6 GB RAM darboğaz yapar mı?

ED Crasher

Decipat
Yer
Batman
Laptopta 4 GB + 2 GB toplamda 6 GB DDR3 RAM bulunmakta. Bunlar darboğaz yapar mı?

Not: Sürekli forumda gördüğüm için soruyorum aslında darboğaz nedir tam bilmiyorum. Bu arada laptop Max. 8 GB RAM destekliyor.

Son düzenleyen: Moderatör:
Laptopta 4 GB + 2 GB toplamda 6 GB DDR3 RAM bulunmakta. Bunlar darboğaz yapar mı?

Not: Sürekli forumda gördüğüm için soruyorum aslında darboğaz nedir tam bilmiyorum. Bu arada laptop Max. 8 GB RAM destekliyor.

Hocam işlemci ve ekran kartı belirtin. Darboğaz herhangi bir aygıtın diğer aygıta yetersiz gelmesi, fazla gelmesi anlamına gelir kısaca. Mesela i7-11800H GT 630M'e fazladır değil mi? Ya da GT 630M i7-11800H'ye göre azdır. Kısaca bu anlama gelir.

RAM ile darboğaz iliskisi yok diye biliyorum. (Varmış)
Darboğaz daha çok işlemcinin veya ekran kartının işlemci/ekran kartına yetersiz gelme durumudur. Yani 10 yıl önceki işlemciye son model GPU takarsan işlemdi ekran kartını besleyemez falan.

RAM ile darboğaz iliskisi yok diye biliyorum. Darboğaz daha çok işlemcinin veya ekran kartının işlemci/ekran kartına yetersiz gelme durumudur. Yani 10 yıl önceki işlemciye son model GPU takarsan işlemdi ekran kartını besleyemez falan.

Hocam olmaz olur mu, RAM'de önemli.

RAM ile darboğaz iliskisi yok diye biliyorum. Darboğaz daha çok işlemcinin veya ekran kartının işlemci/ekran kartına yetersiz gelme durumudur. Yani 10 yıl önceki işlemciye son model GPU takarsan işlemdi ekran kartını besleyemez falan.
Hocam ram darboğazı var. DDR4 sisteminiz var. Ryzen 5 5600 işlemci 2133mhz ram alırsanız fps düşecektir ve belli anlık takılmalar olacaktır. Bu yüzden ekran kartındanda işlemcidende tam performans alamazsınız.

Hocam olmaz olur mu, RAM'de önemli.
RAM daha çok oyunlardaki performansla ilişkili degil mi? Yani 8 GB isteyen bir oyuna 6 GB ile girersen anlık kasma yapar. Ben darboğazla iliskisi olduğunu duymadım ya da bilmiyorum.

Hocam ram darboğazı var. DDR4 sisteminiz var. Ryzen 5 5600 işlemci 2133mhz ram alırsanız oyunlarda drop yersiniz. Ramin işlemciye yetersiz geldiği için. Bu yüzden ekran kartındanda işlemcidende tam performans alamazsınız.
Anladım. Teşekkürler.

RAM daha çok oyunlardaki performansla ilişkili degil mi? Yani 8 GB isteyen bir oyuna 6 GB ile girersen anlık kasma yapar. Ben darboğazla iliskisi olduğunu duymadım ya da bilmiyorum.
12 GB ram isteyen oyuna 8GB ile girmeyi denersen hareket bile zor edersiniz hocam.

Geri
Yukarı