60.000 TL'ye sistem toplama

Bütçe
60000

Haemus22

Decapat
Makaleler
1
Daha fazla  
Herkese selam. Önümüzdeki süreçte emektar bilgisayarımı değiştirmeyi planlıyorum. Şu anda iki seçeneğim var. Ya direkt ASUS ROG STRIX G16 G614JI-N3127W almak ya da aynı bütçeye sistem toplamak. Masaüstü toplarsam şu anda kullandığım Dell Inspiron 7567'yi tamir ettirmem gerekecek çünkü seyahate çıkınca bilgisayar gerekiyor. Şu anda kullandığımı bilgisayarın klavyesi bozuk, bataryası şişti ve üstten touchpadi alttan da arka kapağın dişini kırarak kasayı esnetti.

Mevcut bilgisayarımın tamirinin ne kadar tutacağına ve iş durumuma göre masaüstü + tamir ya da sadece ASUS arasında tercih yapacağım.

Yaklaşık 7 yıldır masaüstü bilgisayarlarla haşır neşir değilim. Bu yüzden anakart serileri gibi güncel donanımlar hakkında pek bilgim yok. ASUS ROG STRIX G16 bütçesine eş değer (60 000 TL) masaüstü toplamama yardımcı olur musunuz?

Bütçeye monitör de dahil. Oyuncu farem mevcut. Laptop da alsam masasüstü de toplasam orta halli mekanik bir klavye almayı düşündüğüm için klavye de bütçe dışında kalabilir.

Beklentilerim:
RTX ekran kartı.
DDR 5
İşlemci - ekran kartı uyumunda bütçe dahilinde minimum ya da sıfır darboğaz.
Depolama için halihazırda Samsung 980 Pro 1TB mevcut, onun haricinde 1 TB daha olması yeterli (toplam 2 TB).
Bütçenin içinde hoparlör ve şu anda aklıma gelmeyen diğer şeyler de dahil olmalı.
Bütçeye Windows dahil olmalı ya da uygun fiyata orijinal Windows edinebiliyor muyuz? Orijinal Windows 10'um var ama anakarta işlendiği için bildiğim kadarıyla kullanamıyorum.

Son olarak oynadığım oyunlara göre tavsiye vermek isterseniz diye: Age of Empires, Total War, Battlefield, Anno, Red Dead Redemption, Valheim. Bunlar haricinde bilgisayarım yetersiz kaldığı için oynayamadığım yeni çıkan oyunlar var. Oyun haricinde kullandığım çizim vb. programlar var ama şu anki bilgisayarımda bile sorunsuz kullandığım için bir sorun çıkacağını düşünmüyorum.

Son düzenleme:
Anakart
İşlemci
Ekran Kartı
RAM
SSD
Kasa

62k yapıyor. Benden bu kadar oldu. Olmadı ben daha iyisini yaparım diyen varsa buyursun.

Bütçenizi aştığı ve monitör dahil dediğiniz için ekran kartını bununla değiştirebilirsiniz.
-10k olduğu için 52k yaptı.
Monitör olarak bunu aldınız diyelim.
57k civarı yapar. Bahsettiğiniz hoparlör, klavye gibi bileşenleri alabilirsiniz kalan bütçeyle.

Son düzenleme:
Anakart.
İşlemci.
Ekran kartı.
RAM.
SSD.
Kasa.

62K yapıyor. Benden bu kadar oldu. Olmadı ben daha iyisini yaparım diyen varsa buyursun.

Bütçenizi aştığı ve monitör dahil dediğiniz için ekran kartını bununla değiştirebilirsiniz.
-10k olduğu için 52K yaptı.
Monitör olarak bunu aldınız diyelim.
57k civarı yapar. Bahsettiğiniz hoparlör, klavye gibi bileşenleri alabilirsiniz kalan bütçeyle.

Sağ olun hocam, toplama işini sürece yayarak RTX 4080 ya da tek seferde RTX 4070 Ti alıp bilgisayar konusunu kapatmak arasında gidip geliyorum.

Bir de Amazon'da PNY RTX 4080 OC versiyonu var sizin koyduğunuzdan 2000 lira fazlaya, başka bir yerde de PNY'nin OC versiyonunu bulamadım. Sizce aradaki 2000 lira performans farkına değer mi?

Laptop şart mı?

İşten dolayı mecburum. Şu anda 1 yıl okul + iş. Ondan sonra da işten dolayı laptop gerekiyor. Sahada çalışmanın ve 2-3 hafta eve uğramamanın getirdiği bir durum. Tabii ki ilk tercihim sistem + laptop ama her şey maddiyata bağlı. Her ihtimale karşı tek bir laptop olacakmış gibi de hesap yapıyorum.

Son düzenleme:
Sağ olun hocam, toplama işini sürece yayarak RTX 4080 ya da tek seferde RTX 4070 Ti alıp bilgisayar konusunu kapatmak arasında gidip geliyorum.

Bir de Amazon'da PNY RTX 4080 OC versiyonu var sizin koyduğunuzdan 2000 lira fazlaya, başka bir yerde de PNY'nin OC versiyonunu bulamadım. Sizce aradaki 2000 lira performans farkına değer mi?

İşten dolayı mecburum. Şu anda 1 yıl okul + iş. Ondan sonra da işten dolayı laptop gerekiyor. Sahada çalışmanın ve 2-3 hafta eve uğramamanın getirdiği bir durum. Tabii ki ilk tercihim sistem + laptop ama her şey maddiyata bağlı. Her ihtimale karşı tek bir laptop olacakmış gibi de hesap yapıyorum.
Hocam laptop bir sistem keyfi vermiyor. 4070 Ti sistem bütçeniz için ideal. Biraz zorlayıp 4080 de yapabilirsiniz. Ekran kartında performans farkı neredeyse hiç olmuyor. Belki 1-2 fps en fazla. Ucuz olanı tercih etmek mantıklı yani sıcaklık değerleri normal ise.

Hocam laptop bir sistem keyfi vermiyor. 4070 Ti sistem bütçeniz için ideal. Biraz zorlayıp 4080 de yapabilirsiniz. Ekran kartında performans farkı neredeyse hiç olmuyor. Belki 1-2 FPS en fazla. Ucuz olanı tercih etmek mantıklı yani sıcaklık değerleri normal ise.

Keyif kısmında çok haklısınız hocam. Üstüne üstlük aynı fiyata daha fazla performans ve uzun zamana yayınca donanımı güncel tutma açısından daha hesaplı oluyor. Şu anda bir aydan önce toplama imkanım yok zaten, toplu param yattıktan sonra toplabileceğim.

Herkese selam tekrardan. Araştırmalarım sonucu parçalara karar verdim gibi ama ekran kartı ve işlemc için arada kaldıklarım var.

Anakart: ASUS PRIME B650M-A WIFI II AMD B650 6400 DDR5 AM5 Matx (PRIME B650M-A WIFI II) Anakart

RAM: Corsair Vengeance RGB 32GB (2x16) DDR5 6000 MHz AMD EXPO CL30

SSD: Samsung PCIe 4.0 NVMe™ M.2 SSD 980 PRO, Dahili Katı Hal Sürücüsü, 1 TB

Kasa + güç kaynağı: Thermaltake H570 TG 750W 80+

Monitör: Cooler Master 27" GM27-CQS ya da Asus 27" TUF Gaming VG27AQ1A

Bunlar toplam 26000 ediyor.

Bunlar haricinden işlemci için AMD Ryzen 7 7700 ve AMD Ryzen 7 7700X arasındayım. Araştırdıklarımdan öğrendiğim kadarıyla 7700'ın kutusundan çıkan Wraith Prism soğutucu yeterli oluyor ama 7700X için sıvı soğutmaya ihtiyaç var. Ekran kartında da RTX 4070 Ti ve RX 7900XT arasındayım. Bir de gördüğüm tavsiye edilmiş sistemlerde RTX 4070 Ti için 750W güç kaynağı varken RX 7900XT olanlarda 850W önermişler. İnternette hesaplayabildiğim kadarıyla her seçenek için 750W yeter oluyor, doğru muyum?

Yani işlemci + ekran kartı için düşündüklerim şu şekilde:

AMD Ryzen 7 7700
RTX 4070 Ti
Fiyat: 34850 TL (toplam 60850 TL)

AMD Ryzen 7 7700
RX 7900XT
Fiyat: 35700 TL (toplam 61700TL)

AMD Ryzen 7 7700X
sıvı soğutma
RTX 4070 Ti
Fiyat: 38780 TL (toplam 64780 TL)

AMD Ryzen 7 7700X
sıvı soğutma
RX 7900XT
Fiyat: 39600 TL (toplam 65600TL)

Bu işlemci + ekran kartı seçeneklerinden darboğaz, yazılım desteği, uzun vadede güncellik bakımından hangisini önerirsiniz?

Bütçemde monitör dahil 65-66 civarına kadar çıkabilirim.

Son düzenleme:

Yeni konular

Geri
Yukarı