7. sınıfta aile yüzünden zorla dershaneye başlamak

Ve annem dedi ki seneye aynı hocadan özel ders aldıracakmış bende anneme dedim ki bu hocadan rahatsız oluyorum, fakat annem bana dedi ki başka kişilere baksan saat başına 800TL istiyorlar nasıl ödeyeceğiz o paraları dedi, yani ailem de son zamanlarda eve para girmiyor babam 2 senedir iş alamadı babam makine mühendisi bu sene aldı 2-3 aydır babamdan ayrıyım Adıyaman'da iş yapıyor öyle yani.

Konuşmaktan korkma. Çalışmak istemiyorsan diyeceksin dershaneye de gitmeyeceğim özel ders de almayacağım var mı bir sıkıntı.

Hocam önünüzde LGS var sorun çıkarmadan gidin işte iyiliğiniz için hiçbir yere yerleşemeyince beni dershaneye göndermediniz diye aileni suçlarsın ailen sana imkan sağlıyor sen şikayet ediyorsun.

Hocam önünüzde LGS var sorun çıkarmadan gidin işte iyiliğiniz için hiçbir yere yerleşemeyince beni dershaneye göndermediniz diye aileni suçlarsın ailen sana imkan sağlıyor sen şikayet ediyorsun.

Ya okuldaki rehber öğretmenimle konuştum bana ders programı çıkartacaktı çünkü dershanede verilen soru programı beni gerçekten aşıyor, ailem imkan sağlıyor fakat bana hiçbir verimi olmyur ailem boşuna para veriyor aileme bunu anlatıyorum annem diyor ki kafanı verceksin diyor.

Ya okuldaki rehber öğretmenimle konuştum bana ders programı çıkartacaktı çünkü dershanede verilen soru programı beni gerçekten aşıyor, ailem imkan sağlıyor fakat bana hiçbir verimi olmyur ailem boşuna para veriyor aileme bunu anlatıyorum annem diyor ki kafanı verceksin diyor.

Sende kendince haklısın ailelerimiz böyle işte zamanında bende aynı sorundan müzdariptim.

Fen lisesine falan girmek istemiyorsa her türlü yerleşir ben YKS'ye gireceğim bu kadar çalışmıyorum yahu.

Evet başlıkta gördüğünüz gibi. Matematikten sadece 70-80 aralığında alıyorum diye annem bana sürekli psikolojik baskı kurdu senden adam olmaz vs. diye bende tamam gideceğim dershaneye dedim keşke demez olaydım. O günden itibaren hayatım cehennem oldu. Günlük 120 soru çözeceğim + dershane ödevi + okul ödevvi, perşembe günleri saat 17.30'dan 21.00'a kadar paragraf sorusu çözüceğim. 4'te evden çıkıp otobüsle koşa koşa dershaneye gideceğim. Cumartesi 9.00'dan 15.30'a kadar, pazardan 14.00'dan 19.30 - 20.00'a kadar anneme diyorum ki empati kur diyorum anlamıyor bana zola gitceksin diyor, okuldaki rehber hocasına anlattım bana yol önerdi anneme ikna etmem için dershaneden aldırmam için annem babamla konuşurken babam anneme ileride işte de böyle olacak zorluk görecek dedi ve dershane öğretmenim bana çok kızıyor, bağırıyor. Anneme şikayet ediyorum öğretmen bu yapar diyor. Anneme de şirin gözükmek için kendisini iyi birisi gibi lanse ediyor. Mesajlarında bıktım artık hayattan yemin ederim.
Dershaneler boş para tuzağı bence bende 2 sene dershaneye gittim sonuç 330 aldım ama dersaneye gitmeyen arkadaşım 410 aldı işte sıkıntı da burda dersaneler hem çok pahalı hem de geç saatlere kadar orda kalıyorsun ders çalışmak istiyordum ama dersane yüzünden ders çalışamıyordum bir türlü yani dersaneymiş özel dersmiş hiç alakası yok matematik dersin düşük diye istersen 10 saat matematik dersi gör o konudan bıkmışsan hiç bir güç seni başarılı yapamaz yapan her türlü yapar

LGS için bunları yapman şart çünkü LGS o kadar kolay bir ders değil. Bak ben LGS için hiç uğraşmadım. Ortaokul başarı puanımla bir Anadolu lisesine yerleştim ve gerçekten şu an çok pişmanım. Bence biraz daha dişini sıkarak. Anne ve babanı dinlemelisin. Ve dershane öğretmeninle konuşup nazikçene ödevlere yetişemdeğini ve biraz daha ödevlerini azaltmalısın. Evet anlıyorum çok zor olabilir. Ama en azından lisede bir 3,4 sens kafan rahat olur.

Ortalama düzgün bir liseye yerleştikten sonra lisenin hiç bir önemi yok. İş tamamen sizde biter 🙂

Aileniz bu konuda zorluyor ise pek yapacak şey yok, iyi tarafından bakın bu eziyetin ilerde size katkısı olacak.
Stres peki? Biz öğrenciler yarış atı değiliz, bir insanız. Dinlenme hakkımız var. Hatta anayasal hakkımız. Hani anayasa var ya, her kanunun babası denilebilir. Fakat öğrenciler yarış atı olursa işte o dinlenme hakkı ortadan hayvanlaştığımız için kalkıyor. Sonuçta o anayasa insanlar için, hayvanlar için değil. Bizi hayvan gören eğitimcilere de yazıklar olsun.
Yapacak fazla bir şey yok bence.
Var. Rehber hocası halleder. Aileyle iletişime geçer, ileride stresten yaşayabileceği sorunları anlatır.
Ve annem dedi ki seneye aynı hocadan özel ders aldıracakmış bende anneme dedim ki bu hocadan rahatsız oluyorum, fakat annem bana dedi ki başka kişilere baksan saat başına 800TL istiyorlar nasıl ödeyeceğiz o paraları dedi, yani ailem de son zamanlarda eve para girmiyor babam 2 senedir iş alamadı babam makine mühendisi bu sene aldı 2-3 aydır babamdan ayrıyım Adıyaman'da iş yapıyor öyle yani.
Madem zorlanıyor aileniz, şöyle deyin ailenize.
Ben dershaneye gitmek, özel hocadan ders görmek istemiyorum. Sizin de ekonomik durumunuz mâlum. Ortak yol bulalım, gitmeyeyim. Hem ben, hem siz rahatlarsınız. Zaten okulumun rehber öğretmeni bana ders çalışma programı hazırlayacak, ona uyarsam başarılı olurum.

Yeni konular

Geri
Yukarı