5800x3D işlemci sabit GHz'de çalışıyor

magnifique25

Hectopat
Merhaba herkese iyi sosyaller.
Anakart olarak ASUS ROG B550-F Gaming kullanıyorum BIOS'u son sürüme güncelledim.
BIOS ayarlarından da pek anlamamakla beraber tpu 1 ve 2 ayarlarıyla uğraştım ama sonucu değiştiremedim.
İşlemcim sabit olarak 3.58 GHz çalışıyor ne yaptıysam ne düşürebildim ne yükseltebildim.
Ayar konusunda bazı eksiklikler olduğunu hissediyorum yardımcı olabilecek var mıdır?

Son düzenleyen: Moderatör:
Tabi paylaşayım da ne alakası var onu anlayamadım ? Sorun sıcaklık değil gayet serin çalışıyor çarpan kilidini açamıyorum
Sıcaklıktan ötürü tam olarak Turboya geçemiyor, thermal throttle yiyor olabilir. Aynı problem benim 5600X'imde var fakat tekli çekirdekte olmasını gerekeni görüyorum, siz ise onu da göremiyorsunuz.

Bu şekilde sebep-sonuç olarak gidersek sonuca ulaşırsınız.

Burada da görüldüğü üzere standart frekans 3,4 GHz, Turbo ise 4,4. Sizin işlemciniz maksimum 3,8'e kadar Turbo yapabiliyor.

Doğru anladım. Ama sıcaklıkla alakalı da bi problemim yok 60 65 dereceler stress testi altında.
5800X3D'de zaten OC yok, çarpanları kilitli. PBO da var mı bilmiyorum. Ancak sizin sorununuz da CPB sıkıntısı var. @deadfellow

Geri
Yukarı