6700XT sistem kapandı ve açılmıyor

Kediiiisj

Kilopat
Makaleler
2
RAM
gskill cl 16 3200 mhz ram x2
SSD veya HDD modeli
samsung evo 870 ve 3 tane samsung hard disk
Ekran kartı
asus dual 6700xt
Anakart
asus prime b550mk
İşlemci
r5 5600
Herhangi bir elektrik kesintisi vs bir şey olmadı dün gece oyun oynarken bir anda kapandı ve açılmıyor. Power tuşuna bastığımda hiç tepki yok anakartın ışığı yanıyor sadece kısa devre denedim o da olmadı. Sorun nerede sizce? High Power 600 watt Gold sertifikalı bir PSU.

1 ay önce yapmıştım şu an sıkıntı olduysa BIOS pilinden mi yine de.
Kendi sistemimde uyumsuz voltaj ve frekans ayarı yaptığımda tepki vermeme değil ama sistemin açılmaması sorunu vardı o yüzden bir denemenizi istedim. Düşük bir ihtimal.

Herhangi bir elektrik kesintisi vs bir şey olmadı dün gece oyun oynarken bir anda kapandı ve açılmıyor. Power tuşuna bastığımda hiç tepki yok anakartın ışığı yanıyor sadece kısa devre denedim o da olmadı. Sorun nerede sizce? High Power 600 watt Gold sertifikalı bir PSU.

Bende de böyle bir sorun vardı bir aralar. Power güç kablosunu çıkarıp taktım birkaç defa oynattım biraz da. Odan sonra bilgisayar açıldı.

PSU yok olmuş olabilir. Başka PSU ile deneyin diyebilirim sadece ama yine de işlemci çevresini ekran kartını ve çevresini kontrol etsen iyi olur ama sanmıyorum PSU günleri High Power diye bir markayı da ilk kez duyuyorum.

Forumlarda herkesin önerdiği bir PSU. Ve yok olduğunu sanmıyorum çünkü herhangi bir yanık kokusu vs almadım.

Bence güç kaynağını kasadan çıkarın, içini açın bakın bakalım devrelerde bir lehim kusması yanık gibi bir şey var mı? Veya daha kolayı fotğrafını buraya atın. Sistem hiç tepki vermiyorsa ilk şüphe edeceğiniz şey güç kaynağı. Kaliteli olması bozulmayacağı anlamına gelmez. Bugün Iphone 14'ün bile bir sürü problemi çıkıyor.

PSU bozulması için illa PSU'dan koku gelmesi gerekmez. PSU eğer eskiyse yenisini alman gerek Ki önerim 750W ve Sertifikalı bir PSU almalısın. Anakart bios pilini çıkarıp sıfırladığında sistemdeki tüm bileşenleri kontrol et. Ram'leri doğru slotlara taktığından ( Soldan 2. ve 4. ilk başta) emin ol. Ekran kartını çıkar ve bir süre bekle. Sonrasında tekrar tak bakalım.

PSU bozulması için illa PSU'dan koku gelmesi gerekmez. PSU eğer eskiyse yenisini alman gerek ki önerim 750W ve sertifikalı bir PSU almalısın. Anakart BIOS pilini çıkarıp sıfırladığında sistemdeki tüm bileşenleri kontrol et. RAM'leri doğru slotlara taktığından ( soldan 2. ve 4. ilk başta) emin ol. Ekran kartını çıkar ve bir süre bekle. Sonrasında tekrar tak bakalım.

Sistemi yeni aldım.

Geri
Yukarı