapmak mantıklı cozum degıl bence
Kardeşim elindeki problemin "After market" kart üreticisinin affedersin bok yemesi. Gereksiz oc ayarlarıyla çıkıyor fabrikadan, senin stabil hale getirmen gerek. Occt ile psu testi yapabilirsin.

Kardeşim elindeki problemin "After market" kart üreticisinin affedersin bok yemesi. Gereksiz oc ayarlarıyla çıkıyor fabrikadan, senin stabil hale getirmen gerek. Occt ile psu testi yapabilirsin.
kartına bıos atanlar da var acaba ıtopya ıncehesap gıbı sıteler guncel bıos yuklemeden mı yolluyor bu kartları dedıgınız gıbı bendekı raw 2 ultra fabrıka cıkıs oc bır kart

kartına bıos atanlar da var acaba ıtopya ıncehesap gıbı sıteler guncel bıos yuklemeden mı yolluyor bu kartları dedıgınız gıbı bendekı raw 2 ultra fabrıka cıkıs oc bır kart
Öyle bir şey yok. Kartın fabrika çıkışı oc değerleri gereksiz olduğu için stabil çalışamıyor. Stabil hala getirmek için kart frekansını ayarlaman lazım. Çözerse bu yöntem çözer başka bir çözümü yok. Kartı satsan bile bir mining yapan arkadaşa sıkıntı çıkarırsa kapına dayanır adam. Hiç yoktan hatayı biraz törpülemen lazım.

Öyle bir şey yok. Kartın fabrika çıkışı OC değerleri gereksiz olduğu için stabil çalışamıyor. Stabil hala getirmek için kart frekansını ayarlaman lazım. Çözerse bu yöntem çözer başka bir çözümü yok. Kartı satsan bile bir mining yapan arkadaşa sıkıntı çıkarırsa kapına dayanır adam. Hiç yoktan hatayı biraz törpülemen lazım.

Pıyasa bu durumda ıken satmak bana mantıklı gelmıyor zaten benım anlamadıgım hadı adam benden 8 kdan bu kartı aldı dıyelım salak mı 3060 Ti daha performanslı bır kart bu paraya 3060 Ti yakalayabılır pıyasadan mınıng tarafında 5700XT cok mu performanslı merakımdan soruyorum sorun su kı bendekı PSU bana guven vermıyor moduler degıl eskı tıp FSP marka dedıgınız testı uygulayıp en son care UV deneyecegım

Evet ya da restart atıyor kendı kendıne.

Kanka su an pıyasada stok sorunu var satsam alabılır mıyım bılmıyorum zaten kartı alıp para ıadesı verseler yıne zarardayım fıyatı ucmus gıtmıs kartın.

RAM ve PSU da sorun var belki de Memtest'e sokup detaylı bakmak lazım kartı ılk aldıgımda yapmıstım FurMark maks 80'ı gormustu PSU testını nasıl yapabılırım acıkcası PSU'ya guvenmıyorum ama bırebır sıstem arkadasımda var o bu sorunları yasamıyor gercekten can sıkıcı BIOS pılını çıkarıp taktım o da cozum olmadı acaba RAM'lerım fabrıka cıkıslı oclı BIOS'tan MHz'lerı dusursem nasıl olur acaba.

İade etme işte. 2.el sat. O şekilde satarsan 7bin TL, 8bin TL gibi mevlalara satarsın. O paraya sattınmı piyasa düzelirse 3070 bile alabilirsin.
Pıyasa bu durumda ıken satmak bana mantıklı gelmıyor zaten benım anlamadıgım hadı adam benden 8 kdan bu kartı aldı dıyelım salak mı 3060 Ti daha performanslı bır kart bu paraya 3060 Ti yakalayabılır pıyasadan mınıng tarafında 5700XT cok mu performanslı merakımdan soruyorum sorun su kı bendekı PSU bana guven vermıyor moduler degıl eskı tıp FSP marka dedıgınız testı uygulayıp en son care UV deneyecegım
Adamlar salak değil. Mining için 5700xt çok çok çok daha iyi.

Arkadaşlar merhaba RAM'leri BIOS XMP profilden ocli fabrika çıkış kendi ayarına çektim ve buradaki adımları uyguladım sorunum çözülmüş gibi duruyor umarım sizlere de yardımcı olur.
Arkadaşlar herkese merhaba. Amd ekran kartı kullanıcılarının bildiği gibi wattman hatasının birden çok sebebi ve yine birden çok çözümü olabiliyor. Ben de bir wattman mağduru olarak aylardır birçok yöntem denedim. Bir sürü ekran kartı profili oluşturdum. Yok voltajı düşür yok mhz düşür yok şunu artır bunu azalt vay efendim şu sürüme geri dönüş yap o da olmadı tekrardan güncelle vs. derken hiçbirisi sorunuma tam çözüm olmadı. Forumlarda avare avare dolaşırken bir yerde okuduğuma göre bir kullanıcı, sorunun kaynağının amd software adrenalin programının olduğunu ve çözümün; sadece ekran kartı driverını yüklemekte olduğunu yazmıştı. Düşününce mantıklı geldi. Çünkü nvidia tarafında, en son gelen sürücü en sağlıklısı iken amd tarafında, insanlar hala x sürümü daha kararlı y sürümünde sorunlar yaşıyorum gibi sorunlarla cebelleşiyor.
Ben de bu yöntemi denedim ve 3 gündür kendimce test ediyorum ve hala herhangi bir wattman (bende ekran kartı görüntü vermeyi kesiyor, siyah ekran geliyor ve manuel olarak pc yi kapatıp açmadıkça görüntü gelmiyordu) sorunuyla karşılaşmadım. Apex Legends ve Battlefield 1 gibi sistemi yoran oyunlarda test etmeme rağmen dediğim gibi bir sorunla karşılaşmadım ve bu yöntemi siz wattman mağduru arkadaşlarımla paylaşmak istedim. Ancak yine de başta belirttiğim gibi wattman hatasının birden çok sebebi ve çözümü olabiliyor. Benim bulduğum yöntem buydu. %100 bir yöntem diyemem o yeterlilikte değilim ancak birçoğunuzun sorununa çözüm olacağını düşündüğüm için paylaşıyorum.

Öncelikle; Amd'nin kendi sitesindeki en son önerilen (WQHL) driverı indiriyoruz. Ardından, DDU programıyla ekran kartı driverını tamamen kaldırıyoruz.
* Daha sonra indirdiğimiz son sürümü çalıştırıyoruz. Yükleme dosyası çalıştığında öncelikle paket içeriğini C içerisindeki AMD klasörüne aktarıyor.
* Bu işlem bittikten sonra Radeon Software programını yüklemek için ayrı bir yükleme ekranı geliyor. Bu ekran geldiğinde sağ alttan iptal ediyoruz.
* Daha sonra arama kısmına "aygıt yöneticisi" yazıyoruz. Gelen ekranda "görüntü bağdaştırıcıları" bölümünün altında ekran kartınızın modeli yazar.
* Ekran kartı modelinin olduğu bölüme sağ tık yapıp güncelle diyoruz. Dosya konumu olarak ise, C/İndirdiğiniz sürüm klasörü (Radeon-Software-Adrenalin-2020-20.11.2 gibi)/package/drivers konumunu seçiyoruz ve güncelliyoruz. Hepsi bu kadar.

Not: Bu yukarıdaki işlemi yapmanın sebebi Amd'nin 2019 sürümünde özel kuruluma izin vermesi ancak 2020 sürümünde driver seçtirmeyip hepsini otomatik yüklemeye çalışmasıdır.
Not2: Radeon Software Adrenalin programının sunduğu en büyük güzelliklerden birisi de şüphesiz ekran kartı değerlerine müdahale etme hakkıydı. Programı yüklemediğimiz için bundan mahrum kalıyoruz. Bu durumun çözümünü ise, daha önce de severek kullandığım Asus gpu tweak 2 programıyla yaptım ve amd ekran kartlarının yüksek mhz voltaj değerlerilye geldiğini bildiğim için, yine de ne olur ne olmaz diyerek performansı bir tık kıstım :d Benim kullandığım değerler bu şekilde arkadaşlar. Aşağıya görsel olarak bırakıyorum. (Mhz yi düşürdüm biraz da voltajı kısayım dedim ancak bu seferde oyun ortasında hata verip masaüstüne attı. Araştırdım voltajdan kaynaklı bir problemmiş ben de bu işi programa bıraktım kendisi otomatik ayarlıyor. Yine de tam hakim olmadığım bir konu önerilerinize açığım) Kendime profiller oluşturdum ve oyundayken bu ayarlarda max 67 dereceyi gördüm. Kaldı ki kasam hava alma yönünde oldukça yetersiz bir kasa. Tabi herkesin kendi ince ayarı vardır. Ben küçük bir rehber olsun diyerek paylaştım. Ekran kartı modelim, xfx rx 5600 xt thicc ii pro modeli bu arada arkadaşlar. İyi forumlar.

Eki Görüntüle 844128Eki Görüntüle 844136

Geri
Yukarı