7200 TL R5 1600 ve GTX 1070 Sistem Toplama

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
@GCN

MLC tipindeki bellek hücreleri TLC ve SLC belleklere göre çok daha dayanıklıdır. Bunun 3D ve V-NAND olan tipleri de var.

SATA arabirimini kullanan 850 EVO'nun okuma yazma access time değerleri 960 serisi SSD'lerle bir olmadığından daha hızlı bir SSD deneyimi sunuyor. Ayrıca aralarında bellek kontrolcüsü farkı olduğundan saniye başına işlem sayısını arttırıyor. NVMe 1.2 SSD ile SATA III veya SATA M2 bir SSD arasında kesinlikle hissedilir akış farkı var. Şahsen 960 PRO ile 850 PRO arasında kayda değer bir fark gördüm.

Onun bir çekirdeği yatıyor ya da başka bir işe ayrıldı diye biliyorum, ama emin değilim, nedir aslı?
Evet bellek kontrolcüsünün 2 çekirdeği veri girdi çıktısı için kullanılırken bir diğer çekirdeği öncelikli olarak kuzey köprüsü iletişimi için ayrılmış durumda. Bu giriş gecikme süresinin düşmesine katkı sağlıyor.

WD Blue rezil bir SSD. Düz TLC NAND bellekler var.
Bu kısım hariç on numara yazdım. Netice olarak IOPS değerlerine bakıldığında; rastgele okuma/yazmada WD Blue, Samsung 850 Evo'ya kıyasla "azıcık" daha hızlı. Rastgele, 4K, sıralı...vb okuma/yazma değerlerine bakıldığında ise neredeyse aynılar, bazısında Samsung "azıcık" önde, bazısında WD "azıcık" önde. Ayrıca "azıcık" fiyat avantajı var.

Samsung 850 Evo SSD eskidi, fakat zamanının ötesinde süper süper ve süper bir SSD, ama zamanının ötesindeki "zamandayız." :D WD Blue'nun Marvel kontrolcüsü pek içimi açmıyor ama, Micron 512MB cache ve güncel Sandisk 15nm yongalar iyidir... Yonga türevinde haklı olabilirsin, ama zaman ve sürüm farkı var.

Samsung 850 Evo: Zamanında uygun fiyata yüksek performans, yüksek dayanıklılık ve uzun ömür dengesi kurularak tasarlandı. WD Blue'nun ömrü ve kısmen performansı daha yüksek. Dayanıklılık konusunda emin değilim, ama günceldir ve bu yüzden sanırım dayanıklıdır.

SATA arabirimini kullanan 850 EVO'nun okuma yazma access time değerleri 960 serisi SSD'lerle bir olmadığından daha hızlı bir SSD deneyimi sunuyor. Ayrıca aralarında bellek kontrolcüsü farkı olduğundan saniye başına işlem sayısını arttırıyor. NVMe 1.2 SSD ile SATA III veya SATA M2 bir SSD arasında kesinlikle hissedilir akış farkı var. Şahsen 960 PRO ile 850 PRO arasında kayda değer bir fark gördüm.
Tamam, ama benim okuma yazma ile işim yok, oyunla işim yok, internet gezintisi, bol bol film ve Photoshop kullanımım haricinde kullanım senaryosuna sahip değilim. Bu durumda dediğin kadar fark hisseder miyim? Bak masrafa sokacaksın beni! :D Zaten 960 Evo'ya aşığım.

7500 TL bütçeyle Freesync 4K monitör ve Vega kartlı sistem toplansa daha iyi olmaz mıydı acaba? Vega için vakit yoksa idareten görüntü alacak herhangi ucuz kart alınabilir aslında. Çünkü çok az zaman kaldı çıkmasına. Ağustos gibi çıktığında keşke demeyi kimse istemez.

7500 TL bütçeyle Freesync 4K monitör ve Vega kartlı sistem toplansa daha iyi olmaz mıydı acaba? Vega için vakit yoksa idareten görüntü alacak herhangi ucuz kart alınabilir aslında. Çünkü çok az zaman kaldı çıkmasına. Ağustos gibi çıktığında keşke dememek gerekebilir.
Al işte hep bunu yapıyorsun. Durup durup patlama!

Bu kadar adamız, sen dahil jeton düşmüyor, ama jeton düşünce de ilk sana düşüyor! :D

Al işte hep bunu yapıyorsun. Durup durup patlama!

Bu kadar adamız, sen dahil jeton düşmüyor, ama jeton düşünce de ilk sana düşüyor! :D

Daha önce dediğim gibi son rötuşlar için bekliyorum. Gelmezse iş bana düşecek diyerek müdahale ediyorum. ;)

Şuan bu sistem ile 1080p oynamak, her ne kadar olmaz deseniz de darboğaza yol açar. Hele ki GTA 5'de...

Bu nedenle 2K monitör alınmalı.

VEGA konusunda ise bekleyemeyecekse hiç bulaşmasın, koca bir yazı oyun oynamadan geçirmesini istemem. Hele ki o trafo gibi güç çeken ekran kartları için...

(y)

Neye göre?

Evet, 40nm bellekler var.

Onun bir çekirdeği yatıyor ya da başka bir işe ayrıldı diye biliyorum, ama emin değilim, nedir aslı?

Evet 15nm bellekler var.

Cidden o kadar fark hissediliyor mu? Sonuçta SATA SSD'lerin erişim süresi 0.1-1ms civarında, yani HDD'lere göre uçuk kaçık bir fark var. O yüzden HDD'ler SATA SSD'lerden sonra berbat hissettiriyor. Fakat M.2 SSD'ler günlük kullanımda bahsettiğin kadar fark hissettiriyorsa; dizüstü bilgisayarım için hemen 960 Evo alabilirim!

Dizüstü eski mimari anakartlıysa 960 evo tam performans vermez diye biliyorum. Benim Z97 anakartın M.2 slotu bile 960 Evo'yu tam performans desteklemiyor. Bunun için harici aparat lazım.

Son düzenleme:
Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı