5800X Sistemden takırtı sesi geliyor

Daha fazla  
Herkese merhaba,
Be Quiet 500DX kasa, RM750W güç kaynağı, 5800X işlemci, Noctua U14s işlemci soğutucudan oluşan ve HDD barındırmayan bir sistem topladım. Pasif soğutma olması için anakartı B550 seçtim ve ekran kartım da zaten günlük kullanımda 0RPM modunda çalışıyor.
ASUS fan xpert uygulamasından silent mod ayarını etkinleştirdim, U14s fanı ve anakartta 2. CPU fan soketine bağladığım Silent Wings 3 fanım 300RPM civarında çalışıyor. Kasa fanları 0RPM, güç kaynağının fanı da zaten kendi özelliği gereği dönmüyor olmalı.

Buna rağmen odada sessiz bir ortam olduğunda kasanın sesini net şekilde duyabiliyorum. Kasa masanın altında ve 30-40cm uzaklıkta oturuyorum. Duyduğum ses tam olarak fanın hava alma sesi gibi değil de motor sesine yakın. Kulağımı yaklaştırdığımdaysa sanki ara ara tıkırtı sesi de geliyor.

En azından günlük kullanımda boşta bir laptop sessizliğine yakın olacak şekilde sistemi kullanmak istiyorum ama sanki daha fazla ses çıkıyor gibi. Acaba ben mi abartıyorum, bu kadar ses duymak normal mi?
Öneri ve görüşlerinizi lütfen paylaşın, sessizlik benim için oldukça önemli.

Son düzenleyen: Moderatör:
Sesin kaynağını bulduktan sonra buna karar vermek daha önemli. 300RPM yeterince düşük bir dönüş hızı zaten. Sesin kaynağını bulmaya çalışın. Ama yine de kasaya 30 CM uzaklık yeterince yakın zaten. Sesin kaynağı fanlar ise onların yakınından hiç kablo geçmediğinden emin olun. Ses bobin sesi ile ona yapacak bir şey yok maalesef.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam ses bu şekilde mi?

Sesin kaynağını bulduktan sonra buna karar vermek daha önemli. 300RPM yeterince düşük bir dönüş hızı zaten. Sesin kaynağını bulmaya çalışın. Ama yine de kasaya 30 CM uzaklık yeterince yakın zaten. Sesin kaynağı fanlar ise onların yakınından hiç kablo geçmediğinden emin olun. Ses bobin sesi ile ona yapacak bir şey yok maalesef.

Pc kapalıyken işlemci fanının kablosunu çıkartıp tekrar açmaya çalıştım ama bu kez kasanın fanları tam hızla dönmeye başladı ve bilgisayar açılmadı. Pc açıkken aynı şeyi deneyeceğim, umarım bir sorun olmaz ve bu şekilde tespit edebilirim. Bobin sesinden kastınız CW ise o tizlikte bir ses değil gibi.
Psu fanı kasanın altında olduğu için kulağımı dayayıp dinlemek çok zor ama zaten ondan yana bir sorun olmamalı. Hatta sistem tam yükteyken bile psu fanının dönmesi için gerekli güç değerine ulaşması mümkün değil.
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
Hocam ses bu şekilde mi?

Hocam video mu attınız, dinleyecek herhangi bir içerik bulamadım mesajınızda.

Hocam, fikir vermesi açısından kendi deneyimimi paylaşayım. Ben de sessiz kasa kullanıyorum, belki yardımcı olur. İşlemci fanı dışında diğer fanları sistem açıkken yazılımdan kapatıp dinleme yapabilirsiniz. Benim bir fanımın rayı bozulmuş tiz bir cızırtı yapıyordu, böyle bulabildim. Kasa fanlarını kapatıp, işlemci fanını da kapatabilirsiniz, kısa süreli bir sıkıntı olmaz yine dinleme yapabilirsiniz. Ben de aynı güç kaynağını kullanıyorum. Onun zaten dediğiniz gibi fanı çalışmıyor. Güç kaynağından fan sesi duymak çok zor. Bu şekilde fanları tek tek kontrol etmek gerek..

Hocam, fikir vermesi açısından kendi deneyimimi paylaşayım. Ben de sessiz kasa kullanıyorum, belki yardımcı olur. İşlemci fanı dışında diğer fanları sistem açıkken yazılımdan kapatıp dinleme yapabilirsiniz. Benim bir fanımın rayı bozulmuş tiz bir cızırtı yapıyordu, böyle bulabildim. Kasa fanlarını kapatıp, işlemci fanını da kapatabilirsiniz, kısa süreli bir sıkıntı olmaz yine dinleme yapabilirsiniz. Ben de aynı güç kaynağını kullanıyorum. Onun zaten dediğiniz gibi fanı çalışmıyor. Güç kaynağından fan sesi duymak çok zor. Bu şekilde fanları tek tek kontrol etmek gerek..

Teşekkür ederim, hangi yazılımı kullanarak bunu yaptınız?
Mesajımda belirttiğim gibi, Fan Xpert üzerinden zaten kasa fanlarım kapalı durumda. Sadece u14s fanı ve kasanın üst kısmına taktığım silent wings 3 fanı ( cpu-opt slotuna bağlı ) dönüyor. Hangi yazılım üzerinden işlemci fanı tamamen kapatılabiliyor?
Bu arada silent wings fanı ayrı olarak göremiyorum, sanırım 2. cpu fan slotuna bağlı olduğu için diğer fanla senkronize hareket ediyor.
Hocam mesajımda bir tane video var gözükmüyor mu?
50. saniyede başlıyor teste.

Nedense ilk etapta video çıkmamıştı, sorun yok. Tam olarak böyle bir ses değil, dediğim gibi CW sesine benzemiyor. O kadar tiz yada kulak tırmalayıcı değil.
Bu konu biraz göreceli aslında, belki de çıkan sesi ben abartıyorumdur. En azından günlük işlemlerde 0 sese yakın bir sistem kurmak istiyordum, beklentimi çok mu yüksek tuttum yoksa bir sorun mu var şimdilik çözemedim.

Hocam ben de anakartın uygulaması ile kontrol ediyorum ( MSI ). Asus fan expert'te cpu fan grafiğine tıklarsanız, oradaki yuvarlaklardan en solda kalanı aşağı sıfıra çekerseniz cpu fanını durdurabilirsiniz. O grafik üzerinden istediğiniz şekilde sıcaklık/devir ayarını yapabilirsiniz. İlla profillerdeki hazır grafiği kullanmanıza gerek yok. Eğer yeterince soğuksa iyice rpmi düşürebilirsiniz. Ben öyle kullanıyorum. Cpu fanını durdurup dinleyip tekrar oradan açabilirsiniz. Bir de silent wing'i chasis fan portuna bağlamak, yer varsa tabi, daha rahat kontrol sağlayabilir..

Bir de bazen hava soğutmanın fanı metal kuleye tam oturmamış ise hava üflerken de ses yapabiliyor.

Hocam ben de anakartın uygulaması ile kontrol ediyorum ( MSI ). Asus fan expert'te cpu fan grafiğine tıklarsanız, oradaki yuvarlaklardan en solda kalanı aşağı sıfıra çekerseniz cpu fanını durdurabilirsiniz. O grafik üzerinden istediğiniz şekilde sıcaklık/devir ayarını yapabilirsiniz. İlla profillerdeki hazır grafiği kullanmanıza gerek yok. Eğer yeterince soğuksa iyice rpmi düşürebilirsiniz. Ben öyle kullanıyorum. Cpu fanını durdurup dinleyip tekrar oradan açabilirsiniz. Bir de silent wing'i chasis fan portuna bağlamak, yer varsa tabi, daha rahat kontrol sağlayabilir..

Bir de bazen hava soğutmanın fanı metal kuleye tam oturmamış ise hava üflerken de ses yapabiliyor.

Teşekkür ederim, ne yazık ki anakartta sadece 3 adet kasa fan slotu var ve 4 adet kasa fanım var. Yinede sorun değil, silent wingsi ek olarak ve bilerek aldım zaten.
Dediğiniz ayarı deneyeceğim, fan ile soğutucu bloğu arasında bir sıkıntı yok gibi gözüküyor.
Ayrıca yabancı bir forumda bir başka kullanıcı da benzer sorunu yaşıyormuş. Sanırım kulakları hassas olan ve bu konuda biraz takıntılı kişiler bu sorunu farkediyor. Anladığım kadarıyla noctua fanların çoğunda böyle bir sıkıntı var.
Soğutucu fanını silent wings 3 ile değiştirsem bir sorun olur mu sizce?
Zaten overclock ile işim yok, tabi sw fanların hava akışı daha düşük.

Geri
Yukarı