6 defa elektrik gidip gelmesi sisteme zarar verir mi?

Shraiser

Picopat
Daha fazla  
Sistem Özellikleri
RTX3060 12GB
AMD Ryzen 5 5500
1TB SSD
16 GB RAM
Arkadaşlar selamünaleyküm. 2 hafta olmadı yeni PC dizdim ve bugün 6 kere elektrik gitti geldi ve gitti fişi çektim, geldi fişi taktım, gitti fişi çektim bunu 6 kere yaptım her gidişinde çektim her gelişinde taktım. PC'de herhangi bir FPS düşüşü falan yaşar mıyım yaşarsam nasıl düzelir? Daha ilk defa gidip gidip geliyor.

FPS ile bir sıkıntı asla yaşamazsın. Elektrik gitmesi bir zarar vermez ama aksine elektrik gitmeden önce yüksek voltaj yaparsa sisteminde bir şeyler bayağı zarar görebilir.

Öncelikle Aleyküm Selam, Bilgisayarın güç değerleri yükteyken normal ise muhtemelen bir şey olmamıştır bilgisayarın fişini çalışırken çekmekten farkı yok diyebiliriz. Fakat bilgisayarda anormallik varsa ve PSU markası güvenilir değilse (PowerBoost gibi markalar) arıza oluşmuş olabilir.

Öncelikle Aleyküm Selam, Bilgisayarın güç değerleri yükteyken normal ise muhtemelen bir şey olmamıştır bilgisayarın fişini çalışırken çekmekten farkı yok diyebiliriz. Fakat bilgisayarda anormallik varsa ve PSU markası güvenilir değilse (PowerBoost gibi markalar) arıza oluşmuş olabilir.
Ben çok PSU felan anlamıyom ama özellikleri isterseniz atabilirim

Üstteki arkadaşın dediği gibi ani voltaj yaparsa (çok büyük olmadığı sürece bir sıkıntı olmaz) ve PSU güvenilir bir model değil ise sıkıntı olabilir ama bence olmaz ben bu güvenilmeyen kötü dediğim marka PSU kullanıyorum ve yıllardır bir şey olmadı Allah'a şükür. Tabii bu sizin başınıza gelmez anlamına gelmiyor durumunuz varsa ve PSU kötüyse bence değiştirin sonuçta PC'nin bozulmasından iyidir.

Ben çok PSU falan anlamıyorum ama özellikleri isterseniz atabilirim.

Sen en iyisi akım korumalı priz alarak kafanı biraz rahatlat. Boş ver olacağına varsın. Bir şeyin üstüne çok düşersen o korktuğun başına gelir dostum. 🙂

Geri
Yukarı