6500 TL öğrenci için dizüstü bilgisayar tavsiyesi

Bütçe
6500

78501

Kilopat
Makaleler
5
Merhabalar. Ben bir hukuk fakültesi öğrencisi olduğum için bilgisayarım benim için ayrılmaz bir parça çünkü gerek ödevler gerek Online dersler sebebiyle çok fazla ihtiyacım oluyor. Başıma gelen olayları bilen arkadaşlar olsa da bilmeyenler için özet geçmek gerekirse bilgisayarım kargoda kırıldığı için bilgisayarın ücretinin bir kısmını aldım fakat şu an bilgisayarım ciddi derecede sesli çalışıyor ve pil ömrü bitik halde. Aylardır uygun zamanı bekliyorum ancak hala piyasa oturamadığı için çok kararsızım.

Aklımdaki cihazlar Huawei Matebook 14, Acer Swift 3 ve Lenovo V14 G2 modelleri. Hepsinin benim açımdan artılarını ve eksilerini tartmak istiyorum.
Matebook 14 benim için bir miktar pahalı ve işlemcisi benim için gereksiz güçlü. Ayrıca kısa vadede bile pil ömrünün düştüğünü belirtenler, birtakım sorunlar yaşadığını söyleyenler var. Acer Swift 3 modelinin benim için eksileri 4.nesil Ryzen işlemci kullanması ve gömülü RAM. Lenovo V14 G2 modelinin eksisi ise malzeme kalitesi ve pil ömrü. Benim için en önemli iki husus: Pil ömrünün mümkün olduğu derece uzun olması ve fan sessizliği. Zira kütüphanede çalışmak zorunda kaldığım zaman insanlar fan sesinden dolayı çok rahatsız oluyor. Ayrıca artık prize bağlı kalmak istemiyorum. Dolayısıyla sizlerin de fikirlerini bekliyorum. Teşekkürler.
Huawei Matebook 14: https://www.epey.com/laptop/huawei-matebook-14.html
Acer Swift 3: https://www.epey.com/laptop/acer-swift-3-sf314-42-r2ft.html
Lenovo V14 g2: https://www.epey.com/laptop/lenovo-v14-2-82kc0005tx.html

Ekleme: Lenovo V14'ü alırsam kesinlikle RAM ekleyeceğim. Ayrıca bir miktar bütçem artacağı için yanına tablet alabilme ihtimalim de var.

Son düzenleyen: Moderatör:
Swift 3 alıp geçin hocam, fazladan para vermenize gerek yok. Kesinlikle işinizi görecek bir cihaz. Ben 1 yıl boyunca bahsettiğiniz Swift 3'ün i5 10. nesil versiyonunu kullandım, ekran ve malzeme kalitesi oldukça iyiydi, pili de en az 3-4 saat kesintisiz gidiyordu harici ekran kartı olmasına rağmen.

Oyun oynama planınız yoksa 8 GB RAM yeterli olacaktır.

Öneriniz için teşekkür ederim ancak kesinlikle bir daha HP almayacağım. Daha önce başka markalarla da sorun yaşadım ancak hiçbirisi HP kadar canımdan bezdirmemişti.
Swift 3 alıp geçin hocam, fazladan para vermenize gerek yok. Kesinlikle işinizi görecek bir cihaz. Ben 1 yıl boyunca bahsettiğiniz Swift 3'ün i5 10. nesil versiyonunu kullandım, ekran ve malzeme kalitesi oldukça iyiydi, pili de en az 3-4 saat kesintisiz gidiyordu harici ekran kartı olmasına rağmen.

Oyun oynama planınız yoksa 8 GB RAM yeterli olacaktır.
Aslına bakarsanız benim şu an kullandığım cihaz da 10.nesil i5 işlemcili ve pili aşırı verimsiz kullanıyor. Harici ekran kartsız ve AMD'li bir Swift 3 sanırım uzun süre götürecektir beni. Zaten tek kullanım amacım Word'de yazı yazmak ve tarayıcıda kullanmak. Galiba Huawei için fazla para verip risk almaya da gerek yok.

@78501 dediğiniz gibi pil ömrü çok daha iyi olacaktır bence de. Ben 1 yıllık süreçte Acer markasından oldukça memnun kaldım. Kendi programı ile cihazı sessiz moda alabiliyorsunuz, fanı kapatıyor direkt. Bahsettiğiniz kütüphane senaryosunda işinize yarayacaktır bu özellik.

Matebook 14 inanılmaz iyi seçim olurdu aslında inidirim kovalayın malzeme kalitesi batarya ömrü inanılmaz iyi ekranı cam diğerlerine göre bende Ryzen 7'li ve 16 GB RAM'li modeli var çok iyi bir cihaz aşırı hafif şu an 17 bin TL ama ben 9200'e aldım indirimden.
iPad almayı hiç düşündünüz mü?

Arkadaş diyelim ki Visual Studio kullanacak iPad gibi bir cihaza nasıl indirecek ayrıca bir Windows cihazla iPad arasında yapabileceklerinin inanılmaz farkı var hani başka bir his bilgisayar kullanmak IPad'ın hala bilgisayar yerine geçebilceğini düşünmüyorum.

Bunu alıp RAM arttırın hocam:
14" olması benim için daha iyi olacaktır. Ayrıca benim attığım Lenovo V14 modeli de bunun aynısı. Tek farkı 14" olması. Bu modelin pil ömrü ve malzeme kalitesi hakkında şüphem var. Aslında bilgisayarlarımı temiz kullanırım ancak gün geçtikte artan maliyetler dolayısıyla üreticiler nereden kısacaklarını şaşırdıkları için elimde kalmasından korkuyorum.
iPad almayı hiç düşündünüz mü?
iPad yerine Matepad 11 almayı düşünmüştüm ancak onun da fiyatı uçtu. Sadece iPad maalesef ki işimi görmeyecektir çünkü bazı derslerin sınavlarına Safe Exam Browser ile girmek zorundayız ve program yalnızca Windows destekliyor. Yoksa iPad+Pencil çok iyi bir ikili olacaktı. Düşük fiyattan piyasaya girerse Matepad 10.4 ile M pencil kombinasyonu da düşünüyorum aslında.
Karşılaştırma olarak 4600H en iyisi ama 6500 diyorsunuz 8000'in üstünde bilgisayar.
Şu an indirimle birlikte 8100 lira. İşlemcinin en iyisi olduğundan şüphem yok ancak bana o kadar güç gerekmiyor. Beni ikilemde bırakan şeylerden birisi fiyat, diğeri ise birçok kullanıcının yazmış olduğu ESC tuşu, ışık sızması, pil ömrünün hemen azalması gibi problemler.
Matebook 14 inanılmaz iyi seçim olurdu aslında inidirim kovalayın malzeme kalitesi batarya ömrü inanılmaz iyi ekranı cam diğerlerine göre bende Ryzen 7'li ve 16 GB RAM'li modeli var çok iyi bir cihaz aşırı hafif şu an 17 bin TL ama ben 9200'e aldım indirimden.

Arkadaş diyelim ki Visual Studio kullanacak iPad gibi bir cihaza nasıl indirecek ayrıca bir Windows cihazla iPad arasında yapabileceklerinin inanılmaz farkı var hani başka bir his bilgisayar kullanmak IPad'ın hala bilgisayar yerine geçebilceğini düşünmüyorum.
Pil ömrü ve fan sesi nasıl bir durumda acaba? Ayrıca Visual Studio gibi uygulamalar kullanmıyorum. Sadece Word ve Edge kullanacağım :)

Yeni konular

Geri
Yukarı