R5 2600 Sistemden Sürtünme Sesi Geliyor

sarashina

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar merhaba, Corsair Spec Delta RGB kasam var, bilgisayar fanları PC boşta iken nadiren bir sürtme sesi çıkarıyor. Fakat oyun oynadığımda hayliyle fan hızları artıyor (otomatikte hiç dokunmadım). Fakat fan hızları artınca kesilmeyen bir sürtme sesi çıkarmaya başlıyor ve oldukça rahatsız edici bir ses. Bu ses kesilirse 30-45 sn. sonra tekrar başlıyor. Ekran kartım MSI GTX 1660 Super Gaming X, işlemcim Ryzen 5 2600.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videosunu çekip atar mısın?
Sadece sesi de duysam bir tahmin yaparım.

Buyurun hocam. Pek bilgili değilim ama fanlar direk en yüksek ayardan mı başlıyor soğutmak için sessiz çalışırken bayağı hızlanıyor ve sonra sürtme sesi ortaya çıkıyor. Normalde ilk hızlannmaya başladığında sıkıntı yok 30S-60 sn. arasında çıkıyor veyahut 60sn. Den biraz sonra

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Buyurun hocam. Pek bilgili değilim ama fanlar direk en yüksek ayardan mı başlıyor soğutmak için sessiz çalışırken bayağı hızlanıyor ve sonra sürtme sesi ortaya çıkıyor.

Jelatine çarpıyor gibime geldi fan. İçini varsa imkanınız çeker misiniz? Kasanın temperli cam kısmının içinde de jelatin var. Onu sökmenizi öneririm.

Ekran kartının sıcaklığına bakabilir misiniz? Ve fanların dönme hızına. Benim ekran kartının fanı da tıpkı bunun gibi ama maksimum 3300 RPM'i görüyor oyunu açar açmaz yüksek ihtimal sende de o sıkıntı var. Küçük bir fan ayarıyla sesten kurtulabilirsin tahminimce.

Jelatine çarpıyor gibime geldi fan. İçini varsa imkanınız çeker misiniz? Kasanın temperli cam kısmının içinde de jelatin var. Onu sökmenizi öneririm.

Ekran kartının sıcaklığına bakabilir misiniz? Ve fanların dönme hızına. Benim ekran kartının fanı da tıpkı bunun gibi ama maksimum 3300 RPM'i görüyor oyunu açar açmaz yüksek ihtimal sende de o sıkıntı var. Küçük bir fan ayarıyla sesten kurtulabilirsin tahminimce.

Temperli camdaki jelatini kastettin yanlış anlamadıysam çıkardım fakat devam etti yeni video çektim buyurunuz.

Arkadaşlar yanlış bilmiyorsam o ses çıkaran fan işlemciye ait değil mi? Oyun sırasında bir anda fanlar hızlanıyor ve işlemci soğutucusu sürtme sesi 30SN-5DK arası sürüyor ve kesiliyor. Kesildikten sonra 30SN-2DK içinde tekrar başlıyor.

Son düzenleme:
Temperli camdaki jelatini kastettin yanlış anlamadıysam çıkardım fakat devam etti yeni video çektim buyurunuz.

Arkadaşlar yanlış bilmiyorsam o ses çıkaran fan işlemciye ait değil mi? Oyun sırasında bir anda fanlar hızlanıyor ve işlemci soğutucusu sürtme sesi 30SN-5DK arası sürüyor ve kesiliyor. Kesildikten sonra 30SN-2DK içinde tekrar başlıyor.

Bu arada o fanları ilk defa gördüm :D ama işlemci fanından değil de arkadaki kasa fanından gelme olasılığı daha yüksek videoda da ses soldan geliyor bir bak. Benim işlemcim R3 2300X ve fanlarım daha kaliteli duruyor AMD logosu var.

Geri
Yukarı