Çözüldü 5800x3D ve RTX 3080 sistem oyunlara her girildiğinde farklı FPS oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

darkkaos91

Kilopat
RAM
Gskill TridentZ 4x8 32gb 3600mhz cl16
Ekran kartı
Asus Rog Strix RTX 3080
Anakart
MSI x570 Tomahawk
İşlemci
Ryzen 5800X3D
Daha önce 4K Ultra ayarlar 144 FPS ve üzeri aldığım oyuna girdiğimde 85-100 arası FPS alıyorum. Ayrıca Ultra ayarlardan komple high ayarlara düşürüyorum FPS yine artmıyor, sebebini çözemiyorum. Yeni format atıp yükledim PC'ye ve devamlı bu şekilde oluyor. Daha önceden de aynısı oldu, hep yarı yarıya FPS düşük başlıyor ve sürekli uğraşmak zorunda kalıyorum. Ne yapmam gerekiyor sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
ASUS GPU Tweak yükle, ekran kartı sıcaklık kapasitesi büyük ihtimal 83 derecedir. Onu 91 92'ye çıkar.
Kaç dereceye çıkıyor eğer 90°C geçerse sende yolla
Yok, hiç ısınmıyor neredeyse. Furmark'ta maksimum 65 derece gördü, oyunlarda 57-61 arası. Ben sadece merak ettiğimden sordum.

MSI Afterburner gibi programlarla oyun içinde CPU sıcaklığı, GPU sıcaklığı, GPU kullanımı, RAM kullanımı gibi değerleri takip et. Oyun içinde özellikle GPU kullanımı %90 ve üzeri olmalı.

hocam ben de aynı sistemi kullanıyorum, steam pubg oynuyorum fullhd ve ekran kartım %60-70 işlemci %30-35 kullanılıyor. ben de çözünürlüğü yükseltemediğim için grafik ayarlarını yükselttim. fakat çözünürlük ile grafik ayarları aynı şey midir? yani ekran kartına 2k yükü vermem gerek ama ben grafik ayarları yükselterek yük veriyorum bu doğru mu?

@hayvanormal DSR kullanarak yazılımsal olarak ekran kartına 2K olarak işletip 1080p yansıtabilirsin.
Hocam onu düşünmüştüm ama çekindiğim soru işaretler vardı aklımda, fps oyunları oynuyorum gecikme gibi etkileri olur diye. Mesela gecikme olmasın diye nvidia panelde masaüstü boyutu bölümünde “tam ekran” yerine “ölçeklendirme yok” seçiyorum 😅 bir de çözünürlük yükseleceği için oyun içi objeler dusmanlar küçülür gibi.
Ama önerinizden sonra içim daha rahat, ilk fırsatta deneyeceğim çok teşekkür ederim

@hayvanormal çok kafana takma ya, istediğin FPS'yi alıyorsan % kaç kullanılmış önemi yok.

denedim dsr yi hocam bir problem yok tetiğe ilk ben basıyorum gecikme hissetmedim, dsr den 2k yaptım %88-95 arası oldu, fps düşüş yok 👏 daha akıcı oldu, kasa soğutmam çok iyi zaten ekran kartı sıcaklığı max 66 oluyor tam yükte 😅 herşey iyi görünüyor teşekkür ettim tekrar

Geri
Yukarı