75 Hz 1 ms IPS vs 75 Hz 1 ms TN

mtdr

Decapat
Daha fazla  
Arkadaşlar konuyu yukarıda belirttim. Monitör alacağım ama arada kaldım. IPS paneldeki 1 ms gerçek 1 ms değil diyorlar. Genelde oyun oynarım, arada film izlerim. Sizce hangisini almalıyım?
Genelde Valorant, LoL oynayan biriyim.

E-Spor'a kendinizi aşırı derecede vermeyecekseniz IPS iş görecektir. Hem film falan da izleyecekmişsiniz TN sizi üzebilir. Üstelik sahte 1ms olayı tüm IPS monitörlerde olmuyor belki sizin alacağınız gerçek 1ms?

TN daha düşük gecikme hızı ile oyun odaklı, IPS ise daha yüksek NTFS ile profesyonel iş odaklı diye biliyorum. Yenileme ve gecikme hızlarının aynı olması bu durumu etkiler mi emin değilim

TN ile IPS'deki film zevkini yaşayamazsınız, ama IPS'de eğer monitör ucuzsa ışık sızması olabiliyor, Hz değeri ms değerinden daha önemlidir ms değerinden ödün vererek daha iyi modellere bakabilirsiniz.

IPS ekran günümüzde tercih edilen en iyi panel türü. Renklerin canlılığı ve doygunluğundan dolayı 1 ms yavaş gibi geliyor. Fakat buna gözünüz alışıyor ve arada hiçbir fark anlamıyorsunuz. Bu yüzden IPS al kafan rahat gözün canlı olsun.

2 si arasında kaldım
Acer Vg240ybmiix 75 hz 1 ms ıps monitör
Benq RL2455HM 60HZ ( bazı çözünürlüklerde 75 hz ) 1ms tn monitör hangisi
2'si arasında kaldım
Acer VG240YBMiix 75 Hz 1 ms IPS monitör
BenQ RL2455HM 60Hz ( bazı çözünürlüklerde 75 Hz ) 1ms TN monitör hangisi

Zaten alacağım monitöreler 75 Hz olduğundan ms farkını pek takmasam mı diye düşünüyorum

Görüntü kalitesi olarak arada uçurum var. IPS panelin renklerinden mahrum kalmayın. Tepki süresi olayı çok abartılıyor. Ben 1 ms mprt, 4 ms GtG IPS panel monitör kullanıyorum. Rekabetçi oyun (CS:GO) gayet güzel oynanıyor. LEM seviyesine kadar çıktım. Hiç de sorun yaşatmadı. Ayrıca esas güzelliğini diğer oyunlarda ve çeşitli videoları izlerken görüyorum. Aynı videoyu TN panelli laptop ile yan tarafa açtığımda adamlar sanki siroz olmuş gibi gözüküyordu. 😃 LoL ve Valorant'ın grafiklerini düşününce göze daha hoş gözükeceğini düşünüyorum. Hız konusunda gecikme değerinden daha önemlisi frekanstır. Varsa para 144 veya 165 Hz modelleri düşünebilirsiniz. Üst düzey oyuncu değilseniz gecikme değerindeki farkı görmezsiniz.

Geri
Yukarı