3DS Max için Sistem Toplama

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
Aslında tam tersi :)

Çarpanı kırık "K" serisi işlemci alınmalıdır ki, iki gün sonra işlemciye hızaşırtma yapılıp performansı artırılabilsin. Bütçe kısıtlıysa SSD'nin kullanımı, sistem açılış kapanış dışında render sistemlere bir getirisi olmaz.

İşlemci stabilitesi önemli olduğu için kullanılmaz. Ahmet yapmış oldu diye örnek gösteremeyiz mecburen bu alanda kullanılan profesyonel makineler dikkate alınmalı.
Senin mantığın eski usul, bu alanda geçerliliği yoktur. Yine tekrarlıyorum K seri işlemciler Extreme durumlarda özel şartlar için üretilmiştir. Her K seri kullanan ben O.C. yaptım performansım arttı sanmasın.

İşlemci stabilitesi önemli olduğu için kullanılmaz. Ahmet yapmış oldu diye örnek gösteremeyiz mecburen bu alanda kullanılan profesyonel makineler dikkate alınmalı.
Senin mantığın eski usul, bu alanda geçerliliği yoktur. Yine tekrarlıyorum K seri işlemciler Extreme durumlarda özel şartlar için üretilmiştir. Her K seri kullanan ben O.C. yaptım performansım arttı sanmasın.

Yani; 3.9GHz'lik bir işlemciyi, 4.8GHz'e çıkarttığımızda render süresi kısalıyor ama stabilite bozuluyor. Doğru mu?

Yani; 3.9GHz'lik bir işlemciyi, 4.8GHz'e çıkarttığımızda render süresi kısalıyor ama stabilite bozuluyor. Doğru mu?

Render süresi matematiksel olarak kısalacaktır, ama ECC RAM ile bile problem yaşanabilecek durumlar ortaya çıkabilir OC'ler söz konusu olduğunda. Sistem ve elektirik dalgalanmalarını da eklersek, bir işi %20 hızlı bitirme ihtimaline karşılık daha büyük bir yüzde ile bitirememe ihtimali olacak... sabah uyandığında bitmemiş bir render'ı müşteriye gönderemezsin. Hele ülkemizdeki müşteri kılıklı mahluklara ohoo...

Ama arkadaş render'i CPU değil GPU'ya yaptırma şansına sahip 3DsMAX'de ve CUDA'da yegane sınır ekran kartı RAM'i (ki bayağı büyük bi sınır aslında :) ).

Yukarda açıkladığım gibi özel şartlar altında hiçbir problem olmaz. Bir hatayı düzeltelim işlemci 3.9 değil 3.5 dir (3.9 maks. turbo frekansı) gerekli şartları sağlarsanız 3.9 üstüne kolaylıkla çıkabilirsiniz.

Ama benim anlattığım durumla soru şeklinin hiçbir alakası yok. Sen kendi alanında bilgili olduğun bir detayla ilgili farklı bir alandada haklı olduğunu uygulanmasında hiçbir mahsur olmadığını düşünüyorsun. Bana bir örnek göster şu firma şu seriilerde iş makinelerinde K serii O.C. kullanıyor ve iş sürelerini kısaltıyor performansı arttırıyor?

Son düzenleyen: Moderatör:
Render süresi matematiksel olarak kısalacaktır, ama ECC RAM ile bile problem yaşanabilecek durumlar ortaya çıkabilir OC'ler söz konusu olduğunda. Sistem ve elektirik dalgalanmalarını da eklersek, bir işi %20 hızlı bitirme ihtimaline karşılık daha büyük bir yüzde ile bitirememe ihtimali olacak... sabah uyandığında bitmemiş bir render'ı müşteriye gönderemezsin. Hele ülkemizdeki müşteri kılıklı mahluklara ohoo...

Ama arkadaş render'i CPU değil GPU'ya yaptırma şansına sahip 3DsMAX'de ve CUDA'da yegane sınır ekran kartı RAM'i (ki bayağı büyük bi sınır aslında :) ).

Maalesef, arkadaşın bütçe sınırları dar. 2000TL'lik bütçe ile yapılabilecek fazla bir şey yok, zaten kendileri yeni öğrenme aşamasında. Yoksa bende isterim Xeon'un dibine vursun :) i7-4770K, 4.5-4.8GHz aralığında stabil çalışır. Olası elektrik dalgalanmaları vs. sorunları yaşama ihtimali çok düşük seviyede. Cuda konusunu zaten yukarıda yazmıştım.

Haluk malesef CUDA konusunda GTX 680 mimarisiyle çok bir gelişme sağlanmış değil, 7xx mimarisiyle deneme şansınız olacaksa göz atmakta fayda var. Hatta 680 yerine 560 2/3GB Ti ile bomba performans sağlarken CUDA, 6xx'lerde yerlerde.

IQRI'nın parmak bastığı nokta stabil Xeon sistemlere sahip olabilecek insanlar için direkt geçerli.

Öğrenme süresince bir de sistem stabilitesiyle ilgili düşüncelerinin olmaması daha iyi derim şahsen.

Bırakın zaten 10 saatlik renderın mantıksız olduğunu (animasyon hariç) çözer kısa sürede. 20 dk'den uzun süren her tür render mantıksızdır.

560 Ti yanında, GTX 660 için de Cuda performansı konusunda aynı söylemi bu işle uğraşan birinden duymuştum. Xeon sistem bütçesini aştığı ve 4770K ile yapılacak olası hızaşırtma senaryolarında dahi stabilite sorunu yaşamayacağı için, arkadaşın giriş seviyesi sistemi uygundur.

Bir zamanlar Amiga 1200 + 4MB bellek + Motorola 68030 turbo kartlı sistemde, Imagine'de hazırladığım bir sahnenin bitmişini görmek için 24 saat bekliyordum. Hatta yaptığım kısıtlı animasyonları 4MB'lık belleğe atıp oradan izliyordum. Harddisk mi? O da nedir :)

Yalnız şimdi denk geldim: Intel Core i7 4770 vs 3770

Benim emektar 3770 vs 4770... üstelik 5$ daha ucuz emektar. OC ile bu işlemciler arası bir fark olacaktır fakat değer mi hiç? Değer mi hiç?

Xeon Muadili 2012 çıkışlı E hede hödö idi...

Bu içeriği görüntülemek için üçüncü taraf çerezlerini yerleştirmek için izninize ihtiyacımız olacak.
Daha detaylı bilgi için, çerezler sayfamıza bakınız.

Son düzenleyen: Moderatör:
Parça "cuk" oturmuş :)

Bu ay itibariyle Ivy versiyonları defterden sildik. Yaşasın yeni kral.

2014 3. çeyrekte "abi, DDR4 destekli anakarta geçelim mi?" muhabbetinde görüşmek üzere...

Hepinize selamlar arkadaşlar...
Kusura bakmayın biraz ilgilenemedim konuyla...:(
Donanım konusunda fazla bir bilgim yok ve donanımlarla da fazla ilgilenmedim bugüne kadar.En son kullandığım anakartın da GİGABYTE 8IPE1000MK olduğunu hatırlatmak isterim sizlere...Ayrıca sorularımı açık ve anlaşılır biçimde yazmaya çalıştığım için biraz uzun oldu, kusura bakmayın...

Arkadaşlar, ben ilk olarak işlemciyi şu model seçtiğimi belirtmek istiyorum:
INTEL Core i5 3330 Soket 1155 3.0GHz 6MB Cache 22nm İşlemci

Bu işlemcinin 6mb kapasiteli önbelleğinin ilk zamanlar için yeterli olacağını düşünüyorum ve ayrıca yine bu işlemcinin DDR3-1600 MHZ bellekleri desteklediğini resmi sayfasından okudum.

Kaynak:
ARK | Intel® Core™ i5-3330 Processor (6M Cache, up to 3.20 GHz)

Arkadaşlar, sizlere bazı sorularım olacak ve cevaplar karışmasın ve daha anlaşılır olsun diye lütfen cevap numarasını da belirterek sorularımı cevaplar mısınız?

1- Bu işlemciyi alsam ve 4GB DDR3 1600 MHZ bellek ile "uyum" sağlar değil mi? Daha sonra imkanım olunca aynı bellekten bir tane daha eklerim ve toplamda 8GB bellek olur sistemde...Öyle değil mi?

2- Bu işlemcinin "yönerge seti" isimli özelliğinin karşısında "değer" olarak "64 bit" yazılmış.Yani ben sistemime 64 bitlik bir windows sürümü kursam, bu işlemci ile uyum sağlar mı?:confused:Şunu da unutmadan sormak istiyorum, bu 64 bitlik işlemciyle 32 bitlik windows sürümlerini uyumlu olarak çalıştırabilir miyim?

3- Yine bu işlemcinin özelliklerine baktığım zaman "İşlemci Grafikleri" isimli özelliğinin karşısında "değer" olarak "Intel® HD Graphics 2500" yazdığını görüyorum.Bu özellik, bu işlemcinin içinde dahili ekran kartı olduğunu mu gösteriyor?

Yani ben bu işlemciyi alsam, fakat sisteme bir ekran kartı da takmasam, herhangi bir sorun çıkar mı? Eğer çıkmazsa işlemcinin içindeki ekran kartını nasıl kullanacağım? BIOS ayarlarından mı aktif duruma getireceğim, yoksa nasıl?

4- Bu işlemci ve belleklere uygun bir anakart tavsiyesi verir misiniz? Ben z77 anakart düşünüyorum.Seçtiğim anakart ise şu arkadaşlar:
MSI Z77A-G45 Intel Z77 Soket 1155 DDR3 2667MHz(O.C.) HDMI&DVI Anakart

Bu anakartın özelliklerine baktığım zaman MAALESEF PCI yuvasının olmadığını gördüm.:(Yani ben daha sonradan mesela bir ses kartı vs. alıp sisteme takmak istesem takamayacağım öyle mi?:(Hani nerede PCI yuvası? Ayrıca bu anakartta IDE diskler için IDE yuvası da yok.:( Napim şincik ben?:)
Şakası bi yana PCI yuvası olan anakart yok mu acaba?

Dedim ya en baştan, donanım konusunda fazla bir bilgim yok diye.Bu anakartta yukarıda marka ve modelini belirttiğim anakartımdaki PCI yuvalarının yerine geçebilecek başka bir yuva teknolojisi mi var yoksa?:confused:

5- Bu anakarta yarın öbür gün imkanım olunca SSD disk bağlamak istesem sorun çıkmaz değil mi?
6- Arduo arkadaşım, kasa tavsiyesine CORSAIR CARBIDE SERİSİ™ 300R 80PLUS 600W MidT ATX SİYAH KASA 350 TL yazmış. Bu kasayı satın almayı düşünüyorum.Bunun içinde güç kaynağı var, değil mi?:(Ayrıca anakart kasaya sığar değil mi?

7- Ve son sorum; ben bu sistemi yarın, yani 13.10.2013 tarihinde (Kocaeli - Gebze) Vatan şubesine bizzat giderek satın alacağım.Bu durumda orada tüm bu parçaların montajını ücretsiz olarak yaparlar mı? Yani montaj için de ek ücret isterler mi? Duyduğuma göre böyle bir imkan sunuluyormuş fakat ücretli mi yoksa ücretsiz mi bundan emin değilim...Ayrıca internetten siparişe oranla şubeye, mağazaya gidip de alınca %20 pazar günü indiriminden daha yüksek bir indirim yaparlar mı?

Küçük notlar;

Seçtiğim tek disk:
SEAGATE 3.5" 1TB BARRACUDA SATA 3.0 64MB CACHE 7200RPM 160 TL

Monitör:
Yine Vatan'dan 250 tl'yi geçmeyecek bir 18.5 - 19.5 arası bir monitör.

Klavye,fare,mikrofonlu kulaklık gibi parçaları da bakkal amcadan alırım...:D:)

Düşüncelerinizi, fikirlerinizi, yorumlarınızı, önerilerinizi, eleştirilerinizi, itirazlarınızı yazmaktan çekinmeyiniz lütfen...Sabahleyin Vatan'a gitmeden önce mutlaka buradaki yorumlarınızı da dikkate alacağım...
Hepinize iyi günler, saygılar...

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Geri
Yukarı