Çözüldü i7-2600 işlemci sabit 3.4 GHz'de çalışıyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.

Avenged

Picopat
Daha fazla  
İşlemci
i7-2600
Selam. Yeni islemci aldim. Ancak bir sorun yasiyorum. Valorant oynarken sabit sekilde 3.498 GHz frekansinda calisiyor. Menude 3.7 GHz. Oluyor. Mac'tayken cok nadir 3.6 GHz goruyorum, o da birkaç saniyelik. 3.8 GHz goremedim hiçbir sekilde. Ne yapmaliyim?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
E' ne diye islemci aldim frekansta bile hiçbir degisiklik olmayacaksa? Sogutucu ve macun ne alaka anlamadım. Zaten sicakliklar iyi. İslemci Turbo frekansi ile 3.8 GHz'de calismasi gerekiyor, problem calismamasi.

Screenshot_7.png

Screenshot_6.png

Buradan hareketle şunu diyebiliriz, bütün çekirdekler 3.80'de çalışmaz. Sistem yapılandırmasından 4 çekirdeğe ayarlarsanız bu saat hızını belki görürsünüz ama büyük performans kaybı sağlar. Bu gayet normal bir şey benim i3 12100F Max Turbo'su 4.30 ama 4.10'da çalışıyor daima. Normal bir şey yani sorun değil bu.
Yukarıda değerlerin iyi olduğunu söylemiştim. CTG8 kullandım macun olarak, 70 dereceyi aşmıyor. Ek olarak frekansa göre işlemci alan yok. i5-2320'den yükseltiyorum, frekans değerleri bile değisiklik gostermeyecekse ne diye aldım? Sozde 3.8 GHz Turbo Boost oluyor.

Bu arada ortalama ne kadar güç çekmesi lazım işlemcinin? 50W aştığını görmedim, sorun olur mu?
Sıcaklık iyi deyince 55 derece falan sandım, o sıcaklık kötünün iyisi.

Macun ve soğutucun güzelse kasa hava akışını iyileştirmeye çalış mesela. Ayrıca yamaları yüklü Windows'ta 3.8 olacağında yamasız 2019 LTSC'de 3.7 olsun her türlü iyidir.

LTSC 2019 ile temiz bir kurulum deneyeyim en iyisi. Değişen bir şey olursa yazarım. Aklınıza başka çözüm önerisi gelirse belirtmeyi unutmayın 🙂

E' ne diye islemci aldim frekansta bile hiçbir degisiklik olmayacaksa? Sogutucu ve macun ne alaka anlamadım. Zaten sicakliklar iyi. İslemci Turbo frekansi ile 3.8 GHz'de calismasi gerekiyor, problem calismamasi.

Screenshot_7.png

Screenshot_6.png

Buradan hareketle şunu diyebiliriz, bütün çekirdekler 3.80'de çalışmaz. Sistem yapılandırmasından 4 çekirdeğe ayarlarsanız bu saat hızını belki görürsünüz ama büyük performans kaybı sağlar. Bu gayet normal bir şey benim i3 12100F Max Turbo'su 4.30 ama 4.10'da çalışıyor daima. Normal bir şey yani sorun değil bu.

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
Eki Görüntüle 1765371

Eki Görüntüle 1765366

Bazen daha yüksek frekans değerleri görmem normal mi?

4 çekirdeğe sabitlemek ile amacımız nedir?

Hedeflediğiniz maksimum Turbo saatine ulaşmak. Thread yani iş parçacığı sayısı düşeceğinden ötürü çoklu çekirdek performans gerektiren uygulamalarda büyük performans düşüşü yaşarsınız. Saat olarak artış olabilir. Ayrıca sistem yapılandırmasındaki çekirdek sayısı aslında çekirdek değildir, iş parçacığı sayısıdır, orda sizin işlemciniz 8 iş parçacığı içerdiğinden dolayı 8 iş parçacığı yani 4 çekirdek çalışır. 4 çekirdek (!) demek 4 thread demek, 4 thread mantıksal olarak 2 mantıksal çekirdekdir. Benim işlemcide aida 64 ile baktığımda iki tanesi 4.30, iki tanesi 3.90 çalışıyor. İkisini devre dışı bırakınca sonuç olarak 4.30 da çalışıyor.

Hedeflediğiniz maksimum Turbo saatine ulaşmak. Thread yani iş parçacığı sayısı düşeceğinden ötürü çoklu çekirdek performans gerektiren uygulamalarda büyük performans düşüşü yaşarsınız. Saat olarak artış olabilir.

Anladım hocam, yardımın için sağol.

Geri
Yukarı