Çözüldü 5800x3D ve RTX 3080 sistem oyunlara her girildiğinde farklı FPS oluyor

Bu konu çözüldü olarak işaretlenmiştir. Çözülmediğini düşünüyorsanız konuyu rapor edebilirsiniz.
İşletim sistemi
Windows 11

darkkaos91

Kilopat
RAM
Gskill TridentZ 4x8 32gb 3600mhz cl16
Ekran kartı
Asus Rog Strix RTX 3080
Anakart
MSI x570 Tomahawk
İşlemci
Ryzen 5800X3D
Daha önce 4K Ultra ayarlar 144 FPS ve üzeri aldığım oyuna girdiğimde 85-100 arası FPS alıyorum. Ayrıca Ultra ayarlardan komple high ayarlara düşürüyorum FPS yine artmıyor, sebebini çözemiyorum. Yeni format atıp yükledim PC'ye ve devamlı bu şekilde oluyor. Daha önceden de aynısı oldu, hep yarı yarıya FPS düşük başlıyor ve sürekli uğraşmak zorunda kalıyorum. Ne yapmam gerekiyor sizce?

Son düzenleyen: Moderatör:
Çözüm
ASUS GPU Tweak yükle, ekran kartı sıcaklık kapasitesi büyük ihtimal 83 derecedir. Onu 91 92'ye çıkar.
SSD'nizin sağlık verilerini kontrol edin. Benzer sorunu yaşamıştım ve SSD'de 6 bin sorun yazıldığını gördüm. Değişim yaptıktan sonra droplar yok oldu.

Şu an bu şekilde gösteriyor benim SSD.

Dosya Ekleri

• hhhh.jpg
    hhhh.jpg
    124,8 KB · Görüntüleme: 90
Ekran kartı güncellemesi yüklediniz mi bu yakın zamanda?

Ekran kartı güncellemelerinden önce de durum aynıydı.

DDU ile sürücülerini kaldırıp tekrar kur.

Sürücülerden ziyade sadece ekran kartı driverını ve AMD chipsetini kurdum. Onun haricinde yeni format attım sayılır 1 ay oldu olmadı ve daha önce de yaptım DDU olayını o da pek işe yaramadı açıkçası...

Daha önce de bu sorunlar vardı düzelmesi için AMD chipseti indirip kurmuştum şu an kurulu haldeyken bu sorun devam ediyor. Ama bir arkadaşım ekran kartı işlemciye PBO2 tunerden OC yapmıştı sonradan kaldırdık onlar etki ediyor olabilir mi?

Bence sorunlar oyun optimizasyonlarıyla alakalı gerçekten hepsi çok berbat halde. Bende RTX 3080 ile Ryzen 5 5600X kullanıyorum. Ultra ayarda yeni çıkan her oyunda darboğaz mevcut.

Şu an bu şekilde gösteriyor benim SSD.
ekran kartı macunu sıkıntı çıkarıyor olabilir mi? sıcaklık çıkmıyo olabilir fakat ekran kartı kendini sınırlıyor bendede aynı sorun olmuştu tavsiyem bir bilgisayarcıya yada garantiye göndermen, bilgiliysen ekran kartını kendin de açabilirsin

ASUS GPU Tweak yükle, ekran kartı sıcaklık kapasitesi büyük ihtimal 83 derecedir. Onu 91 92'ye çıkar.

Çözüm
Ekran kartı macunu sıkıntı çıkarıyor olabilir mi? Sıcaklık çıkmıyor olabilir fakat ekran kartı kendini sınırlıyor bende de aynı sorun olmuştu tavsiyem bir bilgisayarcıya ya da garantiye göndermen, bilgiliysen ekran kartını kendin de açabilirsin.

ASUS GPU Tweak yükle ekran kartı sıcaklık kapasitesi büyük ihtimal 83 derecedir onu 91 92'ye çıkar.

Evet bu şekilde ayarlar.
aaaa.jpg

Son düzenleme:

Geri
Yukarı