60 FPS neden 60 FPS gibi hissetirmiyor?

BerzerkFrost

Kilopat
Makaleler
1
Yer
İstanbul
Daha fazla  
Meslek
Memur
Merhaba dostlar, uzun süredir 144Hz ekran kullanıyorum ve oynadığım oyunlarda FPS'i genelde 90-120 arası veya üstünde tutmaya çalışıyorum. Bazen AA oyunlar oynarken ister istemez 60 FPS olabiliyor. 60 FPS oynarken görüntü hiç akıcı gelmiyor donuyormuş gibi hissettiriyor fakat aynı oyunun 60 FPS video kaydını izlerken aşırı akıcı görünüyor. Videoda 60FPS'de oynarken akıcı görünürken neden oynarken akıcı gözükmüyor?

Monitörün Hertz'ini 75 Hz yapıp dener misin bir de. Zaten 144 olarak kullanıyosan boşa fazladan enerji harcıyor sonuçta oyunlarda 144 FPS alamıyormuşsun.

Cevap sizin yazıda sakli hocam, çoğu oyunu 90-120'de oynadiginizdan dolayi gözleriniz 60'ı kasıyor gibi hissettiriyor.
Göz ile pekte alakası yok gibi. Çoğu oyunu 60FPS sabitler oynarım ve örnek vermek gerekirse BF1'deki 60 FPS ile NFS Heat'deki 60FPS bir değil. Bana BF1 daha akıcı geliyor. Birazda oyunla alakalı olduğunu düşünüyorum.

Hocam monitör Hz'ini düşürüp deneyin. Hz ayarını 60'a alın mesela. Denemiş olursunuz en azından.

Zaten 144 olarak kullanıyosan boşa fazladan enerji harcıyor sonuçta oyunlarda 144 FPS alamıyormuşsun.
R6, CS veya War Thunder oynarken gerekli oluyor 144. Rust oynarken düşük FPS alıyorum 60'a sabitlemek istiyorum ama akıcı gelmiyor.
Hocam monitör Hz'ini düşürüp deneyin. Hz ayarını 60'a alın mesela. Denemiş olursunuz en azından.
Monitörün Hertz'ini 75 Hz yapıp dener misin bir de.
Deneyeceğim.

Yeni konular

Geri
Yukarı