5950X ve 7950X işlemciler hakkında genel bilgi

Sahin kirik

Kilopat
Daha fazla  
Arkadaşlar bu konuya bir açıklık getirmeyi düşündüm. Uzun zaman araştırmalarım sonucunda tüm forum sitelerine göz attım Ryzen hakkındaki yorumları okudum. Çoğu yorum ezbere söylenmiş kelimelerden ibaret.

i9 13900K gibi 24 cekirdekli ve Ryzen 5950X ve 7950X 16 çekirdekli sistemler için Noctua NH-D15s kule soğutucu hay hayli yeterlidir ama bunun için geniş kasa almanız gerekmektedir. İnternetteki yorumlara aldanmayın yok sıcaklık yüksek yok hata verir gibi tarzı yorumlara aldanmayınız. Tecrübeli biri olarak masaüstü işlemcilerin en kral baba soğutucusu Noctua'dır. Render yapmayacaksanız eğer sadece oyun oynamak istiyorsanız işlemcim serin calışsın istiyorsanız 5950X i 3.4GHz'ye çekip çok rahat oynayabilirsiniz. 7950X IDE 4.5GHz de kullanabilirsiniz. Aşağıda tam yükde bilgilerini yazdım. Gönül rahatlığıyla Intel ve Ryzen yüksek çekirdekli işlemcilerini rahatlıkla alıp kullanabilirsiniz. Tekrar söylüyorum diğer forumlarda ve bu forumdaki yorumlara aldanmayın. Alın kullanın kafanız rahat etsin.

1 inci sistemim
Anakart: ASUS ROG STRIX B450-F Gaming II AM4
Işlemci: Ryzen 9 5950X 4.7GHz overlock
E. Kartı: Galax GTX 1060 6 GB Exoc
RAM: Corsair Vengeance LPX 16 GB (2x8) 3600 MHz DDR4 CL18
Soğtcu: Noctua NH-D15s kule soğutucu 150mm 2 fanlı
P. Supply: Everest EPS 600W

5950X kullanıcıları için söylüyorum, 4.7GHz overlocklu boşda 35-40 derece tam yükte 67 derece

2 inci sistemim

Anakart: ASUS ROG STRIX B650E-F Gaming AM5
Işlemci: Ryzen 9 7950X 5.3GHz overlock
E. Kartı: Galax galakuro RTX 3070 Ti 8 GB Exoc
RAM: Kingston Fury Beast 32 GB (2x16) DDR5 6000 MHz CL40
Soğtcu: Noctua NH-D15s kule soğutucu 150mm 2 fanlı
P. Supply: Everest Rampage Forza 1200W 80 Plus Platinum Full modüler

7950X işlemcide 5.3GHz boşda 45 derece tam yükte 82 derece

2 sistem kullanıyorum. Yeni sistem toplayacaklar için söyledim kafanız karışmasın coğu yorumlara aldanmayın. 5950X ve 7950X icin bilgi alabilirsiniz benden.
Sıvı soğutucu kullanmadığım icin değerlerini maalesef söyleyemiyorum.

Ekran kartları çok ısınmayan alt seviye modeller. 3090 4090 olsaydı değerler değişirdi. 4090 çok saymayın devasa soğutması var. Ya da 3090 Ti olsaydı her şey değişirdi.

Undervolt yapmadan kendi işlemcimi soğutamadım ben:) Ryzen'ler ne kadar iyi soğursa o kadar gaza basıyor, 5900X ile PBO kapıtıp 1.25v ile ancak serin kullanabildim yoksa soğumuyor gavur gibi yanıyor işlemci.

Son düzenleyen: Moderatör:
Aynen, 6K verelim sırf Noctua diye bir soğutucuya. Bu arada sıcaklıkla çekirdek sayısının ilişkisini anlayamadım.
5950X ile yeni sistem falan toplanmaz zaten, DDR5 alınıyor o paraya. Geniş bir kasa olmasına da gerek yok, dar olmasın yeter.
Bu arada test sırasında kullanılan kasaları da belirtmemişsin. Ayrıca B450'ye 5950X mi takılır? Can çekişmiştir anakart ve tam besleyebildiğini düşünmüyorum.
Render, yayın ve OC yapılmayacaksa, AMD işlemcilere sıvı soğutma gerekmiyor.
Çoğu yorum ezbere söylenmiş kelimelerden ibaret.
Bu kısıma katılıyorum. Forumda güçlü her işlemciye ezberden LE500, LS520, LT520, H100, H150, LT720 atmak gibi bir moda var.

Ryzen hakkındaki yorumları okudum. Çoğu yorum ezbere söylenmiş kelimelerden ibaret.
Katılıyorum çoğu kullanıcı boş yere sıvı soğutma öneriyor.

Ancak noctua türkiyede absürt fiyatlarda.
AK620, silent assassin benzeri kule fanların tercih edilmesi daha doğru olur.

Sıvı soğutmalar sadece yüksek soğutma performansi için tercih edilmiyor. Adam 100 binlik sistem toplamış, doğal olarak kasanın güzel gorunmesini de istiyor. Kaliteli hava soğutmalar sıvı soğutma fiyatlarına satılıyor zaten. Benim kasanın görselini bırakacağım, bende Hyper 412s hava soğutmadan LS520'ye geçtim. Yük altında 8 dereceye varan sıcaklık farkı oldu hem de görsel olarak çok daha iyi durdu. Ha bir de fan sesi var, sıvı sogutmalarin bir diğer artisida sessiz şekilde daha iyi soğutabilmeleri. Özetle seçilen soğutma türü sadece yeterli sogutsun diye tercih edilmiyor.

IMG20230904191928.jpg

Sıvı soğutmalar sadece yüksek soğutma performansi için tercih edilmiyor. Adam 100 binlik sistem toplamış, doğal olarak kasanın güzel gorunmesini de istiyor. Kaliteli hava soğutmalar sıvı soğutma fiyatlarına satılıyor zaten. Benim kasanın görselini bırakacağım, bende Hyper 412s hava soğutmadan LS520'ye geçtim. Yük altında 8 dereceye varan sıcaklık farkı oldu hem de görsel olarak çok daha iyi durdu. Ha bir de fan sesi var, sıvı sogutmalarin bir diğer artisida sessiz şekilde daha iyi soğutabilmeleri. Özetle seçilen soğutma türü sadece yeterli sogutsun diye tercih edilmiyor.

Eki Görüntüle 2037309
Çoğu kişinin derdi görünüş değil, soğutma performansı. Mesela; sıvı soğutma önerilmiş bir kişiye kule tipinin yeteceğini söylediğimizde kule tipi alıyor. Çok nadiren "ben görünüşe önem veriyorum ve sıvı soğutma istiyorum" diyenler çıkıyor. Ayrıca konu bu değil zaten. Konu; sanki sıvı soğutma olmasa işlemci alev alacak gibi davranan ve her şeye sıvı soğutma öneren elemanları durdurmak, durmasalar bile insanları bilinçlendirmek.

Eki Görüntüle 2037309
Konunun amacı sıvı soğutma almayın değil ki.

" Bu işlemciye sıvı soğutma şart. " diyen insanların bilgilenmesi adına yapılmış bir konu.

Yoksa görüntüsü yüzünden sıvı soğutma alana laf eden yok.

İşin özünde ne var biliyor musunuz? "Ne kadar ekmek o kadar köfte" Kaliteli bir kule tipi soğutma pekala 240mm sıvı soğutmadan iyi olabiliyor ama ederi de sıvı soğutmayı geçiyor ya da eş değer oluyor. E insanlar da "almışken bi tık da görünüş olsun" diyor.

Aynen, 6K verelim sırf Noctua diye bir soğutucuya. Bu arada sıcaklıkla çekirdek sayısının ilişkisini anlayamadım.

Merhaba güzel kardeşim o bahsettiğiniz siteler hırsız siteler benim gözümde insanların cebinde gözü olan siteler.

Eki Görüntüle 2037309

Görselliğe bir şey demiyorum. Haklısınız o konuda. Ama performans istiyorsan görselliği unutucaksın.

İşin özünde ne var biliyor musunuz? "Ne kadar ekmek o kadar köfte" Kaliteli bir kule tipi soğutma pekala 240mm sıvı soğutmadan iyi olabiliyor ama ederi de sıvı soğutmayı geçiyor ya da eş değer oluyor. E insanlar da "almışken bir tık da görünüş olsun" diyor.

Görünüşe bir şey demiyorum hak veriyorum size.

Ama benim için görsel değil performans ve kalite önemli. O yüzden Noctua diyorum 6 ıncı senem iyi ki almışım ve ömür boyu Noctua kullanacağım.

Ben görsellik istemiyorum kullandığım zaman oyun oynarken arka planda renderimi yaparken bir gram kastırmayan Noctua'ya selam olsun.

Yeni konular

Geri
Yukarı