5GHz destekli Menzil Genişletici

PiyazBey

Kilopat
Makaleler
1
Daha fazla  
Merhaba, modemim 5GHz destekli ancak 2.4GHz'de dahil olmak üzere odadan salona çekmiyor. Kablo çekme ihtimalim de olmadığından Wi-fi Sinyal Güçlendirici almak istiyorum. Kullanım amacı telefondan gündelik kullanım olacak. Oyun vs. oynamasam da balkondan stabil bir internet gerekli.
Aklımdaki modeller bunlar:
Tp-Link RE230
Zyxel WRE6505
Bunlar dışında bir tavsiyeniz var mı, bu ikisi arasından hangisini seçersiniz?
Bir de WPS özelliği açık kalırsa interneti çocuk dahi hackler diye yorumlar okudum. Doğru mu?

Linkteki ikiliyi, aldığımdan beri (2-3 yıldır) evimde, kullanıyorum; son derecede memnunum.

Birini modeme kablo ile bağlıyorsunuz; diğerini de (idealde, birbirlerini görecek şekilde; ama şart değil) sinyalin zayıf olduğu yerde sadece prize takıyorsunuz.

İşin güzel kısmı, baz istasyonu mantığında çalışmaları.

Bir ünitenin çektiği yerden çok fazla uzaklaşırsanız; sizi diğer üniteye taşıyor (GSM mantığı gibi düşünün); böylece de hep maksimum sinyalde bağlanabiliyorsunuz.

(Mobil uygulaması da; oldukça işe yarar ve fonksiyonel)

Mesh sistemden bahsediyorsunuz. Maalesef bütçemin üstünde ve ev o kadar büyük değil salonda çekse de balkon ve mutfakta düzgün çekmiyor. TP-Link RE230 One mesh destekli geliyor ancak gene onun için de Mesh destekli bir modem olması gerekli.

Mesh sistemden bahsediyorsunuz. Maalesef bütçemin üstünde ve ev o kadar büyük değil salonda çekse de balkon ve mutfakta düzgün çekmiyor. TP-Link RE230 One mesh destekli geliyor ancak gene onun için de mesh destekli bir modem olması gerekli.

Bütçe durumu başka tabii, eyvallah; ama Modem'in Mesh'i desteklemesi/desteklememesi gibi bir durum yok ortada.

Hatta, sadece 2,4 destekli modeminiz olsa bile bu ikili ile 5.0 Wi-Fi verebiliyorsunuz evinize.

Zaten ben, bunları dahil edince evdeki internete; Modem'in Wi-Fi'ını arayüzünden kapattım.

@PiyazBey Aldınız mı acaba? Aldıysanız memnun musunuz? Ben de benzer bir arayıştayım da ucuz olanlar tavsiye edilmiyor, tavsiye edilenler de çok pahalı. Bir türlü çıkamadım işin içinden.

Merhaba, evet aldım. Aldığım cihaz bahsettiğim Zyxel WER6505.
Cihazın kullanım modları mevcut aynı anda isterseniz 2.4GHz ve 5GHz bandında isterseniz hız modunda(5Ghz'den 2.4'e aktarıyor), isterseniz de menzil modunda(2.4'ten 5GHz'e) kullanabiliyorsunuz.
Kapsama alanı 3+1 evim için yeterli. Cihazı, wifi telefonda 3 çeken bir yerden bağladım. Üzerinde sinyal güç ışıkları mevcut. İkisi de yeşil yanmakta. Arka taraflara çeksin diye menzil modunda kullanıyorum. Normal modda(cihazla aynı odada) 100 mbit/s hızdan 5Ghz'de 70mbit, 2.4'te ise 25-50mbit arası alıyorum. Şuanda memnunum ancak haftada 1 2 kere bağlantı kopması oluyor cihazı güç tuşundan açıp kapamak gerekebiliyor. Sonrasında hemen bağlanıyor. Tabi bu benim modem ile de alakalı olabilir. Mutfak ve balkonda çekmesi için aldım. Oyun vs. oynamayı denemedim. Oyun için değerler stabil mi tam bilmiyorum. Menzil modunda kullanıyorum. WiFi-genişletici arasında 1 duvar; genişletici-kullanmak istediğim yer arasında 1 duvar var. Wifi 3 diş çekiyor. Testte 5 GHz'de hız 45 mbit çıktı. 2.4 GHz menzil modunda mevcut değil. Beklediğimden daha az bir menzil kapasitesi sunuyor cihaz. Kupon ile aldığımdan piyasanın altına aldım. Karar sizin. Ev büyüklüğünü göz önünde bulundurun.
Genel internet kullanımı yapacaksanız şahsımca çok satılan sadece 2.4GHz bandını destekleyenler yeterli olabilir.

Son düzenleme:

Geri
Yukarı