70.000 TL'ye Gaming laptop önerisi

Hocalarım harici monitör evet almayı düşünüyorum fakat şimdi alamam şu anki bütçeyi sadece laptopa harcamak istiyorum bu nedenle 240 Hz olması benim için şart öte yandan bütçeyi 72 73'e kadar çıkartabilirim ve hocam Acer Predator ve HP Victus modelleri alınır mı? Isınma sorunu yaşanır mı kasa kaliteli midir?

Hocalarım harici monitör evet almayı düşünüyorum fakat şimdi alamam şu anki bütçeyi sadece laptopa harcamak istiyorum bu nedenle 240 Hz olması benim için şart öte yandan bütçeyi 72 73'e kadar çıkartabilirim ve hocam Acer Predator ve HP Victus modelleri alınır mı? Isınma sorunu yaşanır mı kasa kaliteli midir?
Acer'a asla bakmayın hocam kasa kalitesi kötü ve bileşenler tam gücünü kullanamiyor ısınmamak için. Predatorde de 4080 yok o bütçede. 240hz Shroud Xantares gibi çok profesyonel değilseniz o kadar da fark etmez.

Acer'a asla bakmayın hocam kasa kalitesi kötü ve bileşenler tam gücünü kullanamiyor ısınmamak için. Predator'de de 4080 yok o bütçede. 240Hz shroud xantares gibi çok profesyonel değilseniz o kadar da fark etmez.

Hocam gerçekten kafa yemek üzereyim 165 Hz olsa ısı problemi olmayan bir model var mıdır?

Hocam gerçekten kafa yemek üzereyim 165 Hz olsa ısı problemi olmayan bir model var mıdır?
Rog G16 hocam. RAM'in 1x16 gelme ihtimali var öyle gelirse 1500 liraya bir 16GB ram daha alır 32GB yaparsınız. 69500'e Pazarama'da var linki yukarıda. Satıcısı güvenilir ben GP68HX'i oradan almıştım. Pazarlamanın kendisi ise İş Bankasının yani güvenilir.

https://www.hepsiburada.com/asus-ro...VaUFBAh2muws7EAAYASAAEgKbRPD_BwE&gclsrc=aw.ds
bu nasıl hocam

4060 mış şimdi fark ettim.

hocam dell in bazı modelleri sıkıntılıymış ama bu nasıl?
Attığınız ilk asus 4060 ve alınmaz. İkincisi de alınmaz çünkü ekran kartı 4070 ve laptop Asus'a göre çok ısınıyor. Üstte attığımız 4080 Asus'u alın geçin.

https://www.hepsiburada.com/asus-ro...VaUFBAh2muws7EAAYASAAEgKbRPD_BwE&gclsrc=aw.ds
Bu nasıl hocam.

4060 mış şimdi fark ettim.

Hocam Dell'in bazı modelleri sıkıntılıymış ama bu nasıl?

Hocam 4080 ile 4070 arasında dağlar kadar FPS farkı var. O yüzden bütçeniz yetiyorken bunu alın.

Dostum Sana yaklaşık 20 gün önce aldığım kendi Asus Rog Strix G16 Bilgisayarım ile ilgili bilgi vereyim öncelikle. Uzun zamandır profesyonel mühendislik ve Render çalışmaları yapıyorum. RTX4000 serisi ve min 64 gb ramli cihaz arayışı içerisindeydim. Daha önceleri dell serisi kullanıyordum ve çok memnun kalmıştım. MSI ASUS ACER MONSTER gibi cihazları karşılaştırdığımda işlemcisi iyi ama rami düşük veya işlemci kötü, ram iyi ekran kartı iyi falan şeklinde bir sürü saçma cihaz gördüm tüm markalarda.
Asus rog strix g17 de 2 fan olması ve ısınma sorunları gibi şeyler vardı yabancı forumlarda.
G16 ve G18 den bir model seçmeye karar verdim.
Görüntü işini 2k harici bir monitörle çözerim en kötü dedim.

Ram min 64 gb olması 3d simülasyon çalışmalarında dar boğaz yaşamamak önemliydi benim için. Çünkü 32 ram alırsam ekran kartını rtx 4070 yerine rtx 4060'ya inmeyi düşündüm. Rtx 4060 ekran kartı ile 64 gb ram saçma konfigürasyon oluyordu ve fiyatı saçma yükseltiyordu.

4060 yerine 4070 ekran kartı tercih etme sebebim render işlerinde gpu tabanlı çalışmalar yapıyorum. 4070 cuda cores sayısı 4060 cuda core sayısından %50 daha fazla ve bu da render süresinde çok fark yaratıyor.

Oyun amaçlı değil de profesyonel kullanım için alınacaksa;
Ekran kartı cuda core sayısı, ram mhz değeri, işlemci çekirdek sayısı, ssd okuma yazma hızı gibi birçok kriterde optimum uyumlulukta laptopu almaya özen göstermek gerekiyor.

Yani işlemci orta, ram düşük ama ssd ve ekran kartı yüksek falan olmaz. Ekran kartı düşük ram ve işlemci yüksek olunca da uyumlu olmuyor. Hep birşeyler eksik kalıyor. Sonra darboğaz , ısınma veya memnuniyetsizlik yaratan başka unsurlar ortaya çıkıyor.

En sonunda i7 13650hx, rtx 4070'li, 64 gb ram'li 2tb ssdli ve 11pro işletim sistemli Asus rog strix G16 laptopu 73.000 tlye aldım.

Hayatımda verdiğim en doğru kararmış. Aynı konfigürasyonla RTX 4080 ile çıktığımda işlemci de i9 a yükseliyor fiyat 100.000 tlyi geçiyordu.

Sadece unreal engine' de coil whine sesi geliyordu. Bir format ve bios güncelleme işlemi yaptım coil whine sesi kesildi.

Tek canımı sıkan konu numpad olmaması, rakam yazarken elimin altında numpad olması kolaylık sağlıyor. G17 ve G18 modellerinde numpad var. Ama G17 ısınma sorunu olan bir model olduğu çok fazla dile getiriliyor.

Pc'de piknik yapar gibi çalışıyorum öyle söyleyeyim. Render ve simülasyon işlerinde ekran kartı ve ramin içinden geçiyorum pcde tık yok şiir gibi iş yapıyorum.

Son düzenleme:
Dostum sana yaklaşık 20 gün önce aldığım kendi ASUS ROG STRIX G16 bilgisayarım ile ilgili bilgi vereyim öncelikle. Uzun zamandır profesyonel mühendislik ve render çalışmaları yapıyorum. RTX4000 serisi vemin 64 GB RAM'li cihaz arayışı içerisindeydim. Daha önceleri Dell serisi kullanıyordum ve çok memnun kalmıştım. MSI ASUS Acer Monster gibi cihazları karşılaştırdığımda işlemcisi iyi ama RAM'i düşük veya işlemci kötü, RAM iyi ekran kartı iyi falan şeklinde bir sürü saçma cihaz gördüm tüm markalarda.
ASUS ROG STRIX G17 de 2 fan olması ve ısınma sorunları gibi şeyler vardı yabancı forumlarda.
G16 ve G18'den bir model seçmeye karar verdim.
Görüntü işini 2K harici bir monitörle çözerim en kötü dedim.

RAM'min 64 GB olması 3D simülasyon çalışmalarında darboğaz yaşamamak önemliydi benim için. Çünkü 32 RAM alırsam ekran kartını RTX 4070 yerine RTX 4060'ya inmeyi düşündüm. RTX 4060 ekran kartı ile 64 GB RAM saçma konfigürasyon oluyordu ve fiyatı saçma yükseltiyordu.

4060 yerine 4070 ekran kartı tercih etme sebebim render işlerinde GPU tabanlı çalışmalar yapıyorum. 4070 CUDA cores sayısı 4060 CUDA Core sayısından %50 daha fazla ve bu da render süresinde çok fark yaratıyor.

Oyun amaçlı değil de profesyonel kullanım için alınacaksa;
Ekran kartı CUDA Core sayısı, RAM MHz değeri, işlemci çekirdek sayısı, SSD okuma yazma hızı gibi birçok kriterde optimum uyumlulukta laptopu almaya özen göstermek gerekiyor.

Yani işlemci orta, RAM düşük ama SSD ve ekran kartı yüksek falan olmaz. Ekran kartı düşük RAM ve işlemci yüksek olunca da uyumlu olmuyor. Hep bir şeyler eksik kalıyor. Sonra darboğaz, ısınma veya memnuniyetsizlik yaratan başka unsurlar ortaya çıkıyor.

En sonunda i7 13650HX, RTX 4070'li, 64 GB RAM'li 2TB SSD'li ve 11Pro işletim sistemli ASUS ROG STRIX G16 laptopu 73.000 TL'ye aldım.

Hayatımda verdiğim en doğru kararmış. Aynı konfigürasyonla RTX 4080 ile çıktığımda işlemci de i9'a yükseliyor fiyat 100.000 TL'yi geçiyordu.

Sadece Unreal Engine'de coil whine sesi geliyordu. Bir format ve BIOS güncelleme işlemi yaptım coil whine sesi kesildi.

Tek canımı sıkan konu numpad olmaması, rakam yazarken elimin altında numpad olması kolaylık sağlıyor. G17 ve G18 modellerinde numpad var. Ama G17 ısınma sorunu olan bir model olduğu çok fazla dile getiriliyor.

PC'de piknik yapar gibi çalışıyorum öyle söyleyeyim. Render ve simülasyon işlerinde ekran kartı ve RAM'in içinden geçiyorum PC'de tık yok şiir gibi iş yapıyorum.

Dostum o kadar yazmışsın çok teşekkür ederim ama artık HP Omen i7 13700HX RTX 4070 32 GB RAM, modelini aldım.

Yeni konular

Geri
Yukarı