600 TL HD 5670 Sistemi Upgrade Etme

Daha fazla  
Meslek
Öğrenci
Merhabalar, şuanki sistemim;
Foxconn A74ML-K (Micro-ATX)
AMD Phenom 9750 Quad-Core 2.4Ghz
Kingston 2GB 800Mhz DDR2 Ram
PowerColor HD5670 1GB
CoolerMaster Extreme Power Plus 500W

Bu sisteme 600-650TL civarı bir upgrade yapmak istiyorum. İşlemci, anakart ve ram almayı düşünüyorum. Ekran kartımı bir süre daha kullanabilirim diye tahmin ediyorum ama anakartım oldukça kötü. En azından AM3+ soketli bir anakart ve uygun işlemci ile birlikte DDR3 ramlar önerebilir misiniz? Ya da başka türlü nasıl bir upgrade yapmak daha uygun olur sizce?

İyi günler.

AMD sistem pek önermem ama bütçeniz düşük olduğundan bu sistem işinizi görür.
sdaasasd.png

Hocam eğer oyunla aranız varsa ve oyun oynamak istiyorsanız. Kesinlikle ekran kartı ve 2GB RAM alıp daha sonra işlemci, anakart, RAM değişimi yapın. Anakartınız zaten 4GB RAM destekliyor ve işlemciniz de bir süre sizi idare edecektir. AM3+ soketli alacağınız her anakart birkaç ay sonra çöp olacaktır çünkü AMD yeni işlemcileri piyasaya sürülecek. Güncel kalmak istiyorsanız bekleyin 2GB RAM takviyesiyle parçalarınız sizi bir süreliğine üzmez.

@Mahabad @ottomans58 Evet oyun oynuyorum ve almışken bir süre beni idare etmesini istiyorum. Ekran kartım HD4350 idi, 2 sene önce 5670 aldım, o da bugünlere kadar getirdi beni. Şimdi ram alıyım dedim ama anakartım DDR2, anakartı değiştireyim dedim AM2+ soketli anakart bulamadım pek. Bi upgrade yapıyım diyip işlemciyi de değişriyim dedim şimdide. Zaten şimdi anakart, işlemci ve ram alıp ekran kartını da bir kaç ay sonra değiştirmeyi düşünüyordum. Ama diyorsanız ki işlemci için de bekle yeni nesiller çıkacak güncel kal, eğer bu güncel kalma çok fazlaya mâl olmayacaksa beklerim, şimdi sadece ram alıp birkaç ay sonra da para biriktirip 1000-1200 TL'lik upgrade yapabilirim. Zaten en büyük sıkıntım ram.

@Mahabad @ottomans58 Evet oyun oynuyorum ve almışken bir süre beni idare etmesini istiyorum. Ekran kartım HD4350 idi, 2 sene önce 5670 aldım, o da bugünlere kadar getirdi beni. Şimdi ram alıyım dedim ama anakartım DDR2, anakartı değiştireyim dedim AM2+ soketli anakart bulamadım pek. Bi upgrade yapıyım diyip işlemciyi de değişriyim dedim şimdide. Zaten şimdi anakart, işlemci ve ram alıp ekran kartını da bir kaç ay sonra değiştirmeyi düşünüyordum. Ama diyorsanız ki işlemci için de bekle yeni nesiller çıkacak güncel kal, eğer bu güncel kalma çok fazlaya mâl olmayacaksa beklerim, şimdi sadece ram alıp birkaç ay sonra da para biriktirip 1000-1200 TL'lik upgrade yapabilirim. Zaten en büyük sıkıntım ram.

Teknoloji her geçen gün gelişmekte onu bekleyeyim dersen yarın daha güncel bir teknoloji piyasaya çıkar bu sefer herkes onu bekle der. Bu böyle sürer gider. Almaya fırsatın varken şimdi al. 1000-1200TL'lik güncellemeyi o zaman geldiğinde düşünürsün. Önerdiğim parçaları alıp ekran kartınla bir süre daha idare edebilirsen, bahsettiğin 1000-1200TL'ye sağlam bir ekran kartı alabilirsin. Tavsiye benim, tercih senin :)

Teknoloji her geçen gün gelişmekte onu bekleyeyim dersen yarın daha güncel bir teknoloji piyasaya çıkar bu sefer herkes onu bekle der. Bu böyle sürer gider. Almaya fırsatın varken şimdi al. 1000-1200TL'lik güncellemeyi o zaman geldiğinde düşünürsün. Önerdiğim parçaları alıp ekran kartınla bir süre daha idare edebilirsen, bahsettiğin 1000-1200TL'ye sağlam bir ekran kartı alabilirsin. Tavsiye benim, tercih senin :)

Demek istediğim, şimdi eski işlemcilerin güçlüsünü almak yerine yeni işlemcilerin güçsüzünü alıyım, bir sonraki upgrade'imde anakartı değiştirmeme gerek kalmadan işlemciyi değiştireyim sadece. AM3+ mı FM2+ mı geleceğe dönük daha iyi bir tercih olur ( @Mahabad ) ? Yada İntel bir işlemci mi ? Birde o 1200 lira, eğer şuan gidip sadece 100 liraya 2GB DDR2 ram alıp biraz bilgisayarı rahatlatırsam bütçem olacak. Yani şimdiki 600-650 lira 2 ay sonraki 1200 liraya dahil. Şimdi alacağım işlemcinin, bir sonraki upgrade'imde alacağım işlemciyle aynı sokete sahip olmasını istiyorum.

Demek istediğim, şimdi eski işlemcilerin güçlüsünü almak yerine yeni işlemcilerin güçsüzünü alıyım, bir sonraki upgrade'imde anakartı değiştirmeme gerek kalmadan işlemciyi değiştireyim sadece. AM3+ mı FM2+ mı geleceğe dönük daha iyi bir tercih olur ( @Mahabad ) ? Yada İntel bir işlemci mi ? Birde o 1200 lira, eğer şuan gidip sadece 100 liraya 2GB DDR2 ram alıp biraz bilgisayarı rahatlatırsam bütçem olacak. Yani şimdiki 600-650 lira 2 ay sonraki 1200 liraya dahil. Şimdi alacağım işlemcinin, bir sonraki upgrade'imde alacağım işlemciyle aynı sokete sahip olmasını istiyorum.

AM3+ veya FM2+'nın geleceğe dönük olup olmadığını Zen mimarisi çıkınca göreceğiz. Şimdilik uzak dur derim. Tavsiyem ise DDR4 Skylake sistem çünkü en güncel bu şekilde olur ve ileriye dönük güncelleme şansın da var. Ekran kartını ise sonra ki bütçende eklersin.

İşlemci: Intel Skylake Core i3 6100 3.70 GHz 3 MB LGA 1151p
Anakart: MSI H110M PRO-VD DDR4 VGA DVI GLAN SATA 3 USB 3.1
RAM: Kingston Hyperx Fury 8GB 2133Mhz D4 HX421C14FB/8
Toplam: 846,93 TL

Yok ben illa DDR3 alacağım dersen,
İşlemci: Intel Core i3 4160 3.6 GHz 3 MB 1150p HD 4400 VGA
Anakart: Gigabyte H81M-S1 /DDR3 1600MHz S+V+GL+16X 1150p
RAM: Corsair 8GB 1600Mhz DDR3 CL10 CMZ8GX3M1A1600C10
Toplam: 685,77 TL

Ekran kartı için elinde daha fazla bütçe kalır ama arada ki fiyat farkına kesinlikle değmez. Güncel DDR4 Skylake alman daha uzun ömürlü ve güncel olacaktır. i3 4160'ın artık yavaş yavaş eskidiğini düşünüyorum. Güncel i3 6100, i3 4160'dan daha performanslıdır. Tercih senin.

AM3+ veya FM2+'nın geleceğe dönük olup olmadığını Zen mimarisi çıkınca göreceğiz. Şimdilik uzak dur derim. Tavsiyem ise DDR4 Skylake sistem çünkü en güncel bu şekilde olur ve ileriye dönük güncelleme şansın da var. Ekran kartını ise sonra ki bütçende eklersin.

İşlemci: Intel Skylake Core i3 6100 3.70 GHz 3 MB LGA 1151p
Anakart: MSI H110M PRO-VD DDR4 VGA DVI GLAN SATA 3 USB 3.1
RAM: Kingston Hyperx Fury 8GB 2133Mhz D4 HX421C14FB/8
Toplam: 846,93 TL

Yok ben illa DDR3 alacağım dersen,
İşlemci: Intel Core i3 4160 3.6 GHz 3 MB 1150p HD 4400 VGA
Anakart: Gigabyte H81M-S1 /DDR3 1600MHz S+V+GL+16X 1150p
RAM: Corsair 8GB 1600Mhz DDR3 CL10 CMZ8GX3M1A1600C10
Toplam: 685,77 TL

Ekran kartı için elinde daha fazla bütçe kalır ama arada ki fiyat farkına kesinlikle değmez. Güncel DDR4 Skylake alman daha uzun ömürlü ve güncel olacaktır. i3 4160'ın artık yavaş yavaş eskidiğini düşünüyorum. Güncel i3 6100, i3 4160'dan daha performanslıdır. Tercih senin.

Teşekkür ederim tavsiyeler için. Uygun birşeyler bakacağım artık. Ya da birkaç ay sonra daha büyük bir bütçe ile tekrar konu açabilirim. İyi günler size.

Uyarı! Bu konu 9 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı