670TL'ye geçinebiliyorum diyen vatandaş

Amca acaba hayatında kaç kere sevdiği yemeği yedi? 50 yaşından sonra kaç kere yeni yerler gezdi? Kaç gün evinde yazın kavrulmadan, kışın donmadan durabildi? Söylediklerine bakılırsa her gün "çok şükür bugün de ölmedik" diye hayat yaşayan birine benziyor. Bunlar yüzünden ben dahil kaç gencin geleceği felak oldu. 65 yaş üstü oy kullanmasa daha iyi.

Vergiden haberi olmadığı kesin. Fatura ödemediği zaten belli ama ilköğretim eğitimi aldığı bile belli değil. Bence bu amca bu yaşına kadar sayıları öğrenememiş.

670TL yi 1-2 haftada harcıyorum. Bir şey mi? Değil inanın 1 gecede asgari ücret harcayan tanıdıklarım var. Uzak hısımlardan her ay telefon değiştiren var. Şimdi amaç sadece ölmemek olsun, bir de evin olsun kira derdin olmasın. O para ile faturalar + temizlik malzemeleri + evin ihtiyaçları + giyim kuşan derken gıdaya para kalmıyor. Günde 5 yumurta 1 ekmek 1 şişe su alırsın yine ölmezsin. Peki bu yaşamak mı?

Daha yeni alışveriş yaptık mutfak için 900₺ sümkürdük de geldik imkanı yok 670 ₺'ye yaşayamaz yaşaması için köy yerinde oturacak kendi ekip kendi biçecek veya hayvanları olacak onların sütünü kullanacak tavuğu olacak yumurta alacak kira derdi falan olmayacak ama şehirde imkanı yok 3 bin ₺ altı yaşamak çok zor yaşanır ama lükse giremezsin bu kadar basit bir olay bu.

Geri
Yukarı