75 Hz yapınca akıcılık sorunu

denev

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba.

Sabit olarak 250-300 FPS arası almama rağmen görüntü ayarımı 75 Hz yaptığımda oyunumda kasma oluşuyor ama FPS'de düşme olmuyor. Tekrar 60 Hz geçtiğim zaman herhangi bir kasma oluşmuyor, sebebi nedir?

Aynı monitörümle daha önce başka bilgisayarla akıcı şekilde 75 Hz oynayabiliyordum.

Son düzenleyen: Moderatör:
Merhaba.

Sabit olarak 250-300 FPS arası almama rağmen görüntü ayarımı 75 Hz yaptığımda oyunumda kasma oluşuyor ama FPS'de düşme olmuyor. Tekrar 60 Hz geçtiğim zaman herhangi bir kasma oluşmuyor, sebebi nedir?

Aynı monitörümle daha önce başka bilgisayarla akıcı şekilde 75 Hz oynayabiliyordum.
İşlemciniz ve ekran kartınız nedir? Monitörünüzün çözünürlüğü kaç?

İşlemciniz ve ekran kartınız nedir? Monitörünüzün çözünürlüğü kaç?

Oynadığım oyun CS:GO

İşlemcim : i5 8400
Ekran kartı : MSI 1050 TI OC
Monitör: Samsung modelini hatırlamıyorum, daha önce eski bilgisayarımla 100-130 fps alarak 75 Hz çok akıcı oynayabiliyordum. Şimdi 250-300 FPS alıyorum ama oyunda 75 Hz olduğunda kasmalar oluşuyor, görüntüyü tekrar 60 Hz çektiğimde sorun çözülüyor.

Oynadığım oyun CS:GO

İşlemcim : i5 8400
Ekran kartı : MSI 1050 TI OC
Monitör: Samsung modelini hatırlamıyorum, daha önce eski bilgisayarımla 100-130 fps alarak 75 Hz çok akıcı oynayabiliyordum. Şimdi 250-300 FPS alıyorum ama oyunda 75 Hz olduğunda kasmalar oluşuyor, görüntüyü tekrar 60 Hz çektiğimde sorun çözülüyor.
HDD'mi kullanıyorsunuz? Eğer 5400 RPM bir HDD varsa zorlanıyor olabilir.

Toshiba P300 7200 RPM HDD var, söylediğim gibi eski bilgisayarım 7 yıllıktı onda akıcı şekilde 75 Hz alıyordum, HDD kaynaklı bir sorun olduğunu düşünmüyorum.
Acaba VSYNC açıp 75 FPS sabitlerse düzelebilir mi? Deneyebilirsiniz. Çünkü 300 FPS olsa da siz zaten maksimum 75 FPS görebilirsiniz.

Acaba VSYNC açıp 75 FPS sabitlerse düzelebilir mi? Deneyebilirsiniz. Çünkü 300 FPS olsa da siz zaten maksimum 75 FPS görebilirsiniz.

İşyerindeyim şuan eve geçtiğim zaman denerim ama o zaman bu mantıkla hareket edersek 60 Hz oynadığımda da 60 FPS sabitlemem gerekmez mi?

CS:GO'da fps_max 300 yeterlidir sabitleme V-Sync işlemine gerek yok. Oyun başlatma seçeneklerine "-freq 144" ekleyip deneyin. Nvidia Experience programından CS:GO'yu optimize edin. O şekilde deneyin görüntü ayarlarınız değişecektir. Düzelirse tekrar eski ayarlarınızı yaparsınız.

CS:GO'da fps_max 300 yeterlidir sabitleme V-Sync işlemine gerek yok. Oyun başlatma seçeneklerine "-freq 144" ekleyip deneyin. Nvidia Experience programından CS:GO'yu optimize edin. O şekilde deneyin görüntü ayarlarınız değişecektir. Düzelirse tekrar eski ayarlarınızı yaparsınız.

fps_max 300 zaten şuanda, "-freq 144" aynı komutu 75 olarak denedim. 144 yaptığımızda monitöründe 144 Hz olması gerekmiyor mu?

Uyarı! Bu konu 6 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı