70 Mbps İnternetten 50 Mbps Hız Alma Sorunu

Makaleler
2
Yer
İzmir
Arkadaşlar merhaba. Altyapımın maksimum aldığı hızı kontrol ettiğim zaman ''Maksimum 70 Mbps'e kadar'' yazıyor. Modemin içine girdiğim zaman İndirme hızı ''51443'' çıkıyor. Bundan yaklaşık iki hafta önce kadar modem indirme hızı 70000 civarlarında gözüküyordu. İnternet firması ile görüştüğüm zaman ''İç tesisat ve kablolarda'' sorun var, ondan hızı alamıyorsunuz dediler. İki hafta önce 70Mbps'e kadar alıyordum ama onu geçtim tesisatta sorun olsa şu an nasıl 50Mbps hız alıyorum? Tamamen internette kopma olmaz mı? Bir de şöyle bir şey var, oyunlarda ping sorunu yaşıyordum firma ile görüştüğüm zaman hızı biraz düşürüp denge sağlamış olabilirler mi?

Selamlar. Bu tamamen internet servis sağlayıcısının yaptığı balans ile alakalı. Benimde aynı şekilde 75mbps e kadar hız gördüğüm yerde yaz sezonunun açılması ve tüm komşuların yazlık internet bağlatması yüzünden 20mbps'e kadar hızım düşmüş durumda. Yine kopma vs sıkıntıları yaşadığınızda müşteri hizmetlerinin ilk yaptığı şey internet hızını düşürmek oluyor.

Şuan modem arayüzünde ki maksimum hızda düşüş varsa yani 70 den 50 ye düştüyse altyapı yetersizliği sebebi ile etrafta yeni internet bağlatan aboneler vs sebebiyle havuz daraldığı için sizin musluğunuz'da küçülüyor öyle düşünün.

Selamlar. Bu tamamen internet servis sağlayıcısının yaptığı balans ile alakalı. Benimde aynı şekilde 75mbps e kadar hız gördüğüm yerde yaz sezonunun açılması ve tüm komşuların yazlık internet bağlatması yüzünden 20mbps'e kadar hızım düşmüş durumda. Yine kopma vs sıkıntıları yaşadığınızda müşteri hizmetlerinin ilk yaptığı şey internet hızını düşürmek oluyor.

Şuan modem arayüzünde ki maksimum hızda düşüş varsa yani 70 den 50 ye düştüyse altyapı yetersizliği sebebi ile etrafta yeni internet bağlatan aboneler vs sebebiyle havuz daraldığı için sizin musluğunuz'da küçülüyor öyle düşünün.

Güzel bir açıklama olmuş. Benim sorunumda benzeri ancak daha kapsamlı bir sorun :D

Peki bu kısıtlama QoS ile mi yapılıyor yoksa kendi panelleri mi var ?

Açıklama için teşekkürler. Burada ülkemizin Altyapı sıkıntısını görmüş oluyoruz, 2020 yılına gireceğiz ama şu durum gerçekten komik geliyor bana. Hayır madem böyle bir şey var, bunu firmanın müşterilerine söylemesi lazım bence. Ben yine hızımdan memnunum ama insan bir haber verir en azından.

Açıklama için teşekkürler. Burada ülkemizin Altyapı sıkıntısını görmüş oluyoruz, 2020 yılına gireceğiz ama şu durum gerçekten komik geliyor bana. Hayır madem böyle bir şey var, bunu firmanın müşterilerine söylemesi lazım bence. Ben yine hızımdan memnunum ama insan bir haber verir en azından.

Bu problemin yaşandığı altyapı mahalleye kadar fiber yani VDSL de oluşuyor. Kablonet veya Turkcell SuperOnline da böyle bir problem yok. Yanlış hatırlamıyorsam TTNET her mahalleye abone sayısına bakmaksızın 2.1 gbps port bağlıyordu. şimdi 2.1 Gbps demek herkese 75mbps verseler 30 haneye denk gelir , fakat herkese 20 mbps verseler 100 abone yapar. Eve kadar fiberde ise direk fiber kablo mahallede dağılmadan eve girdiği için 1gbps'e kadar internet alabiliyorsunuz tabiki bütçeniz yeterli ise.

Şuan bence Türkiye'de 2 güzel servis var 1. Turknet 2. Superbox sınırsız 4.5

Arkadaşlar merhaba. Altyapımın maksimum aldığı hızı kontrol ettiğim zaman "maksimum 70 Mbps'e kadar" yazıyor. Modemin içine girdiğim zaman indirme hızı "51443" çıkıyor. Bundan yaklaşık iki hafta önce kadar modem indirme hızı 70000 civarlarında gözüküyordu. İnternet firması ile görüştüğüm zaman "iç tesisat ve kablolarda" sorun var, ondan hızı alamıyorsunuz dediler. İki hafta önce 70Mbps'e kadar alıyordum ama onu geçtim tesisatta sorun olsa şu an nasıl 50Mbps hız alıyorum? Tamamen internette kopma olmaz mı? Bir de şöyle bir şey var, oyunlarda ping sorunu yaşıyordum firma ile görüştüğüm zaman hızı biraz düşürüp denge sağlamış olabilirler mi?

Bende 4 Mbps interneti hızlandırmaya çalışıyorum :).

Geri
Yukarı