75 HZ 1 MS monitör ile 60 HZ 5 MS monitör arasında dağlar kadar fark var!

Aslında sorun 60Hz olması değil. Hem çözünürlüğünün hem de panelinin çok eski teknoloji olmasından kaynaklanıyor.
Evet hocam, renkler çok solgundu.
Bir de küçücük, dediğim gibi yeni monitöre geçince uzay mekiğine binmiş gibi hissettim.
Ama olsun, ne kadar siyah ekran verse de, ne kadar açılırken parazitlense de, onun yeri benim için ayrı. Beni güzideye kadar idare etti.

Arkadaşlar yarım yıla yakın bir süredir 60 Hz 5 Ms'lik bir monitörü dönüştürücü ile kullanıyorum. Geçen gün kendi paramla monitör almaya karar verdim, aslında karar vermedim. Forumda açılan 2-3 konu gördüm, 5 ms, 75 Hz, 1080p, IPS, LG monitör indirime girmiş, 700 lira diye. Babama açtım konuyu, kendisi de araştırdı ben konuyu açtıktan sonra. 2 gün sonra bana, aynı monitörün 1 ms ve IPS olmayanınının linkini attı. Monitör Linki (850₺ idi zam gelmiş) inceledim şöyle bi' monitörü, almakta karar aldım. Çünkü umrumda değil panel tipi, CS oyuncusuyum zaten. Benim için ne kadar akıcı olursa ve ne kadar az gecikme yaşarsam o kadar iyi. 144 Hz'de alabilirdim ama sağlam bir 144 Hz monitörü almak için en az 1300 ₺'yi şu anda gözden çıkarmak lazım. Hem pahalı olduğu için, hem de bilgisayarım arada 120 FPS'ye düştüğü için aldım bu 75 Hz olanı. Dün elime ulaştı, kutusudan çıkardık, taktım bilgisayara. Oyuna girmeden önce 1080p masaüstünü görünce 'abi ohaaaa' dedim, cidden dedim. 1368x768 ile 1080p arasında çok fark var, hem netlik açısından, hem de simgelerin boyutu açısından. Girdim oyuna, uzay mekiğine binmiş gibi hissettim. 19.5'tan 22.5'e geçtim çünkü, hiç alışık değilim. Gece geç saat olduğu için sunucu gireyim bari dedim, AWP lego girdim. Gecikme o kadar azdı ki, hissetmedim bile. Oyun yağ gibi oldu resmen, hani xantarespeek vardır ya, yemin ediyorum xantares gibi peekliyordum. Çünkü gecikme yok, görür görmez şak diye vuruyorsun, üstelik bunu AWP ile yapıyordum. Yarının hayalini kurarak uyudum. Sabah kalktım. Kahvaltımı yaptım, ulan madem ders yok bugün erkenden başlarım oyuna dedim. Her gün yaptığım 10-15 dakikalık aim çalışmamı uyguladım. Monitöre iyice alıştım, yine topluluk sunucusu girdim, ortamını çok sevdiğim bir sunucu vardı, girdim sunucuya. Sadece HS deagle maçıydı, monitörün farkını öyle bir hissettim ki, her yaptığım vuruştan sonra kendime inanamadım. Bu kadar mı kolay One tap atmak? Çıkar çıkmaz vuruyorum, bayağı 14-0 skorla falan gittim. Karşı takım hile demeye falan başladı, güldüm geçtim. Sonra rekabetçi overpass girdim. En sevdiğim maplarden, yeşilliğiyle insanı dinlendiriyor resmen. Üstelik bu yeşilliği yeni monitörde görmek mükemmel oldu. 75 Hz o kadar güzel bir duyguydu ki, oyundan resmen keyif aldım. Mouse'u çeviriyorum, sıfır lagla geliyor görüntü. Üstelik mükemmel akıcı. Aynı şekilde oyuna geçince yine eskisinden çok daha iyi oynuyordum, bayağı güzide maçta 25 skorla bitirdim. Taşıdım takımı, kazandık. Yine kendimden tereddüt ettiğim vuruşlar yaptım, deagle oynamak ne kadar kolaymış ya, zınk zınk One tap atıyorum.

Eskiden hiç oynayamazdım. Sonra vertigo falan girdim, Vertigo'ya da hayranım resmen, en taktiksel map diyebilirim. Arkadaş canlısı takım geldi, hatta öyle güzel takım oyunu oynuyorduk ki, 10-0'a kadar getirdik eli, sonra arkadaşın biri bir problem nedeniyle çıktı. (sonra geri geldi.) Benim internet kopmaya falan başladı, kriz geçiriyordum az daha, adamlar 10-5'e kadar getirdi skoru. Ama t sideda mükemmel bir oyun sergiledik, sonradan gelen AFK ile de maçı yendik. Ama hayatımda CS'den bu kadar haz aldığımı hatırlamıyorum, resmen karşımda farklı bir oyun vardı.
Demek istediğim şu, 60 Hz kullanan arkadaşlar için illaki 144 Hz'e geçmek şart değil, 75 Hz de olur, yeter ki alacağınız monitörde az gecikme olsun. Okuduğunuz için teşekkürler, biraz uzun oldu sanırım ama olsun.

8 yıldır 75 Hz 900p kullanan ben, 1440x900 dışında hiçbir monitörle rahat oyun oynayamıyorum.

Geri
Yukarı