5950X için Anakart, RAM, Sıvı Soğutucu ve PSU Önerisi

Lespux

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.

5 yıl önce topladığım 1080'li sistem ömrünü yakında tamamlayacak. 1-2 yıl içinde kullanmak üzere bir sistem topluyorum.

• Kasa: Master Case Pro 5 (eski kasam)
  • Ekran kartı: 6900 XT (yeni aldım)
  • İşlemci: 5950X (yeni aldım)

Bu ürünler için anakart, RAM, sıvı soğutucu ve PSU önerisi bekliyorum.

Ürünlerden beklentilerim:

• Anakart üzerinde 4+ adet SATA ve 2 adet M.2 yuvası olmalı.
  • Wi-Fi gerek yok.
  • RGB gibi özelliklere gerek yok.

RAM 2 adet 16 GB düşünüyorum. Marka model henüz araştırmadım. RGB gerek yok.

Sıvı soğutucudan beklentim boşta çalışırken sessiz olması ve yük altındayken (ses çıkarması önemli değil) 60 derece üzerine çıkmaması. Kasa en fazla 280mm destekliyor. Arctic Liquid Freezer II almayı düşünüyorum. RGB olmayacak. Önerilere açığım.

PSU minimum kaç Watt olmalı, bu konuda fikrim yok. Marka ve model önerisi bekliyorum.

Tüm parçalar için toplam bütçem 15 bin TL civarı.

İşlemcinizin TDP'si 105, ekran kartınızın 300W. En az 800W bir PSU öneririm. @RPM güzel bir PSU önerebilir size. Yüksek bütçeli PSU'lar hakkında detaylı bilgim olmadığı için topu ona atıyorum.

Anakart için RGB ve Wi-Fi olması gerekmiyor demişsiniz ancak X570 anakartların çoğunda bunlar bulunuyor. Diğer arkadaşların da parçalar hakkındaki görüşlerini almak isterim. Anakart, RAM, Sıvı Soğutma ve PSU için bütçeniz 15 bin TL doğru anladıysam. Bu parçaların toplamı 9877 TL yapıyor.

İşlemcinizin TDP'si 105, ekran kartınızın 300W. En az 800W bir PSU öneririm. @RPM güzel bir PSU önerebilir size. Yüksek bütçeli PSU'lar hakkında detaylı bilgim olmadığı için topu ona atıyorum.

Anakart için RGB ve Wi-Fi olması gerekmiyor demişsiniz ancak X570 anakartların çoğunda bunlar bulunuyor. Diğer arkadaşların da parçalar hakkındaki görüşlerini almak isterim. Anakart, RAM, Sıvı Soğutma ve PSU için bütçeniz 15 bin TL doğru anladıysam. Bu parçaların toplamı 9877 TL yapıyor.

850W işimi görür sanırım.

Gold veya Platinum PSU düşünüyorum. Platinum bu sistemde gerekli mi? Verimliliği ile bu farkı 5 yıl gibi bir sürede kapatıyorsa Platinum PSU alabilirim. Şu anda 750W Seasonic Gold PSU kullanıyorum. 5 yıl gibi bir sürede en ufak bir sorun yaşamadım.

Anakart özellikleri fazla gibi geldi. Birçok özelliğine ihtiyacım yok. Daha uygun bir fiyatlı anakart alırsam ne gibi bir özellikten faydalanamayacağım? Bu konuda detay verebilir misiniz?

Sıvı soğutma 280mm olacak. Kasa bunun için uygun. Belirttiğiniz sıvı soğutma Arctic Liquid Freezer II' den daha mı üstün? Ne gibi bir farkları var? Fan araştırması yaparken bu markanın fanları daha sessiz ve daha fazla hava akışına sahip olduğunu gördüm.

Ram olarak 4000 Mhz CL18 veya 3600 MHz CL16 öneriyorsunuz. Aralarında ne gibi bir fark oluşuyor?

Gold veya Platinum PSU düşünüyorum. Platinum bu sistemde gerekli mi? Verimliliği ile bu farkı 5 yıl gibi bir sürede kapatıyorsa Platinum PSU alabilirim. Şu anda 750W Seasonic Gold PSU kullanıyorum. 5 yıl gibi bir sürede en ufak bir sorun yaşamadım.

Anakart özellikleri fazla gibi geldi. Birçok özelliğine ihtiyacım yok. Daha uygun bir fiyatlı anakart alırsam ne gibi bir özellikten faydalanamayacağım? Bu konuda detay verebilir misiniz?

Sıvı soğutma 280mm olacak. Kasa bunun için uygun. Belirttiğiniz sıvı soğutma Arctic Liquid Freezer II' den daha mı üstün? Ne gibi bir farkları var? Fan araştırması yaparken bu markanın fanları daha sessiz ve daha fazla hava akışına sahip olduğunu gördüm.

Ram olarak 4000 Mhz CL18 veya 3600 MHz CL16 öneriyorsunuz. Aralarında ne gibi bir fark oluşuyor?
Bana elinizdeki 750W güç kaynağıda yeterli gibi geldi ama pek bir bilgim yok kesin bir şey söylemeyeyim.

750W yeter gibi.

Eşitler, daha iyileri var tabii.

Mhz frekanstır. Ne kadar yüksek olursa o kadar FPS katkısı olur. CL ise gecikme değeridir. Eğer yüksekse FPS'yi düşürebilir. Yani Mhz/CL dengesini tutturmak lazım. 3600 Mhz CL16 iyidir bence.

Elimdeki PSU 5 yıllık. Aldığım parçaları yaklaşık 1 yıl sonra kullanacağım.

6. yılında arıza vermesi veya sisteme zarar vermesi gibi bir durumu göze almak istemiyorum açıkçası.

Bu nedenle sistemde sıfır bir PSU kullanmayı tercih edeceğim.

Buradaki videoda Sessizlik ve sıcaklık değeri olarak en iyi 2x14cm sıvı soğutucu Arctic Liquid Freezer II görünüyor. Atladığım bir detay olabilir:

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Videoda Mhz ve CL değeri yüksek olan daha yüksek FPS değerine ulaşıyor görünüyor.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

PSU senin tercihin. Bütçe varsa alınması güzel olur tabii.

Orada büyük ihtimalle Mhz sayesinde kazanıyor. Yani CL ne kadar düşük ise o kadar, MHz ne kadar yüksekse o kadar iyidir. Gerçi perk fark etmez. Arkadaşın attıkları aynı RAM, sadece satıcı 3600 Mhz CL 16 yapmış. Yani sen istersen 4000 Mhz CL18'e çekebiliyorsun. O yüzden ucuz olanı almanı öneririm ikisi arasından.

Soğutucu iyi bir ürün. 5950X'i soğutabilir diye düşünüyorum.

Buradaki videoda Sessizlik ve sıcaklık değeri olarak en iyi 2x14cm sıvı soğutucu Arctic Liquid Freezer II görünüyor. Atladığım bir detay olabilir:

Arctic Liquid Freezer II fiyat olarak yarı yarıya daha uygun attığım NZXT'den. 15 bin TL bütçeniz olduğu NZXT'yi önerdim. Bu kadar param olsaydı da şahsen NZXT'yi alırdım. Adamlar gerçekten çok iyi iş yapıyorlar. Ancak ne kadar uygun olması o kadar iyi benim için derseniz Arctic Liquid Freezer II de güzel bir tercih olur.

PSU konusunda @Vardem un attığı modele bakabilirsiniz. Yine bütçeyi kısıtlamıyorsanız anakart olarak attığım ROG Maximus'u alın derim. RAM'lerde de arkadaşın dediği gibi o an hangisi uygunsa onu tercih edin.

Arctic Liquid Freezer II fiyat olarak yarı yarıya daha uygun attığım NZXT'den. 15 bin TL bütçeniz olduğu NZXT'yi önerdim. Bu kadar param olsaydı da şahsen NZXT'yi alırdım. Adamlar gerçekten çok iyi iş yapıyorlar. Ancak ne kadar uygun olması o kadar iyi benim için derseniz Arctic Liquid Freezer II de güzel bir tercih olur.

PSU konusunda @Vardem un attığı modele bakabilirsiniz. Yine bütçeyi kısıtlamıyorsanız anakart olarak attığım ROG Maximus'u alın derim. RAM'lerde de arkadaşın dediği gibi o an hangisi uygunsa onu tercih edin.

Evet. Belirttiğim sıvı soğutma modeli daha uygun, sessiz ve serin. NZXT'yi önermenizin nedeni nedir? RGB dışında bir farkı var mı?

PSU olarak Seasonic ve Corsair arasında 600 TL gibi bir fark var. Bu farka değer mi, emin değilim.

Geri
Yukarı