60 Hz bir monitörde 60 FPS üstünü hissedebiliyor musunuz?

Monitör Hz değerinden yüksek FPS'yi hissedebiliyor musunuz?

• Evet hissedebiliyorum.

• Hayır hissedemiyorum.

Sonuçları sadece ankete oy verdiğinizde görebilirsiniz.
@Can Çeralp Ben yazımın neresinde 60Hz monitörle 144 FPS alırsanız farkı hissedersiniz yazmışım? 60 'a sabitlemekten çok daha mantıklı. V-Sync mikro takılmalara yol açıyor. FPS'i tutmaya çalışırken var olan performansı düşürebiliyor. 60'a sabitleyince ara ara 60'ın altına inebildiği için mantıksız bulduğumu ve bu şekilde kullandığımı yazdım.

@Can Çeralp Ben yazımın neresinde 60Hz monitörle 144 FPS alırsanız farkı hissedersiniz yazmışım? 60 'a sabitlemekten çok daha mantıklı. V-Sync mikro takılmalara yol açıyor. FPS'i tutmaya çalışırken var olan performansı düşürebiliyor. 60'a sabitleyince ara ara 60'ın altına inebildiği için mantıksız bulduğumu ve bu şekilde kullandığımı yazdım.

Yazımızın başında 60 Hz monitörde V-Sync kapalı olarak 144 FPS'e sabitlediğinizi yazmışsınız, benim üstte yaptığım test sonuçlarında ise V-Sync kapalıyken ekran Hz değerini aştığınızda sınırlı sonuç elde edebileceğinizi göstermiştim, oraya vurgu yaptım.

Bu arada V-Sync mikro takılmalara sebep olur ama performansı düşürmez. Eğer bir oyun ara ara 60 FPS'in altına iniyorsa, o an V-Sync olsun olmasın, yine de inecektir.

@Can Çeralp V-Sync açıkken 55’e düştüğünü bile gördüğüm oldu. Kısıtlamayı kaldırınca 200’ün altına inmiyor.

Ben FPS’i tutarken ve görüntüyü eşitlerken performansa zarar verdiğini tahmin ediyorum aldığım bu sonuçlardan. V-Sync yerine limitlendirme daha mantıklıdır. Rekabetçi hiçbir oyunda V-Sync açılmamalıdır. FreeSync sistemini Nvidia kartlarda nasıl kullanacağımızı anlatan videoda Ali Güngör bundan bahsetmişti. İzlemeni tavsiye ederim.

Cs Go da özellikle test yaptım boş haritada önce 300 fps ile sağa sola baktım daha sonra fps_max 60 yazıp sağa sola baktım. Maça girip fps_max 60 yazdım. Arada dağlar kadar fark var.
Eğer atölye haritasında girdiyseniz tickrate 128 olabilir o yüzden de 300 fps de daha akıcı hissedebilirsiniz.

Geri
Yukarı