60 Hz monitör 75 Hz Olarak Kullanılabiliyor

436077

Hectopat
Makaleler
4
Durum bu şekilde. Monitörün information kısmında da 75 Hz olarak çalıştığını gösteriyor. Bu doğru mu?

Ayarlar.PNG

Konu sahibi 60Hz monitör 75Hz olabiliyor demiş yani bu anlatım biçiminden ben monitörün normalde 60Hz olduğunun anlamını çıkarttım.
Tüm monitörler Windows'a ilk bağlandığında 60 Hz'de çalışır. Elle ayar yapıp yükseltmeniz gerekir. Ek olarak hız aşırtma profili ekleyerek 75 Hz'de çalışmaya da zorlayabilir.

Yapabilirsiniz normal ama monitör normalde 75Hz ise görüntü netliğini düşürmeden Hz değerini yükseltiyor.
Görüntü netliği düşmez, tekrar söylüyorum. Ama belli bir limiti geçtikten sonra monitörün arka aydınlatma ve dikey/yatay senkronizasyon frekansları tutmazsa görüntüde kayıklık olduğu için bulanık gibi gözükebilir. Bu gibi durumlarda frekansı biraz kısmak gerekir.
Evet monitör 60 Hz ama 75 Hz'de yapabiliyorum.
Hangi çözünürlüğü kullanıyorsun?

Görüntü netliği düşmez, tekrar söylüyorum. Ama belli bir limiti geçtikten sonra monitörün arka aydınlatma ve dikey/yatay senkronizasyon frekansları tutmazsa görüntüde kayıklık olduğu için bulanık gibi gözükebilir. Bu gibi durumlarda frekansı biraz kısmak gerekir.

Hangi çözünürlüğü kullanıyorsun?
1440*900

Bazı monitörler düşük çözünürlüğe sahip oldukları için çok daha yüksek yenileme hızlarına erişebiliyorlar. Bu sayede normalde sözde desteklenmeyen frekanslara çıkabiliyorlar.

Örneğin, 1080p bir monitörü 1280x720'de çalıştırdığınızda 75Hz olarak çalışabilmektedir.

Geri
Yukarı