5800X işlemci stres testinde 90 derece oluyor

alomedark53

Centipat
Daha fazla  
Merhaba. İslemcim 5800X ama bunu bir turlü soğutamiyorum. Kullandığım şu anki sivi soğutma Game booster Nitro 360 mm sitres testinde tam yukte sicaklik 20 dk icinde 90'ni buluyor sogutucuyu değistirmek istiyorum. Sizce bu zoomflow 360 XT snow yeterli gelir mi? Kullanan var midir aranizda? Yardimci olursaniz sevinirim.

IMG-20230401-WA0007.jpeg

Dosya Ekleri

• IMG_20230402_165324.jpg
    IMG_20230402_165324.jpg
    147,6 KB · Görüntüleme: 56
Sorunu sıvı soğutmaya yüklemeden önce tekrar kalitlei bir termal macun uygulayıp talimatlara göre pompayı monteleyin. İyi sıkılmamış vidalar nedneiyle3 bazen pompa yüzeyi ile işlemci arasında boşluk oluşabiliyor. Yanlış uygulanan ve kalitesiz macun, pompanın yüzeyinde unutulan ve sökülmeyen koruma bandı, yanlış konumlandırılan fanlar ve kasanızın da hava alma düzeyi. Her şey etkileyebilir sıcaklığı.

Eğer problem tüm bu sorun tespit aşamalarına rağmen yine soğutucudaysa tabii ki değiştirmen daha mantıklı. Bazen sadece pompa hortumlarının yanlış bükülmesi gibi şeylerden bile soğutma performansı etkileneb ilir. Kasanın içini rahatlıkla görebileceğimiz bir fotoğraf atarsan belki birkaç modlama ile daha performanslı hale getireibliriz soğutucunu.

Sendeki sıvı soğutma doğru bir şekilde çalışıyor mu?
Evet çalışıyor.

Sorunu sıvı soğutmaya yüklemeden önce tekrar kalitlei bir termal macun uygulayıp talimatlara göre pompayı monteleyin. İyi sıkılmamış vidalar nedneiyle3 bazen pompa yüzeyi ile işlemci arasında boşluk oluşabiliyor. Yanlış uygulanan ve kalitesiz macun, pompanın yüzeyinde unutulan ve sökülmeyen koruma bandı, yanlış konumlandırılan fanlar ve kasanızın da hava alma düzeyi. Her şey etkileyebilir sıcaklığı.

Eğer problem tüm bu sorun tespit aşamalarına rağmen yine soğutucudaysa tabii ki değiştirmen daha mantıklı. Bazen sadece pompa hortumlarının yanlış bükülmesi gibi şeylerden bile soğutma performansı etkileneb ilir. Kasanın içini rahatlıkla görebileceğimiz bir fotoğraf atarsan belki birkaç modlama ile daha performanslı hale getireibliriz soğutucunu.
Kullandığım macun Arctic MX-4 bide bu değerler bostaykende degisebiliyor. Sivi sogutma sicakligi sabit tutamiyor nedense.

Dosya Ekleri

• IMG_20230406_150613.jpg
    IMG_20230406_150613.jpg
    148,2 KB · Görüntüleme: 53
  • IMG_20230406_150613.jpg
    IMG_20230406_150613.jpg
    148,2 KB · Görüntüleme: 51
Sıvı soğutmanın fanlarını havayı dışarıya üfleyecek şekilde takıp dener misin rica etsem birde. 5800X ML240 ta 65-70 üzerine çıkmıyor.

Evet çalışıyor.

Kullandığım macun Arctic MX-4 bide bu değerler bostaykende degisebiliyor. Sivi sogutma sicakligi sabit tutamiyor nedense.
Ben yerinde olsa kasayı olabildiğince havayla besleyip sıvı soğutmadan çıkış sağlardım. En üst ve en alttakileri kasa içine hava verecek, radyatördeki yan fanları da dışarıya yani radyatöre hava üfleyecek şekilde ayarlardım. Kasa genelinin de ısısı düşecektir ve radyatörden hava emmeye çalışan fanların tam tersi direkt radyatöre havayı verip yandan da dışarıya doğru atacaktır.

Sıcaklıkların gayet normal herhangi bir problem göremiyorum. 141 watt için 86 derece yüksek Dböyle

Sıcaklıkların gayet normal herhangi bir problem göremiyorum. 141 watt için 86 derece yüksek değil.

Böyle kalmiyor ama 90 görüyor.

Ben yerinde olsa kasayı olabildiğince havayla besleyip sıvı soğutmadan çıkış sağlardım. En üst ve en alttakileri kasa içine hava verecek, radyatördeki yan fanları da dışarıya yani radyatöre hava üfleyecek şekilde ayarlardım. Kasa genelinin de ısısı düşecektir ve radyatörden hava emmeye çalışan fanların tam tersi direkt radyatöre havayı verip yandan da dışarıya doğru atacaktır.

Şu an zate kasanin önünde olan fanlar radyatöre tam tersi havayi kasa icine aliyor radyatörde zate o fanlarin arkasinda havayi dişari veriyor resimde atacağım altda olan fanlarda önceden havayi iceri alıyordu ama bu sekilde yapmam şu an icin kasa icin en iyisi onceden diğer türlü 10 dk icinde 90 sicakliğa ulaşıyordu bu kasanin aynisini arkadaşa topladik sadece işlemci 5700X takılan sıvı soğutma ise zoomflow 240 XT snow sitres testinde aldiği sicaklık ise 55.

MVIMG_20230402_104029.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı