600TL İle Ekonomik Oyun Bilgisayarı Toplama

Emrullah YAZICI, al sana 600 TL'ye oyun oynayabileceğin üç parça, zaten senin de gösterdiğin üç parça, 400W PSU alınıp, FX 4100 alınıp da elde biraz daha para bırakılabilirdi, buna bağlı olarak HD 7790 da alınabilirdi bu bütçeyle. Fakat ileride PSU problemi yaşamaman için 80+ sertifikası bulunan PSU almanın faydasını görebilirsin. İşlemci de yerinde bir işlemci... Bu üç parçayı alabilirsin...

vjzjc.jpg

- - - Güncellendi - - -

Benim 600 liram olsa, sistemim o halde olsa üzerine bu parçaları alır, ileride önce RAM bellek, daha sonra işlemci, en son da ekran kartı takviyesi yapardım.

Senin bu parçaların birbirine uyuyor mu? Sistem stabil bir şekilde çalışacak mı? Diye hiç düşündünüz mü?

Hayır. Öyle haldur huldur gidip bir sistem alamazsın. Uymaz paran boşa gider.

Aynen öyle Fatih, uyumlu olmayan yanlarını beliritirsen biz de bilgilenmiş oluruz. Mesela RAM'ler kaç Mhz bilmiyoruz. Beliritirse kendisi...

Fakat toplamda -Mhz'lerin 1333 olduğunu düşünürsek-, FX 4100, PSU ve HD 7770'in elindeki sistemle açık ara bir farkı bulunmuyor.

Senin bu parçaların birbirine uyuyor mu? Sistem stabil bir şekilde çalışacak mı? Diye hiç düşündünüz mü?

Hayır. Öyle haldur huldur gidip bir sistem alamazsın. Uymaz paran boşa gider.

Ben ne bileyim. Bilgili olan onlar. Ben sordum onlar onayladılar. Bende böyle karar verdim. Sizin görüşünüz nedir. "Uymaz paran boşa gider" demek yerine biraz daha detaylı olun, başka birşey önerin, ona göre alayım.

Aynen öyle Fatih, uyumlu olmayan yanlarını beliritirsen biz de bilgilenmiş oluruz. Mesela RAM'ler kaç Mhz bilmiyoruz. Beliritirse kendisi...

Fakat toplamda -Mhz'lerin 1333 olduğunu düşünürsek-, FX 4100, PSU ve HD 7770'in elindeki sistemle açık ara bir farkı bulunmuyor.

RAM'im bu ;

vm45b.jpg

Ancak bahsettiğim 3'lüyü alırsam zaten yeni RAM almak zorunda kalıcam.

Adamın kasası var... Bence o üç ürünü alırsan oynarsın ama bence HD7770 300W PSU'da çalışır mı araştır. Çalışıyorsa RAM al.

Ben işimi garantiye alıp 500 W güç kaynağı alıcam. Zaten bu 3'lüyü aldıktan sonra RAM'de almayı düşünebilirim. Peki bu üçlünün yanına nasıl bir ram almalıyım ?

GTA 4 gibi berbat bir konsol portunu-teknik anlamda berbat tabi- düzgün çalıştıracağına garanti veremem ama Crysis 2 için yeterli bir para. Önce onboard ekran kartını disable edip 2 GB RAM'i kurtaracağız. Sonra yeterli bir PSU ve ekran kartı alacağız. Bütçeniz için en iyi ekran kartı Radeon hd 7790 GPUlu bir kart olacaktır. 2 GB bellek olursa daha iyi olur çünkü Crysis 2 Ultra Upgrade ile büyük texturelar geliyor.

Daha sonra en az 500W ve 80+ bir PSU alın (PSU konusuna hakim olmadığım içim marka ve model veremeyeceğim.) CPU konusuna gelince. İyi bir soğutma ve zaten yeni aldığımız PSU ile iyi overclock olacaktır diyorum. Overclock işleminin daha sorunsuz olması için çarpan kilidinin açık olması lazım yoksa FSB üzerinden yapılacaktır. (CPUnuz hakkında bilgim yok.)

Eğer O.C sorun çıkarıyorsa bence CPUnuz aynı saat frekansında kalsın. Galiba CPUnuz gizli bir çekirdek (ya da thread tam olarak emin değilim) ile geliyor konu ile ilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır. Crysis 2'nin, pek CPU'ya yüklenen bir oyun olmaması şansınıza.

Son düzenleyen: Moderatör:
GTA 4 gibi berbat bir konsol portunu-teknik anlamda berbat tabi- düzgün çalıştıracağına garanti veremem ama Crysis 2 için yeterli bir para. Önce onboard ekran kartını disable edip 2 GB RAM'i kurtaracağız. Sonra yeterli bir PSU ve ekran kartı alacağız. Bütçeniz için en iyi ekran kartı Radeon hd 7790 GPUlu bir kart olacaktır. 2 GB bellek olursa daha iyi olur çünkü Crysis 2 Ultra Upgrade ile büyük texturelar geliyor.

Daha sonra en az 500W ve 80+ bir PSU alın(PSU konusuna hakim olmadığım içim marka ve model veremeyeceğim.) CPU konusuna gelince. İyi bir soğutma ve zaten yeni aldığımız PSU ile iyi overclock olacaktır diyorum. Overclock işleminin daha sorunsuz olması için çarpan kilidinin açık olması lazım yoksa FSB üzerinden yapılacaktır. (CPUnuz hakkında bilgim yok.)

Eğer O.C sorun çıkarıyorsa bence CPUnuz aynı saat frekansında kalsın. Galiba CPUnuz gizli bir çekirdek (ya da thread tam olarak emin değilim) ile geliyor konu ile ilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır. Crysis 2'nin, pek CPU'ya yüklenen bir oyun olmaması şansınıza.

Kardeşim kusura bakma ama dediklerinden doğru dürüst birşey anlayamadım. Overlock, OC, FSB felan bunlar bana yabancı kavramlar. Sizin herhangi bir öneriniz var mı ? PSU, işlemci ve ekran kartı alabileceğim, anakartıma uygun olacak ?

Son düzenleyen: Moderatör:
Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı