60 Watt Laptopa 65 Watt Güç Adaptörü Takınca Cızırtı

Bossman3

Kilopat
Daha fazla  
Samsung 60 Watt bir dizüstü bilgisayara sahibim ancak güç adaptörüm bozuldu. Her yerde aramama rağmen 60 watt adaptör bulamadım 65 watt universal bir adaptör buldum. Bunu taktım şarj ediyor ancak şarjı dolduktan sonra cızırtı sesleri gelmeye başlıyor. Bilgisayarıma zarar verir mi acaba? Şimdiden teşekkür eder iyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:
Bakın, şarj adaptörü bu laptopu şarj ederken smps'li ferrit nüve tam doyumda kalıyor. (mağnetik doyumda) Ancak şarj tam sonlanınca bu ferrit nüveli mini trafo (Tasarruf ampüllerinde de bu mini trafolar yine vardır, (Trafo değil, sadece L bobini şeklinde görev yapan) ortam çok sessiz olduğunda, örneğin sabah tıraş olurken,diş fırçalarken,vb. lavabodaki bu sesi, karpuz içindeki tasarruftan bile bazen duyabilirsiniz, ben bazen kulak kabartıp duyuyorum örneğin.) mağnetik doyumdan çıktığı, yani dc çıkışı boşta kaldığı için bu sesi kesilmiş oluyor.

Ama evdeki laptopumda ise sizdekinin tam tersi oluyor, yani ben hem şarj edip, hem de bu laptopu kullanırken, laptop bataryası şarj seviyesi çok düşükse o zaman bu hafif vınıltıyı o şartta tam duymuş oluyorum. Sesli olan bu titreşimi, şarj bittiğinde bu nedenle kesiyor, son derece normal, o anki fiziki şartlara tam bağlı olan bir durumdur.

Yani endişelendiğiniz üzere laptopa zarar verme durumu (sizin duyduğunuz bu rahatsız edici hafif vınıltılar dışında) bulunmuyor. Kolay gelsin.

Son düzenleme:
Ben de onu açıklayıp izah ettim zaten, yani laptop adaptörünün içinden gelen sesin çok da önemli olmadığını. Merak etmeyin, benim laptop adaptöründen de ayni şekilde geliyor, herhangi bir sorun olmaz. Kolay gelsin.

Uyarı! Bu konu 8 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı