6 yaşındaki yeğenimin durumu

Arkadaşlar ablamin kizi yani yegenim 6 yasinda. Ve cok fazla telefondan video cizgi film vesaire izliyor. Telefonsuz yemek bile yemiyor. Bazen de cok gereksiz bir seyden aglayip hiçbir şey yokken ortada sebepsizce bagiriyor. Onceden boyle değildi son birkaç aydir boyle her neyse. Ablamda telefonla cok ilgilendigi icin ya da gereksiz yere boyle seyler yapinca ki cok fazla yapinca cok kiziyor bazen vuruyor da. Bugün bize gelmislerdi ve fark ettigim bir şey oldu. Normalde kucagima alirken hiç fark etmedim ama bugün almak istedigimde hemen kendisini korur pozisyonda elini kafasina goturdu ve saatlerdir o hareketi aklimdan cikmadi ve cok uzuldum. Buraya yazma sebebim ise birilerine anlatmak istememdi.

Maalesef aynı durumda kuzenlerim var. Hepsi telefon bağımlısı. 3 yaşındaki bebek bile aynı halde. Birbirlerine saldırıyorlar tablet için. Teyzem de aynı şekilde çocukları dövüyor. Haklı mı derseniz, o şımarıklıklar için dövmek doğru değil ancak iyi bir azar çekmek gerek.

Hocam bir arkadaş vardı saçma sapan yazılar yazdı. Ona demiştim.

Bu tür gördüğünüz mesajları raporlayarak beraber yok edebiliyoruz, gördüğünüz zaman "Gereksiz mesaj" kategorisiyle raporlayın.

İlk önce tekrar gelirlerse yanına gel ve böyle tatlı ve sevecen bir dilde: Neden benim kucağıma gelince koruma hareketi yaptım. Ben çok üzüldüm canım, veya başka bir güzel söz.

Bir çocuğun eline telefonu verip onu kendi haline bırakmak hiç sağlıklı bir hareket değil. İlerde çocuğum olursa ona gerekli yaşa gelene kadar asla eline telefon verdirmeyeceğim. Çocuğun psikolojisi bozulsun istemem.

TikTok'ta ya da YouTube gibi platformlarda korkunç videolar izlemiş olabilir onları hatırladıkça insanlara güveni azalmış veya insanlardan korkuyor olabilir. Travma yaşatmış veya psikoloji bozan herhangi bir şeyin düzelmesi yaşı küçük olduğundan uzun sürer. Size tavsiyem izlediği şeylere bakmanız onu kontrol etmeniz ve ona samimiyetle ve iyilikle yaklaşın. Bu sayede belki durumu daha iyi bir hale gelebilir.

TikTok'ta ya da YouTube gibi platformlarda korkunç videolar izlemiş olabilir onları hatırladıkça insanlara güveni azalmış veya insanlardan korkuyor olabilir. Travma yaşatmış veya psikoloji bozan herhangi bir şeyin düzelmesi yaşı küçük olduğundan uzun sürer. Size tavsiyem izlediği şeylere bakmanız onu kontrol etmeniz ve ona samimiyetle ve iyilikle yaklaşın. Bu sayede belki durumu daha iyi bir hale gelebilir.

Hayir TikTok yok telefonlarda. İzledigi seylerde ya cizgi film(niloya barbie) ya da çocuk videolari iste çocuklarla oynadiklari oyunlar falan.

İlk önce tekrar gelirlerse yanına gel ve böyle tatlı ve sevecen bir dilde: Neden benim kucağıma gelince koruma hareketi yaptım. Ben çok üzüldüm canım, veya başka bir güzel söz.

Kesinlikle konusacagim normalde bugün tekrar geleceklerdi gelirlerse konusacagim.

Geri
Yukarı