7. sınıf için tavsiyeler

Şahsen ben çocuktan saatlerce çalışmasını beklemiyorum. Ama mevcut konularda yeterince iyiyse bir üst sınıftaki konulara geçebilir. Ama kendisini aşırı derecede yormasının anlamı da yom tabii.
Bazı konular bağlantılı olduğu için 8'e şimdiden başlamasını önermiyorum.

Ne yapacaksın, yat eğlen. 7. Sınıfta çok kasmaya gerek yok.
Hocam çocuk gayet bilinçli. Niye yatıp eğlensin. Lisenin eğitim hayatında inanılmaz etkileri yok. Ama sosyal hayatta bambaşka dünyadan insanlarla tanışma olanağın olabiliyor. Bu çocuğun Galatasaray, Kabataş, Robert gibi saygın ve köklü liselerde okuduğunu düşünsene.

Önerileriniz için teşekkür ederim, ortalık biraz karışmış. Akademik anlamda iyi durumda olduğumu düşünüyorum (sanırım geçen sene sınıf birinci olmuştum.) Hedefim LGS sınavından 470 üstü almak. Sınav ortalamaları LGS'ye nasıl yansıyor, beni bu konuda aydınlatır mısınız?

Hocam çocuk gayet bilinçli. Niye yatıp eğlensin. Lisenin eğitim hayatında inanılmaz etkileri yok. Ama sosyal hayatta bambaşka dünyadan insanlarla tanışma olanağın olabiliyor. Bu çocuğun Galatasaray, Kabataş, Robert gibi saygın ve köklü liselerde okuduğunu düşünsene.
Hocam yine de şimdiden 8'e başlamanın bir anlamı yok, yeterince kitap okuyup paragraf çözse yeter.

Eğer sadece akademik olarak değil ilgilendiğin bir spor varsa ve başarılı olduğunu düşünüyorsan ortaokulu bitirmeden evvel zevkini doya doya çıkarmanı tavsiye ederim çünkü liseye geçince ne kadar yaptığın ettiğin şey varsa insan aşırı özlüyor, zaten liseye geçtiğin zamanda da hiçbir şey yapmak için hevesin olmayacak insanları daha iyi tanımaya başlayacaksın üniversitedir falandır filandır üstüne gelecek. Dersleri salmadan doya doya eğlenmene bakmanı öneriyorum çünkü geri gelmeyecek bu yıllar.

7. sınıfa geçtim, kendimi nasıl geliştirebilirim? Akademik başarım gayet iyi, en düşük notum 88. yeni nesil sorularla aramı gittikçe iyileştiriyorum. Ödev olunca falan çok rahat yapıyorum fakat tekrar amaçlı tek başıma soru çözme alışkanlığım yok.
(Konu tekrarı falan yapıyorum sadece ödev yoksa soru çözmüyorum). Hem akademik hem de diğer yönlerden kendimi nasıl geliştirebilirim, bana ne önerirsiniz?
Senden sadece 1 yaş büyük birisi olarak konuşuyorum, 8. sınıfta zorlayıcı deneme sınavlarında veya soru bankalarında şoka uğramamak için her gün yaz tatili dahil olmak üzere paragraf çöz. Daha ilk haftalarda olduğumuz için kendini çok zorlamana gerek yok, sadece düzenli çalışma alışkanlığı kazansan yeter. Bu hafta günlük 80 soru çözüyorsan iki hafta sonra 140'a çıkarsın, o konuda kendini kasma. Ayrıca, 7. sınıfta matematik çok önemli olduğu için matematik dersini can kulağıyla dinle ve asla konu işlendiği gün akşama kadar yatıp gece ders çalışma, bilgilerin hafızanda kalması gerekir. Örnek olarak kendimi gösteriyorum çünkü 7. sınıfta hazırladığım matematik temelim sağlamdı, şu anda matematikte zorlanmıyorum. Onun dışında diyebileceğim pek bir şey yok, kendini sıkmazsan ve başarı hırsı sebebiyle kendini gereksiz hırpalarsan 7. sınıfı verimli geçiremezsin.

88 not ortalaması kötü LGS'ye çalış 8 olunca çok zor oluyor fiilimsileri hallet şimdiden.
Hocam yalnız o en düşük notu ve fiilimsileri halletmesi lazım evet doğru ancak LGS sınavında fiilimsilerden 1 soru çıkar veya hiç çıkmaz. 2 soru çıkmadı bugüne kadar.

İnan bana yetmez. Söz ettiğim liseleri tutturman için 0,1 gibi yüzdelik dilimin içerisinde olmak gerekiyor. Ama kişiden kişiye de değişebilir tabii.
Tübitak Fen Lisesi için %1 yüzdelik yetiyor, ben hata yapmasaydım ben de gidebilirdim(Tübitak olan tutuyordu, Galatasaray falan tutmuyordu.). Benim için yeterliydi.

Geri
Yukarı