Sıvı soğutmalar hakkında yanlış bilinenler

totra_proska

Hectopat
Yer
Sakarya
Daha fazla  
Sıvı soğutmalar hakkında birçok yanlış bilgi görünce konu açmak istedim, merak eden olursa tek tek yazmak yerine direkt konuyu atacağım.

Aslında forumda bunun hakkında yapılan ve beğenilen konular olsa da güncel olması adına yapıyorum.

Öncelikle "bu işlemciye sıvı soğutma şart" diyen arkadaşlar gelmeden sıvı soğutmanın avantajını yazmak isterim.

1- Kasanın içinde güzel durur, kule fanlar tuğla gibi duruken sıvı soğutmalar çok şık ve ferah durur, kasayı olduğundan daha zengin gösterir. Tasarımı yüzünden sıvı soğutma alan arkadaşlara saygı duyarım gayet mantıklıdır ve bu konuyu daha fazla okumasalar da olur.
Konunun amacı "sıvı soğutma daha iyi soğutur, sıvı soğutma şart" diyen arkadaşlar için.

2- 2. madde yok tek avantajları daha şık durmaları.

Gelelim kule fanların neden daha iyi olduklarına.

1- Basit yapıdadır bozulacak hiçbir parçası yoktur, fanı dahi bozulsa kasadaki azıcık hava akışı bile günlük kullanım için fazlasıyla yeterlidir.
Sıvı soğutmalarda pompa çalışmadığı takdirde 90-100 dereceler kaçınılmaz oluyor.

2- Fanlar yavaş dönse dahi soğutma performansına pek etki etmez ancak sıvı soğutmalarda petekler dar yapıda olduğundan yüksek basınç gerekir, fanları kısarsanız sıcaklık radikal şekilde artar.

3- Aynı şekilde kule fanların fan hızları daha düşük olduğundan daha sessizlerdir.

4- Muadil fiyat bandındaki tüm sıvı soğutmalardan daha iyi soğuturlar.

5- Eşdeğer boyuttaki hiçbir sıvı soğutma kule fandan daha iyi soğutamaz. (eşdeğer = örneğin ikisi de 240mm)
Bunun sebebi ise sıvı soğutmaların da birer hava soğutma olmasından kaynaklı, sıvıyı soğutmak için değil taşımak için kullanırlar.
Ancak ısıyı taşımak her zaman verim kaybı yaratır.

Testlerde sıvı soğutmaların daha iyi soğutuyormuş gibi gözükmesinin tek sebebi içindeki sıvının ısınmasına müsade etmeden testi bitirmeleridir.
İçindeki su soğukken test yapıp hava soğutmadan daha iyidir demek büyük bir hatadır, ancak bu testler de firmaların işine geliyor.
Sonuçta 1000 liraya kule fan yerine çok daha pahalıya aynı performansı sunan "sıvı soğutma" satabiliyorlar.

Şimdi gelelim "kule fan ile i9 13900K soğut bakalım" diyen arkadaşlara. Bu onlar için gelsin.

kanıt 2 .png

Evet sıvı soğutma daha iyi değil mi ? Dikkatinizi 10 dakika yazısına çekmek isterim :)

Şayet 10dk oyun oynamıyoruz saatlerce oynuyoruz. Her geçen dakika sıvı soğutmanın aleyhine.
Yukarıda dediğim gibi sıvı ısınmadan test bitiyor bu sayede daha iyi izlenimi oluşuyor. Ancak bu halde bile 3 derece fark var.

Bu testi 10dk değil de biraz daha uzun yapan yok mu? Farkı daha net görelim.

aio 1.PNG

Kullanılan 240mm sıvı soğutma modeli Asus Ryuo 3 240m ARGB.
Kule fan modeli ise Peerless Assassin modelinden daha kötü olan Dark Rock Pro 4.

30dk test sonucunda kule fanın daha yüksek puan aldığını görebilirsiniz.
Daha yüksek puan daha stabil soğutma demektir.

Buna ek olarak oyun performansının da daha iyi olduğununun kanıtı.

unknown_2023.11.23-00.33.png

Daha fazla uzatmak ve vakit çalmak istemiyorum.
Özetle sıvı soğutmalar "şık görünümleri dışında" pompa derdi olan, daha sesli çalışan, uzun ömürlü olmayan içi su dolu pahalı bir tenceredir.

Not : Konuyu okumadan yorum yapmayalım.

Son düzenleme:
Hani ben de katkıda bulunayım. Bulunduğum katkı da 1000-2000 fazla verip sıvı soğutma almanın oyundaki performansınıza hiçbir katkısı olmadığını göstereyim.

1700690923652.png

1700690960922.png

1700691015060.png
1700691048955.png

Ha bu demek değil sıvı soğutma hiç alınmaz. Alınır görünüşünü seviyorsundur alırsın, oyun oynuyorum sıvı soğutma daha güven verici dersin alırsın, ben sıcaklığın 65'i geçmesine dayanamıyorsundur alırsın, Ben oc yapacağım en düşük sıcaklık istiyorum dersin alırsın.

Onun yerine güzel hav akışı yapılacak bir kasa ve sağlam bir soğutucu ile yapacağın herhangi bir setup çok daha iyi olacaktır sıvı soğutma yerine. 80 derece olsun umrumda olmaz yine sıvıdan sessiz çalışırmıştır.

30dk test sonucunda kule fanın daha yüksek puan aldığını görebilirsiniz. Daha yüksek puan daha iyi soğutma demektir.

Daha iyi soğutma demeyelim de daha stabil bir soğutma diyelim ona.

Şıklık da geçici bir durum sıvı soğutmalarda. Arkadaş 2,5 sene kullandıktan sonra satacağım diye söktü kasasından, sıvı soğutma mı yoksa 1992 model Fiat Uno kalorifer peteği radyatörü mü belli değil.

Bir görsellerine bir de o ucubeye bakıyorum anlam veremiyorum.

Şıklık da geçici bir durum sıvı soğutmalarda. Arkadaş 2,5 sene kullandıktan sonra satacağım diye söktü kasasından, sıvı soğutma mı yoksa 1992 model Fiat Uno kalorifer peteği radyatörü mü belli değil.

Bir görsellerine bir de o ucubeye bakıyorum anlam veremiyorum.

Ne 2,5 senesi 1 sene de hayatımda görebileceğim en çok tozu o radyatörde garantiye yollamadan önce gördüm.

Hayrına hava tutayım dedim tutmasaydım daha iyiydi.

Yeni konular

Geri
Yukarı