60.000TL oyun bilgisayarı önerisi

Trol diyenler için. @zumruduanka hocam laptop ararken bayağı mesajlaştık. Emin olun trol olan biri günlerce laptop için mesaj atmaz ki trol değil.
300000 liraya ortalama C sedan araba alınıyor artık. Bu para az da 60000 lira çok mu? Belki adamın aylık geliri 40000 lira. 2 maaşla çok rahatta alır. Karışmayın önerinizi yapın.

1 x ASUS ROG THOR 850W 80+ Platinum Full Modüler OLED Ekranlı PSU
1 x CORSAIR 32GB (4x8GB) Dominator Platinum RGB Siyah 3200MHz CL16 Dual Kit Ram
1 x Seagate 2TB Firecuda 510 NVMe M.2 SSD (3450MB Okuma / 3200MB Yazma)
1 x ASUS ROG STRIX LC 360 RGB White Edition 360mm İşlemci Sıvı Soğutucu
1 x ASUS ROG STRIX Helios White Edition Tempered Glass RGB USB 3.1 Mid Tower Kasa
1 x ASUS ROG STRIX Z590-F GAMING WIFI 5333MHz(OC) DDR4 Soket 1200 M.2 HDMI DP ATX Anakart
1 xIntel Core i9 11900K Socket 1200 11. Nesil 3.50GHz 16MB Önbellek 8 Çekirdek 1200 14nm İşlemci
1 x ASUS ROG STRIX GeForce RTX 3080 Ti OC 12GB GDDR6X 384 Bit Ekran Kartı
Yaklaşık 44000TL gibi bi fiyat oluyor. Ekran kartını 3090Ti yapabilirsin. Daha da fazlasına hiç gerek yok.

Trol diyenler için. @zumruduanka hocam laptop ararken bayağı mesajlaştık. Emin olun trol olan biri günlerce laptop için mesaj atmaz ki trol değil.
300000 liraya ortalama C sedan araba alınıyor artık. Bu para az da 60000 lira çok mu? Belki adamın aylık geliri 40000 lira. 2 maaşla çok rahatta alır. Karışmayın önerinizi yapın.

Teşekkür ederim dostum. Şu an Legion Pro'dan yazıyorum hatta satıyorum diyebilirim :) masaüstüne gelecek olursak eğer parçaları yavaş yavaş almaya başladım konu içerisinde sizlerden yardım alacağım. Bittiğinde mutlaka paylaşırım.

Daha önce araştırmış olduğum üzere kimi pilotluk testlerinde pilot adaylarına saniyede 200 kare geçen görüntü içerisindeki tek karede bulunan uçak hakkında bilgi vermeleri istenir. Dolayısıyla bu bile insan gözünün görüş kabiliyetinin teknik değerlerle sınırlı olmadığını göstermeye yeter.
Filmlerin düşük FPS değerlerinde yapılma nedeni de çalışma kolaylığıyla efektlerde gerçekçiliğin daha kolay sağlanabilmesi ve maliyet.
Kaynakta son kısımda bahsettiğiniz gibi hatta pilotların 1/220 kare algılayabildiğini söylüyor.
Dostum 30 Hz'den 144hze geçiş şöyle fark eder. Teorik olarak kasisli monitör olursa eğer gözün ekranın köşesine odak almaya giderken harcadığı zamanı kasisli monitör düşürür dolayısıyla daha akıcıymış gibi gelir. Ki akıcıdır da. Yani kafanı sağa sola hızla çevir görüntü bulanık gelir. Çünkü 30 Hz görüyorsun. Ama kasisli bir 144 Hz mknitore geçersen gözün ekranın köşesine gitmej kçin daha az çaba sarf edeceğinden bulanıklık azalacak ve daha akıcıymış gibi gelecek. Ki akıcıdır da.

Dostum insan gözü 30 FPS gördüğü için zaten 30 Hz yapılıyor. Bu yüzden gerçeğe daha yakın görüntü elde ediliyor. Zaten insanın başı ağrır 60 Hz'den fazla görüntülü monitör kullanırsa. Çünkü beyin daha fazla veriyi alıp görme merkezinden yorumluyor. Ben bu yüzden hep 60 Hz monitörüm olmasına rağmen 40 hze çekiyorum.

300 FPS görebildiğini iddia eden arkadaşlar. Hayatinızda hiç helikopter gördünüz mü? Eğer 300 FPS girebilseydiniz o helikopterin pervanelerini bulanık değil. Akıcı bir şekilde görürdünüz. Masaüstü görüntü ayarlarından önce 30hze sabitleyin daha sonra 144'a alın aradaki farkı söyleyin. Hatta birisi alsin sizin yerinize hangisinin 144 hangisinin 30 olduğunu bulmaya çalışın bakalım. Yüzde 50 şansınız bol şans 🤭

Ciddi ciddi bu durumu yüzeysel bilginizle defalarca savunmanıza çok şaşırdım. Hani 1ms diye satılan monitörlerin input-lag değerleri mükemmel olamayacağı için 1ms iddiası hileli satış diye geçiyor desek anlarım fakat her sene milyar dolarlık yatırımlar yapılıyor espor faaliyetlerine ve sürekli monitör Hz değerleri iyileştirmesi görüyoruz nasıl olurda insanlık boş yere bu kadar parayı harcayabilir akıl tutulması gerçekten. Asıl Kaynak

Screenshot_20210919_235922_com.google.android.apps.translate.jpg

Ayrıca ekşi sözlük jargonunda entry-nick uyumu diye bir kavram var; kişinin nicki ile yazdığı, savunduğu fikir arasındaki uyum, buraya cuk otururdu.

Yeni konular

Geri
Yukarı