60 TL'ye X5460 Alınır mı?

Akanzai

Hectopat
Daha fazla  
Anakartıma uygun olduğu için E5450 veya X5460 işlemci bakıyorum. Gezerken 60 TL'ye X5460 buldum. Fakat overclock yapılmış ve anakartın güç girişi bozulmuş. O yüzdende işlemcisi boşa çıkmış. Sizce işlemci zarar[BGCOLOR=transparent] görmü şmüdür? Anakarta taksam overclocklu halinde mi başlar? Eğer öyleyse benim anakartı da çöp etmesin. Resimlerde alt pinlerde karartı var. Bana ışıktan kaynaklanabilir olduğunu söyledi. Fakat bence pinler zarar görmüş ve yanmış. Linki atmama izin var mı bilemiyorum. Merak edenlere özelden atabilirim.[/BGCOLOR]

Üzgünüm O işlemciyi ben aldım @Akanzai , kısmet artık, zaten öyle işlemci peşindeydim. Umarım tekrar denk gelir size. Bende sizin gibi Çarşamba akşamı farkına vardım ve Satıcı ile iletişime geçtim. Yanlış anlaşılmasın siz buraya konu açtınız diye görmedim :) Bu konuyu daha bugün fark ediyorum. Satıcıya ilk mesaj attığım saat 22:30. Konuşmalarımızı da özel bir durum olmadığı için koyuyorum;
yazisma.png
Dün aldım işlemciyi, akşam Q9550 yerine takıp modlu BIOS yükledim, Windows 10 yüklü sistem açıldı. Aşağıda göreceğiniz gibi CPU' da ısınma olsun, OC yönünden olsun hiç bir sorun yok. Sıkıntı olsaydı yine göze almıştım. Yanlış anlaşılmasın fiyatı düşük diye faydalanmak amaçlı değildi, diğer satılan E0 versiyon değildi, zaten bu sabah öğrenci arkadaşı arayıp hem teşekkür ettim, hemde CPU çalıştığı için bir miktar daha para vereceğimi belirttim.
Dün akşam geç olduğu için 3,63 GHz e çıkarıp yaptığım ilk 1 saatlik kısa test sonucu;
Stress test esnasında;
x5460-prime95-1saat.jpg

Testi bitirdikten sonraki hali;
x5460-prime95-1saat-bitiş.jpg

Üzgünüm O işlemciyi ben aldım @Akanzai , kısmet artık, zaten öyle işlemci peşindeydim. Umarım tekrar denk gelir size. Bende sizin gibi Çarşamba akşamı farkına vardım ve Satıcı ile iletişime geçtim. Yanlış anlaşılmasın siz buraya konu açtınız diye görmedim :) Bu konuyu daha bugün fark ediyorum. Satıcıya ilk mesaj attığım saat 22:30. Konuşmalarımızı da özel bir durum olmadığı için koyuyorum;
Eki Görüntüle 289099
Dün aldım işlemciyi, akşam Q9550 yerine takıp modlu BIOS yükledim, Windows 10 yüklü sistem açıldı. Aşağıda göreceğiniz gibi CPU' da ısınma olsun, OC yönünden olsun hiç bir sorun yok. Sıkıntı olsaydı yine göze almıştım. Yanlış anlaşılmasın fiyatı düşük diye faydalanmak amaçlı değildi, diğer satılan E0 versiyon değildi, zaten bu sabah öğrenci arkadaşı arayıp hem teşekkür ettim, hemde CPU çalıştığı için bir miktar daha para vereceğimi belirttim.
Dün akşam geç olduğu için 3,63 GHz e çıkarıp yaptığım ilk 1 saatlik kısa test sonucu;
Stress test esnasında;
Eki Görüntüle 289101

Testi bitirdikten sonraki hali;
Eki Görüntüle 289102
Boşa çıkan 9550'yi ne yapacaksınız ?

Birkaç gün sonra satmayı düşünüyordum. İşin aslı sistem toplayacaktım Kasım-Aralık aylarında, hatta forumda ilk mesajım onunla ilgiliydi. Dolar fırlayınca bileşenleri yükseltme yönüne gittim. E6300 den Q9550 ye geçtim, 3,91 GHz OC li stabil kullanıyordum, sonra Render ve Photoshop tan dolayı X5460 a yöneldim. CPU da sorun yok, aşağıda 2 saat Prime 95 testi mevcut.
CPU Soğutucu; Akasa Venom Medusa
PSU; Cooler Master GX 650W 80+ ile bu değerler alındı
.28032017-prime95-yükte-2saat.jpg

28032017-prime95--bosta-2saat.jpg

Birkaç gün sonra satmayı düşünüyordum. İşin aslı sistem toplayacaktım Kasım-Aralık aylarında, hatta forumda ilk mesajım onunla ilgiliydi. Dolar fırlayınca bileşenleri yükseltme yönüne gittim. E6300 den Q9550 ye geçtim, 3,91 GHz OC li stabil kullanıyordum, sonra Render ve Photoshop tan dolayı X5460 a yöneldim. CPU da sorun yok, aşağıda 2 saat Prime 95 testi mevcut.
.Eki Görüntüle 289134

Eki Görüntüle 289135
Q9550 işlemciye bende sahibim ve 3.0 mhz de kullanıyorum. Acaba siz nasıl bir o.c yaptınız ? Bus speed üzerinden mi yoksa voltaj vererek mi ? Akasa venom pico hava soğutmaya sahibim ve analartım asus p5 ql-em.

.Eki Görüntüle 289134

Eki Görüntüle 289135
E6300'dan sonra ne kadar performans artışı elde ettiniz Q9550 ile? X5460 ile arasında performans farkı var mı peki zira ikisi de 4 çekirdekli, hemen hemen aynı teknolojiye sahip işlemciler.

E6300'dan sonra ne kadar performans artışı elde ettiniz Q9550 ile? X5460 ile arasında performans farkı var mı peki zira ikisi de 4 çekirdekli, hemen hemen aynı teknolojiye sahip işlemciler.
E6300 den sonra epey fark etti, 1,86 GHz Stok, 2,8 GHz OC li kullanıyordum ama o zaman RAM modülleri 800 MHz 4x1GB vardı. Hem RAM darboğazı yaşıyordum hem de CPU yavaş kalıyordu sonuçta 2 çekirdek. Şu anda 4x2 GB 1066 MHz RAM takılı, OC de hareket alanı daha geniş.
Q9550 ile X5460 arasında fark bence göreceli. X5460 771 Pin olduğu için BIOS' a MOD yapmalısınız. Her Anakarta uyum sağlamıyor. Sıcaklık değerleri yüksek. Çektiği Güç yüksek.
Q9550 Quad destekli her karta takılabiliyor. Az güç, az ısınma.
Benim dalgınlık ve hatam oldu, işin açıkcası hem benden kaynaklı hem Windowsun işgüzarlığı, siz de dikkat etmediniz sanırım Q9550 de CPU-Z 2 Çekirdek 2 İzlek gösteriyor, orası 4 çekirdek 4 izlek olması gerekiyordu :) Ben bir aydır o şekilde kullanmışım, Q9550 yi 2 çekirdek 2 sanal biliyordum, dün akşam X5460 e geçtikten sonra farkettim. X5460 da da 2-2 gösterince Msconfig' e girince farkettim. Ayar E6300 deki gibi kalmış.
msconfig.jpg
İşlemci sayısının çekini kaldırıp yeniden başlatınca 4-4 gösterip düzeldi.
Akşam eve gelir gelmez Bus hızını 422 yapıp voltaj ayarlarını otomatikte bıraktım. 1 saat 4 GHz Prime 95 de çalıştı, sorun yok. Bu hız bana yeter diye düşünüyorum, zaman olursa Manuel voltaja geçerim.
1 saat yükte;
stres-4ghz-30032018.jpg
Mesaj otomatik birleştirildi:

Q9550 işlemciye bende sahibim ve 3.0 mhz de kullanıyorum. Acaba siz nasıl bir o.c yaptınız ? Bus speed üzerinden mi yoksa voltaj vererek mi ? Akasa venom pico hava soğutmaya sahibim ve analartım asus p5 ql-em.
Sizin Anakartın OC özelliğinin iyi olup olmadığını bilmiyorum, gördüğüm kadarıyla MOSFET üzerinde pasif soğutucu yok, soğutucular Kuzey ve Güney köprüleri üzerinde var. CPU voltaj girişi 4 lü, Akasa Venom Pico 2 Borulu, OC sonrasında ısı problemi yaşayabilirsiniz.
Hem Bus Speed, hem Voltaj. 3,60 a kadar CPU Voltajı ve RAM voltajlarını artırdım, 3,60 GHz den sonra Hem FSB Voltajını hem MCH Voltajını artırmak zorunda kaldım.
Bu arada unutmadan, sertifikasız 600 Watt PSU nedeniyle 3,60 üzerine çıkamıyordum, yetmiyordu. PSU yu 600 Watt 80+ yaptıktan sonra çıktı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 7 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı