7200 TL R5 1600 ve GTX 1070 Sistem Toplama

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Nazım Paşa

Kilopat
Makaleler
4
Daha fazla  
Meslek
Paşa
Öncelikle böyle bir konu açmayı uzun süredir istiyordum. Bilgisayar oyun amaçlı olacak. Monitör de dahil. Bir monitör seçtim zaten ve bunu değiştirmeyi pek de istemiyorum. Bilgisayar için monitör dahil yaklaşık 7200 lira bütçem var.

Amazon'u sipariş teslim süresi uzun olduğu için tercih etmiyorum ancak yine yurtdışından ürün getiren Newegg'den alabilirim.
Telefon, sandalye, klavye de alacağım için onları beklediğimden ucuza alırsam bilgisayarın bütçesi artabilir. Farklı farklı sitelerden olabilir, kargo paralarını da katarsanız sevinirim.

Monitör ve kasa olarak da şu ikisini istiyorum:
@GCN, @Pantheon, @SideWinder, @CJack60 sizi bekliyorum. Çevrimiçi oldukları için onları yazdım lütfen diğerleri alınmasın.

Son düzenleme:
Çok garip geldi, Nazım Paşa sistem tavsiyesi istiyor? Orasını sen ayarlarsın, bence lokal olarak tavsiye isteseydin iyi olurdu. Hatta tavsiye isteme. Mesela anakart, bellek, çevre birimleri ve monitör. Bunlar çok zor seçildiği için zorlanmamak adına, her bileşen hakkında birileri bildiklerini yazsa sende ona göre seçersin. Sende tavsiye bekleme, yani karizmayı çizme. :D Şimdi iki montaj videosu izleyip donanım uzmanı olduğunu zanneden herifler gelecek seni deli edecek. Bence girme o topa, hem karizma hem huzur gider. :D

Benim için en önemlisi sistemin GTA 5 açması.:D
Monitörü seçtim zaten. Ondan ödün vermeyeceğim. Evet o bileşenler zorluyor genelde, ben de biraz araştırdım, sizin de tavsiyelerinizi dikkate alıp Gigabyte B350 Gaming 3 almaya karar verdim.

Zaten sistemi olduğu gibi almam. Kendi düzeltmelerimi yaparım yani. Hem ne demişler, bin bilsen de bir bilene danış. Huzurda sıkıntı yok @SideWinder'i gördük, biri dadanmıştı onun konuya niye 480 almadın diye. Beni daha çok eğlendirir onlar.:D

WD Blue SSD 850 Evo'dan biraz daha iyi demiştiniz. Onun detaylarını bulamadım ben, IOPS olarak okuma hızları aynı yazmada ise 850 Evo geçiyor. Ardışık okuma yazma ve dayanıklılık konusunda WD Blue daha önde. Ama WD'nin bellek kontrolcüsü ve NAND bellekleri hakkında bir bilgi bulamadım. Kendime bir sistem oluşturmuştum zaten de buraya atmak çok zahmetli geldi.:D
Bir de yeri gelmişken sorayım, MLC mi yoksa 3D TLC NAND mı?

Hocam şöyle bir sistem topladım. 7400 TL ciavrı tuttu. Siz benden daha bilgilisiniz kafanıza yatmayan şeyi değiştirebilirsiniz.

Ryzen 7 1700
B350 Tomahawk
Corsair Vengeance Led 3000Mhz
Gigabyte GTX 1070 (Nanokatolog)
WD 1TB Blue
Samsung 850 EVO 250GB
Phanteks P400S
EVGA 600BQ
Monitörde sizin attığınız.

Sağolun hocam ama o attığınız kart 1060 ve 1060'a o kadar para vermem. Dediğim gibi anakartı yukarıda belirttim zaten. R7 1700 bana gereksiz geliyor, zaten render yapmayacağım. O kadar güçlü bir işlemciye gerek yok yani. Sağolun yine de.

Sana gerekli olan R5 1600 ve GTX 1070.

R7 serisine çıkmak sana yaramaz.

Monitör seçimin de çok doğru. Cidden hem tasarımı, hem görüntü kalitesi güzel bir monitör.

Benim için en önemlisi sistemin GTA 5 açması.:D
Monitörü seçtim zaten. Ondan ödün vermeyeceğim. Evet o bileşenler zorluyor genelde, ben de biraz araştırdım, sizin de tavsiyelerinizi dikkate alıp Gigabyte B350 Gaming 3 almaya karar verdim.

Zaten sistemi olduğu gibi almam. Kendi düzeltmelerimi yaparım yani. Hem ne demişler, bin bilsen de bir bilene danış. Huzurda sıkıntı yok @SideWinder'i gördük, biri dadanmıştı onun konuya niye 480 almadın diye. Beni daha çok eğlendirir onlar.:D

WD Blue SSD 850 Evo'dan biraz daha iyi demiştiniz. Onun detaylarını bulamadım ben, IOPS olarak okuma hızları aynı yazmada ise 850 Evo geçiyor. Ardışık okuma yazma ve dayanıklılık konusunda WD Blue daha önde. Ama WD'nin bellek kontrolcüsü ve NAND bellekleri hakkında bir bilgi bulamadım. Kendime bir sistem oluşturmuştum zaten de buraya atmak çok zahmetli geldi.:D
Bir de yeri gelmişken sorayım, MLC mi yoksa 3D TLC NAND mı?
Evet, benim konuma öyle bir bilmiş dayanmıştı. Allah düşmanımın başına vermesin... :D

SSD olarak Samsung hertürlü daha iyidir bana göre. Bu konuyu @Neurevt ya sorabiliriz.

Donanım seçimleri gayet iyi. Tabi sıkı bir araştırma ile daha iyi fiyat performans ürünleri denk getirebilirsiniz bu konuda asla acele etmeyin. SSD konusunda 850 EVO güzel bir tercih. TLC ve MLC NAND bellekleri arasında devasa bir fark olduğunu söyleyebilirim. Tabi yine de 3D, NAND ve V-NAND ibarelerine dikkat etmek lazım bu işi baştan sona değiştiriyor. MLC NAND bir bellek TLC NAND bellekten daha iyidir. 850 EVO'da Samsung'un TLC 3D-VNAND bellekleri kullanılmış. Bellek kontrolcüsü olarak yine Samsung'un 3 çekirdekli MGX performans odaklı kontrolcüsü var. WD Blue rezil bir SSD. Düz TLC NAND bellekler var. Adata SU800 tercihi daha iyi olacaktır. Bütçen varsa 960 EVO modelini tercih et. 3. nesil 48 katmanlı MLC 3D V-NAND bellekli bir SSD'ye sahip olmak çok büyük bir ayrıcalık. NVMe arabirimini kullanan SSD'lere alıştığın zaman SATA arabirimini kullanan SSD'ler artık sana harddisk gibi gelecektir.

Son düzenleme:
Evet, benim konuma öyle bir bilmiş dayanmıştı. Allah düşmanımın başına vermesin... :D
Hocam size denk gelen adam neydi öyle ya... 3 sayfa onla tartıştınız. :mad:

Burun hocam:
PHANTEKS P400S TEMPERED GLASS BLACK/RED Eclipse P400S (PH-EC416PSTG_BR) RGB LED STRIP Mid-Tower Pencereli Güç Kaynaksız Siyah-Kırmızı Kasa - inventus
FSP Hydro 600 600W 80+ Bronze Atx Power Supply 13.5cm Fanlı En Uygun Fiyatlarla Bilisimport.com'da
Toshiba P300 High Performance 3.5" Sata 3.0 1TB Sabit Disk Fiyatı
Adata SU800 256GB 560MB-520MB/s Sata3 2.5" SSD Fiyatı
Screenshot_2017-07-05-15-00-19.png

GTX 1070 stokta bulamadığım için koymadım.

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı