7500 TL 3Ds Max için Sistem Toplama

Netdenizli

Hectopat
Daha fazla  
Merhaba arkadaşlar. 3DS max vray 3.0 kullanıyorum iş için makina toplamaya karar verdim yurt dışından getirtme durumumda var. Donanımdan cok anlamadığımdan ceşitli sitelerden(technopat de buna dahil) sistem topladım. Eksik gereksiz şunu değiştirelim tavsiyelerinize cok ihtiyacım var :/ Yardımcı olursanız sevinirim arkadaşlar.

Birde render ve modelleme için ayrı makineler toplasam hangi donanımlara önem vermem gerekir onuda öğrenmek istiyorum.

Genel hatlarıyla iç mekan modellemesi yapıyorum. Villa tarzı projeler aldığımdan 30 milyon poligon a varabiliyor viewport rahat gezebileceğim. Render süresini minimuma indirebileceğim bi makina toplamak istiyorum. Çok anlamadığımdan son bunu cıkardım kafayı yicem artık :/

• 1.657 Intel Core i7 5930K
  • 1.647 ASUS RAMPAGE V EXTREME X99
  • 1.587 Gigabyte Nvidia GeForce GTX 780
  • 936 CORSAIR Vengeance 16gb, (4x4gb), vatan
  • 423 Kingston 240GB HyperX 3K
  • 159,90 SEAGATE 1TB SV35
  • 821,79 AeroCool X Predator Full Tower n11
  • 268,96 Cooler Master RR-UV8-XBU1-GP

7500 TL.

Değerli yorumlarınız için şimdiden cok teşekkürler.

Son düzenleyen: Moderatör:
Yanlış Bilgilendirme
İşlemci yerine ekran kartını daha güçlü seçebilirsin. Render süren daha da kısalır.

Yapılan ilk yorum için onun adına özür dilerim. :)

Şimdi ben 2.5 milyon polygonlu bir modelde test yaptım. Daha üç gün önce. Sahnede iki katlı bir bina vardı. Herşey edit poly ve siger shaded kaplamalari ile kaplanmıştı. Omni light ve vray light kullandım sadece. Gtx 760 AMP ile kasmaya başladı sonlara doğru, arkadaşımın HD6750 ile hiç kasma yoktu. Ek olarak HD6850 ile 4 milyar polygona çıkan arkadaşımız var TR3D.com'da.

Daha önce de burada konu açan DevranKSK adlı arkadaşa V-Ray için önerisi istediğinde 5960X önerdim, şuan 24 , 36 threatli xeon'ları geçiyor. :) 5930K yerine 5960X alınmalı ve H110 veya Nepton 280L ile gittiği yere kadar oc yapılmalı. Rampage V extreme şart değil ama olursa çok iyi olur.

Viewport performansına gelirsek, mimari bir modelleme için Quadro'ya kesinlikle gerek yok. Simulasyon , 10 bit görüntü işleme gibi stüdyo işleriniz yoksa zaten hiç düşünmemeniz gerek. İş mimari modelleme olunca GTX'ler 3DS MAX 2014 ve sonrası sayesinde fiyat/performans kralı oluyor.

Eğer iki farklı sistem kuracaksan;
1) V-Ray ADV için ; 5960X , Asus anakart, H110 veya Nepton 280L , 16 veya 32 tercihen CL13 2400

2) Sadece viewport performansı için sistem kuracaksan, i7 4790 ve AMD GPU ( tercihen 4 GB VRAM 512 bit veriyolu )

1300 mhz'de çalışan GTX 760 ile alamadığım fps'yi HD6750 ile aldım. Hatta gittim HD3650 ile denedim o bile 2 milyon polygonda kadar kasmıyor. Yüzde yüz emin değilim ama testler AMD'nin viewport için vazgeçilmez olacağını söylüyor.

İşlemci kıyaslaması şöyle ki ;
vray.jpg

HD6850 ile yapılan test ;
Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleme:
Cevap yazma izniniz bulunmuyor. dedi yeniden üye oldum :/

oğuzhan bey değerli yorumlarınız için teşekkür ederim
5930k ile 5960k arasında yarı yarıya fiyat farkı var performans da olarakta yarı yarıya oynuyor mu tr3d de 5930k nın cpu testini deneyen olmamış hiç

birde 5930k ile 5820k arasında ne farkı var ikiside 15mb önbeleği olan işlemciler 500 tl oynuyor arasında

ekran kartı olarakta bir yazınızı okumuştum Evga GTX980 SuperClock classified ACX 2.0 alalım ne dersin fikrin değişmedi değil mi
oğuzhan bey değerli yorumlarınızda siz bi kasa toplasanız alsam ben olmaz mı :D

5930K 80 saniye civarı bir sonuç verecektir burada. 5960X ilk 8 çekirdek olmakla birlikte oc potansiyeli çok yüksek. En iyi anakart ve en iyi soğutma ile mükemmel sonuçlar verecektir. Tek kare olarak 30 saniye gözüksede 80 dakikalık renderda 50 dakikaya inmek, arka arkaya 5 tane render alacaksanız sizin için aradaki 1500TL'ye değişilmez. 3 ay sonra cebinizde 1500 lira daha olduğunda onu kasanın üstüne koyup 5960X sahibi olamıyorsunuz maalesef.

Amaç iş olduğu için gözünüzü kırpmadan alın gitsin 5960X'i. Ekran kartı konusunda kararsızım, ben şuan 760 ile zorlanıyorum, Titan II çıktığında bende X99'a geçeceğim, ama siz viewport performansı istiyorsunuz, emin değilim şimdi 290X viewportta 980 Classified'dan daha fazla fps verebilir.

Ama GPU render düşünürüm ilerde derseniz kesinlikle 980 Classified. Viewport konusunda HD6750 bile GTX 760'tan iyi şuan benim tecrübe ettiğim.

Uyarı! Bu konu 10 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı