6500 TL 2K 144 Hz Monitör Tavsiyesi

Bütçe
6500

AltaiR29

Kilopat
Daha fazla  
Merhabalar,
Hem oyun, hem yazılım hem de photoshop işlerinde kullanabileceğim 27 inç, 2K, 144hZ+ monitör arıyorum. İhtiyaç alanlarım biraz geniş olduğu için bütçeme göre (6500 Tl) bulmakta zorlanıyorum. Şimdilik LG 27GL83A-B modelini düşünüyorum ancak görüşlerinizi de almak isterim. Genel olarak istediğim özellikler şunlar:
  • 27 inç
  • 2K
  • 144 HZ ve üstü
  • IPS veya Nano IPS panel
  • 1-5 MS
  • Pivot özelliği (İlerde 2.Monitör olarak dik kullanabilirim)
  • Kavisli istemiyorum (Dik kullandığım zaman gözüme hoş gelmeyeceği için kavissiz istiyorum)
  • Çok profesyonel olmasa da photoshop ile uğraşıyorum, bu yüzden belli oranda renk doğruluğu önemli.
  • Ne kadar önemli bilmiyorum ama G-Sync ve benzeri teknolojilerle uyumlu olması da artı olabilir.

Bir de bilgisi olan varsa LG 27GL83A-B ve LG 27GN800-B modelleri arasında ne fark var pek anlamadım. Sadece GL83A-B yukarı aşağı ayarlanıyor diğeri ayarlanmıyor gibi. Bilgisi olan aydınlatırsa memnun olurum.

1 haftadır kullandığım monitörü önerebilirim sanırım. Technopat kanalındaki incelemesini izleyip almıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Merhaba,
Hem oyun, hem yazılım hem de Photoshop işlerinde kullanabileceğim 27 inç, 2K, 144Hz+ monitör arıyorum. İhtiyaç alanlarım biraz geniş olduğu için bütçeme göre (6500 TL) bulmakta zorlanıyorum. Şimdilik LG 27GL83A-B modelini düşünüyorum ancak görüşlerinizi de almak isterim. Genel olarak istediğim özellikler şunlar:
  • 27 inç
  • 2K
  • 144 Hz ve üstü
  • IPS veya Nano IPS panel
  • 1-5 MS
  • Pivot özelliği (ileride 2.Monitör olarak dik kullanabilirim)
  • Kavisli istemiyorum (Dik kullandığım zaman gözüme hoş gelmeyeceği için kavissiz istiyorum)
  • Çok profesyonel olmasa da Photoshop ile uğraşıyorum, bu yüzden belli oranda renk doğruluğu önemli.
  • Ne kadar önemli bilmiyorum ama G-Sync ve benzeri teknolojilerle uyumlu olması da artı olabilir.

Bir de bilgisi olan varsa LG 27GL83A-B ve LG 27GN800-B modelleri arasında ne fark var pek anlamadım. Sadece GL83A-B yukarı aşağı ayarlanıyor diğeri ayarlanmıyor gibi. Bilgisi olan aydınlatırsa memnun olurum.

Baktığın fiyat bandında ve istediğin özellikler olarak en iyi modeller senin belirttiğin LG'ler. Aralarında ki özellikler kağıt üzerinde aynı fakat rthings incelemesinde LG 27GL83A-B daha önde. Tavsiyem onu almandır.

1 haftadır kullandığım monitörü önerebilirim sanırım. Technopat kanalındaki incelemesini izleyip almıştım.

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.

Öneri için teşekkürler. Bu model de listemde var ancak LG ile aynı fiyat bandında olduğu için tasarım olarak LG daha çok hoşuma gidiyor, bu modeli pek beğenmedim. Bir de bu modelde yalnızca oyuna odaklanılmış gibi geldi bana, LG'nin renk doğruluğu daha iyi sanki.

Baktığın fiyat bandında ve istediğin özellikler olarak en iyi modeller senin belirttiğin LG'ler. Aralarında ki özellikler kağıt üzerinde aynı fakat rthings incelemesinde LG 27GL83A-B daha önde. Tavsiyem onu almandır.
Çoğu kullanıcı çok memnun ama genel olarak Türkiye'de GN800 satılmış bu yüzden GL83A-B hakkında pek yorum bulamadım. Ama standının yükselip alçalması ve pivot özelliğinin olmasından dolayı ikisi arasından tercihim GL83A-B şimdilik.

Henüz masaüstü bilgisayarım yok, 1050Ti'lı Monster Abra A5 laptopumla kullanacağım. 4-5 Ay sonra masaüstüne geçeceğim. Bu süre zarfında da uyum sorunu oluşur mu pek bilmiyorum açıkçası, laptopumla bağlantıda ve görüntü aktarımında sıkıntı olur mu? Bilgisi olan var mı?

Bir de genel olarak istediğim alanlarda (oyun, yazılım ve photoshop) kullanmak için başka hangi özelliklere odaklanmam gerekiyor? Monitörlerde olmazsa olmaz özellikler nelerdir? Bu konularda da bilgisi-önerisi olanlar paylaşırsa memnun kalırım, açıkçası pek hakim değilim monitör dünyasına.

Son düzenleme:
Henüz masaüstü bilgisayarım yok, 1050 Ti'lı Monster Abra A5 laptopumla kullanacağım. 4-5 Ay sonra masaüstüne geçeceğim. Bu süre zarfında da uyum sorunu oluşur mu pek bilmiyorum açıkçası, laptopumla bağlantıda ve görüntü aktarımında sıkıntı olur mu? Bilgisi olan var mı?

Bir de genel olarak istediğim alanlarda (oyun, yazılım ve Photoshop) kullanmak için başka hangi özelliklere odaklanmam gerekiyor? Monitörlerde olmazsa olmaz özellikler nelerdir? Bu konularda da bilgisi-önerisi olanlar paylaşırsa memnun kalırım, açıkçası pek hakim değilim monitör dünyasına.

Laptop'unda DP bağlantısı bulunuyor mu? Benim bildiğim yok. HDMI üzerinden HDMI to HDMI kablo ile bağlantı yapman gerekiyor. HDMI özelliğin kaç bulamadım. Sitesinde yazmıyor.

İkinci soruna gelirsek, oyun ve yazılım için renk kalitesi çok kaliteli monitör olmasa da olur. Fakat Photoshop için mecbur. Bu yüzden renk gamutları yüksek monitör bakman gerekiyor. GL83A-B'nin renk değerleri daha üstün. İnceleme bunu gösteriyor. Tabii yüz yüze gidip görmen daha doğru olur.

Laptop'unda DP bağlantısı bulunuyor mu? Benim bildiğim yok. HDMI üzerinden HDMI to HDMI kablo ile bağlantı yapman gerekiyor. HDMI özelliğin kaç bulamadım. Sitesinde yazmıyor.

İkinci soruna gelirsek, oyun ve yazılım için renk kalitesi çok kaliteli monitör olmasa da olur. Fakat Photoshop için mecbur. Bu yüzden renk gamutları yüksek monitör bakman gerekiyor. GL83A-B'nin renk değerleri daha üstün. İnceleme bunu gösteriyor. Tabii yüz yüze gidip görmen daha doğru olur.
Cevap için teşekkürler. Laptopla ilgili sitede bulduğum bilgiler:

Dosya Ekleri

• 3D9D48F7-CC1D-4CD1-BD67-E731C82F98EB.jpeg
    3D9D48F7-CC1D-4CD1-BD67-E731C82F98EB.jpeg
    73,1 KB · Görüntüleme: 39
Eğer bilgiler doğruysa senin Mini DP böyle bir kablo alman gerekecek. Sonuçta monitörde DP girişi var. GPU'nun laptoptan çıkışı mini versiyona sahipse bu şekilde bağlantı yapıyorsun.
Peki bu girişlerin hZ ve görüntü aktarım hızına etkileri var mı? Hangisi iyidir, ikisinde de monitör tam verimle kullanılabilir mi? Cevaplarsanız memnun kalırım.

Peki bu girişlerin Hz ve görüntü aktarım hızına etkileri var mı? Hangisi iyidir, ikisinde de monitör tam verimle kullanılabilir mi? Cevaplarsanız memnun kalırım.

Linkte verdiğim ürün en iyilerindendir. Hz veya görüntüde sorun yaşamazsın. Hz ve görüntü aktarımında ki sorunlar yanlış kablo seçimi ya da bağlantıda ki uyumsuzluktan olur.

Bu monitöre 2500 lira zam yapılmış ben de bunu alacaktım ama alamadım :(

Yeni konular

Geri
Yukarı