75 HZ 1 MS monitör ile 60 HZ 5 MS monitör arasında dağlar kadar fark var!

FBISwat

Femtopat
Arkadaşlar yarım yıla yakın bir süredir 60 HZ 5 MS'lik bir monitörü dönüştürücü ile kullanıyorum. Geçen gün kendi paramla monitör almaya karar verdim, aslında karar vermedim. Forumda açılan 2-3 konu gördüm, 5 MS, 75 HZ, 1080P, IPS, LG monitör indirime girmiş, 700 lira diye. Babama açtım konuyu, kendisi de araştırdı ben konuyu açtıktan sonra. 2 gün sonra bana, aynı monitörün 1 MS ve IPS olmayanınının linkini attı. Monitör Linki (850₺ idi zam gelmiş) İnceledim şöyle bi' monitörü, almakta karar aldım. Çünkü umrumda değil panel tipi, CS oyuncusuyum zaten. Benim için ne kadar akıcı olursa ve ne kadar az gecikme yaşarsam o kadar iyi. 144 HZ'de alabilirdim ama sağlam bir 144 HZ monitörü almak için en az 1300 ₺'yi şu anda gözden çıkarmak lazım. Hem pahalı olduğu için, hem de bilgisayarım arada 120 FPS'ye düştüğü için aldım bu 75 HZ olanı. Dün elime ulaştı, kutusudan çıkardık, taktım bilgisayara. Oyuna girmeden önce 1080P masaüstünü görünce 'Abi ohaaaa' dedim, cidden dedim. 1368X768 ile 1080P arasında çok fark var, hem netlik açısından, hem de simgelerin boyutu açısından. Girdim oyuna, uzay mekiğine binmiş gibi hissettim. 19.5'tan 22.5'e geçtim çünkü, hiç alışık değilim. Gece geç saat olduğu için sunucu gireyim bari dedim, AWP Lego girdim. Gecikme o kadar azdı ki, hissetmedim bile. Oyun yağ gibi oldu resmen, hani XANTARESPEEK vardır ya, yemin ediyorum XANTARES gibi peekliyordum. Çünkü gecikme yok, görür görmez şak diye vuruyorsun, üstelik bunu AWP ile yapıyordum. Yarının hayalini kurarak uyudum. Sabah kalktım. Kahvaltımı yaptım, ulan madem ders yok bugün erkenden başlarım oyuna dedim. Her gün yaptığım 10-15 dakikalık aim çalışmamı uyguladım. Monitöre iyice alıştım, yine topluluk sunucusu girdim, ortamını çok sevdiğim bir sunucu vardı, girdim sunucuya. Sadece HS deagle maçıydı, monitörün farkını öyle bir hissettim ki, her yaptığım vuruştan sonra kendime inanamadım. Bu kadar mı kolay one tap atmak? Çıkar çıkmaz vuruyorum, baya 14-0 skorla falan gittim. Karşı takım hile demeye falan başladı, güldüm geçtim. Sonra rekabetçi Overpass girdim. En sevdiğim maplarden, yeşilliğiyle insanı dinlendiriyor resmen. Üstelik bu yeşilliği yeni monitörde görmek mükemmel oldu. 75 HZ o kadar güzel bir duyguydu ki, oyundan resmen keyif aldım. Mouse'u çeviriyorum, sıfır lagla geliyor görüntü. Üstelik mükemmel akıcı. Aynı şekilde oyuna geçince yine eskisinden çok daha iyi oynuyordum, baya güzide maçta 25 skorla bitirdim. Taşıdım takımı, kazandık. Yine kendimden tereddüt ettiğim vuruşlar yaptım, Deagle oynamak ne kadar kolaymış ya, zınk zınk one tap atıyorum.

Eskiden hiç oynayamazdım. Sonra Vertigo falan girdim, Vertigo'ya da hayranım resmen, en taktiksel map diyebilirim. Arkadaş canlısı takım geldi, hatta öyle güzel takım oyunu oynuyorduk ki, 10-0'a kadar getirdik eli, sonra arkadaşın biri bir problem nedeniyle çıktı. (Sonra geri geldi.) Benim internet kopmaya falan başladı, kriz geçiriyordum az daha, adamlar 10-5'e kadar getirdi skoru. Ama T sideda mükemmel bir oyun sergiledik, sonradan gelen AFK ile de maçı yendik. Ama hayatımda CS'den bu kadar haz aldığımı hatırlamıyorum, resmen karşımda farklı bir oyun vardı.
Demek istediğim şu, 60 HZ kullanan arkadaşlar için illaki 144 HZ'e geçmek şart değil, 75 HZ de olur, yeterki alacağınız monitörde az gecikme olsun. Okuduğunuz için teşekkürler, biraz uzun oldu sanırım ama olsun.

Son düzenleyen: Moderatör:
Zaten 60 ile 75 arasında %25'lik bir fark var bunu aşırı hissetmeniz gayet doğal. 75 Hz'e geçince oyun çok daha keyifli hal alıyor. Samsung Syncmaster serisi monitörüm vardı uzun yıllar 60 hertz kullanıyorum sonrasında 75 hertz de olabildiğini keşfettiğimde aradaki farkı çok rahat anlıyordum. 144 Hz monitörün akıcılığı tabi ki çok daha iyi oluyor. Bazı kesim 60 ile 75 Hz arasında pek fark olmadığını hatta 144-165 Hz arasındaki fark boyutunu aynı kefeye koyarak söylüyorlar büyük ihtimal 144 Hz monitöre alışıp bu iki Hz arasındaki farkı geçiş ile anlamaya çalışanlardır. Normal birisi 60 Hz monitörden 75 Hz monitöre geçtiğinde oyunun daha akıcı ve daha keyifli hâl aldığını anlamış oluyor. Hayırlı olsun, keşke bu bütçelere çıktıktan sonra 144 Hz monitörü ikinci el de olsa alsaydınız. Monitör sonuçta uzun ömürlü oluyor ikinci el alsanız da pek sıkıntı olmazdı.

Hayırlı olsun. 144Hz ve üstü monitör alınca aynı şekilde dağlar kadar fark var diyeceksinizdir.
Tabi ki de hocam. 60 HZ ile 75 HZ arasında bu kadar fark varken, 75 HZ ile 144 arasında ne kadar fark vardır Allah bilir.
Zaten 60 ile 75 arasında %25'lik bir fark var bunu aşırı hissetmeniz gayet doğal. 75 Hz'e geçince oyun çok daha keyifli hal alıyor. Samsung Syncmaster serisi monitörüm vardı uzun yıllar 60 hertz kullanıyorum sonrasında 75 hertz de olabildiğini keşfettiğimde aradaki farkı çok rahat anlıyordum. 144 Hz monitörün akıcılığı tabi ki çok daha iyi oluyor. Bazı kesim 60 ile 75 Hz arasında pek fark olmadığını hatta 144-165 Hz arasındaki fark boyutunu aynı kefeye koyarak söylüyorlar büyük ihtimal 144 Hz monitöre alışıp bu iki Hz arasındaki farkı geçiş ile anlamaya çalışanlardır. Normal birisi 60 Hz monitörden 75 Hz monitöre geçtiğinde oyunun daha akıcı ve daha keyifli hâl aldığını anlamış oluyor. Hayırlı olsun, keşke bu bütçelere çıktıktan sonra 144 Hz monitörü ikinci el de olsa alsaydınız. Monitör sonuçta uzun ömürlü oluyor ikinci el alsanız da pek sıkıntı olmazdı.
Yok hocam, Konya'da yaşıyorum. Bizim burası öyle sanıldığı gibi 'Allah'tan korkan' insanlar değil. Millet birbirini dolandırıyor, daha geçen gün babam telefon aldı şarj olmadı, millet birbirini dolandırıyor resmen, kimsenin Allah'tan korktuğu yok burada şuan, sorsan Müslüman işte. İkinci el eşya almaktan korkuyorum yani, özellikle bu şehirde. Üstelik herkes sıfırından daha pahalıya koyuyor.

Son düzenleme:
O zaman elinize para geçtiğinde şu anki monitörü satıp 144 Hz alırsınız. CS:GO gibi rekabetçi oyunlar oynuyorsanız bence oynanış ve zevk boyutunu daha da öteye taşıyacaktır. Arada bir 120 FPS'e düşmesini dert etmeyin bu düşüşler sorun edilecek düşüşler değil. Belli durumlarda 75 FPS'e düşen oyun da oynuyorum 50-60'a düşene kadar rahatsız etmiyor görüntü. Genel anlamda 100-110 FPS arası alıyorum ve gayet akıcı bir deneyim sağlıyor bana.

O zaman elinize para geçtiğinde şu anki monitörü satıp 144 Hz alırsınız. CS:GO gibi rekabetçi oyunlar oynuyorsanız bence oynanış ve zevk boyutunu daha da öteye taşıyacaktır. Arada bir 120 FPS'e düşmesini dert etmeyin bu düşüşler sorun edilecek düşüşler değil. Belli durumlarda 75 FPS'e düşen oyun da oynuyorum 50-60'a düşene kadar rahatsız etmiyor görüntü. Genel anlamda 100-110 FPS arası alıyorum ve gayet akıcı bir deneyim sağlıyor bana.
Tabi ki hocam, ama şuan 4 yıl içinde değiştirmem gibi, gerek yok çünkü. 9. sınfım şuan, 10. sınıfda da oynayacağım. 11'de azaltırım, 12'de çok oynamam zaten. Belki üniversite zamanında yeni bir bilgisayar alırsam, o zaman satıp 144HZ ya da daha iyisini alırım.

Geri
Yukarı