75 Hz monitörde 150-200 FPS almak aynı hissiyatı mı verir?

lVoLBieXl

Hectopat
Daha fazla  
Arkadaşlar biliyorum eski ve saçma bir soru. Ama yine de sorayım tam bilmiyorum. 4000 TL'ye PC alacağım monitörede az bütçe kalacağı için 75 Hz alacağım. Peki 75 Hz alırsam ama oyunlarda 150-200 FPS alırsam bana 75 FPS hissiyatı mı verir yoksa fark olur mu FPS'nin yüksek olduğunu hissettirir mi?

Arkadaşlar biliyorum eski ve saçma bir soru. Ama yine de sorayım tam bilmiyorum. 4000 TL'ye PC alacağım monitörede az bütçe kalacağı için 75 Hz alacağım. Peki 75 Hz alırsam ama oyunlarda 150-200 FPS alırsam bana 75 FPS hissiyatı mı verir yoksa fark olur mu FPS'nin yüksek olduğunu hissettirir mi?
Teknik açıklamasında değişmiyor denirse itiraz etmem fakat ben kesinlikle FPS arttıkça biraz iyileşme hissediyordum 60 hz monitörde.

75 FPS'de 100 FPS'de aynı hissiyatı verir diye biliyorum.
ya mesela pubg oynuyorum ama 150 fps alıyorum monitör 75 hz olduğu için bana 75 fps gibi mi gelecek
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.
yok kardeşim biliyorum ben konuyla ilgili herşeyi sadece yüksek fps alırsak monitör 75 hz olduğu için bana 75 fps gibi mi gelecek
FPS'in yüksek olduğunu hissettirmez.
ya mesela pubg oynuyorum ama 150 fps alıyorum monitör 75 hz olduğu için bana 75 fps gibi mi gelecek?

60, 75 ve 144 Hz monitörler kullanmış biri olarak yazıyorum.

60 ile 75 Hz monitör arasındaki farkı gözle görmek kolay değil. FPS yüksek olduğunda ikisi de ekranda saniyede en fazla 60 ya da 75 kare gösterebildiği için kalan kareleri göremiyorsunuz. Diğer yandan 144 Hz bir monitör ile geriye kalan kareler de görülebildiği için çok daha akıcı bir görüntü alınabiliyor.

Kareden kastımı da belirteyim. Bir kare, sistemce çizilip monitöre yansıtılan sabit bir görüntü anlamına geliyor. Bir monitör belirli bir sürede (bu genelde 1 saniye olur) ne kadar çok kare görüntüleyebiliyorsa görüntü o kadar akıcı görünür. Adı üstünde yenileme hızı, ekranın ne kadar sürede yenilenip bir sonraki kareyi gösterebildiğini ölçüyor.

Asıl soruya gelince, fazladan kareler yukarıda belirttiğim gibi ekranda görüntülenemediği için akıcılığa etki etmiyor, görebildiğiniz yine ekran yenileme hızıyla sınırlı.

Ya mesela PUBG oynuyorum ama 150 FPS alıyorum monitör 75 Hz olduğu için bana 75 FPS gibi mi gelecek.

Yok kardeşim biliyorum ben konuyla ilgili her şeyi sadece yüksek FPS alırsak monitör 75 Hz olduğu için bana 75 FPS gibi mi gelecek.

Ben de daha önce bunun ile ilgili konu açmıştım. Benimki 60 Hz idi. Yani evet öyle olacak sanırım.

60, 75 ve 144 Hz monitörler kullanmış biri olarak yazıyorum.

60 ile 75 Hz monitör arasındaki farkı gözle görmek kolay değil. FPS yüksek olduğunda ikisi de ekranda saniyede en fazla 60 ya da 75 kare gösterebildiği için kalan kareleri göremiyorsunuz. Diğer yandan 144 Hz bir monitör ile geriye kalan kareler de görülebildiği için çok daha akıcı bir görüntü alınabiliyor.

Asıl soruya gelince, fazladan kareler yukarıda belirttiğim gibi ekranda görüntülenemediği için akıcılığa etki etmiyor, görebildiğiniz yine ekran yenileme hızıyla sınırlı.
yani boşuna 4k ya sistem alıyorum :/

Geri
Yukarı