75 kuruşun varlığını hissetmek

• Konuyu başlatan Earas
  • Başlangıç Tarihi
  • Mesaj 19
  • Görüntüleme 653
Önceden 75 kuruşun bir varlığı vardı, 75 kuruşa bazı ürünleri alabiliyorduk fakat şimdi 1 TL'nin bile varlığı yavaş yavaş gitmeye başladı. Esnafların çoğunda ciddi bozuk para sıkıntısı var ve esnaflar, para üstü verecek bozuk para bulamıyor. Bazı küçük esnaflarda böyle bir sorun yaşanıyor ve umarım Venezuela'daki gibi para üstünün karşılığını verebilmek için ürün verildiği gibi olmayız. Öncelerden Venezuela'da para üstü verilemediği için karşılığında çikolata, şeker vb. şeyler verilirdi aynı değerdeki.

Haberlerde gördüm 100 TL bozuk getirene 110 TL veriyordu fırıncı.

Forumdaki en saçma konulardan biri olabilir belki ama küçüklüğümden beri 75 kuruş varmış ve bir anda yeryüzünden silinmiş gibi hissediyorum. Hatta küçükken anneme "75 kuruş niye 50 kuruştan küçük" diye sormuştum paranın boyutunu kastederek. Sanki Gumball'ın bir bölümündeki gibi yırtığın içine girmiş de herkesin hafızasından uçmuş gibi hissediyorum. Çevremde 1-2 arkadaşım da öyle hissediyorlar (veya alay ediyorlar). Gece gece yine bunu düşünmeye başladım.

Zamanında herkes çocukken 75 kuruşun varlığını arardı unut gitsin zaten bulamayınca hayal kırıklığı oluyor.

@muhammedst_35, çoğu kişi eritme yapacağını düşündüğü için istediğini söylüyor da onunla alakalı olduğunu sanmıyorum. Birkaç Elazığ esnafından da duymuştum. Elazığ'da esnaflar, verecek para üstü bulamıyormuş bozuk parada. Bunun ciddi sıkıntısı varmış ve muhtemelen o esnaf da millet parasını getirsin diye fazladan para veriyordur. @Salih METİN, Elazığ'da yaşıyordu diye hatırlıyorum. O daha detaylı bilgi verecektir.

Önceden 75 kuruşun bir varlığı vardı, 75 kuruşa bazı ürünleri alabiliyorduk fakat şimdi 1 TL'nin bile varlığı yavaş yavaş gitmeye başladı. Esnafların çoğunda ciddi bozuk para sıkıntısı var ve esnaflar, para üstü verecek bozuk para bulamıyor. Bazı küçük esnaflarda böyle bir sorun yaşanıyor ve umarım Venezuela'daki gibi para üstünün karşılığını verebilmek için ürün verildiği gibi olmayız. Öncelerden Venezuela'da para üstü verilemediği için karşılığında çikolata, şeker vb. şeyler verilirdi aynı değerdeki.

-75 kuruş yok onun yerine sakız versem nasıl olur?
-Tm abi. (bizim bakkal bozuk parası olmadığı için hep böyle yapıyor 😑)

Gerçekten silindi gitti hayattan 75 kuruş.
Okuyunca bile 75 kuruşu, nostaljik bir tat bürüyor ruhunuzu.

Demek istediğim 75 kuruşla ne alınıp alınmadığı değildi. 75 kuruşun madeni olarak var olduğunu hissetmemdi.
Gerçekten silindi gitti hayattan 75 kuruş.
Okuyunca bile 75 kuruşu, nostaljik bir tat bürüyor ruhunuzu.
Sadece bu parayı düşünerek bile mahallede 3 liraya abur cubur dizip kola patlattığımız günler geldi aklıma. 🙂

@muhammedst_35, çoğu kişi eritme yapacağını düşündüğü için istediğini söylüyor da onunla alakalı olduğunu sanmıyorum. Birkaç Elazığ esnafından da duymuştum. Elazığ'da esnaflar, verecek para üstü bulamıyormuş bozuk parada. Bunun ciddi sıkıntısı varmış ve muhtemelen o esnaf da millet parasını getirsin diye fazladan para veriyordur. @Salih METİN, Elazığ'da yaşıyordu diye hatırlıyorum. O daha detaylı bilgi verecektir.
Doğrudur hocam. Bozuk para sorunu ciddi bir sorun olmaya başladı. Daha geçen hafta minibüse bindiğimde adamda hiç bozuk para yoktu ve ben de dahil çoğu kişi kağıt para taşıdığından fazladan para vermiş olduk. Aynı sorun A101 gibi zincir marketlerde de sorun.

Elazığ genelindeki bu sorun başka şehirlerde var mı bilmiyorum ama şu anda burada sıkıntı çeken çok fazla esnaf var.

Yeni konular

Geri
Yukarı