3DS Max için Sistem Toplama

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.
İşlemciyi yeni model 4430 ve üstü seç içinde HD 4600 Grafik çipi vardır. Ekran kartsız programlarını çalıştırır, birçok oyunuda üst ayarda açar.
1) 1600Mhz yeni tip 4Gb tak sorun olmaz sonra aynısından (işlemci özelliği ile Dual Kit olarak çalışır) 4gb daha takarsın. 4Gb ve üzeri 64 Bit kullanmak zorunludur.
2) 64 bit işletim sistemi kurmak zorundasın, mutlaka Windows 8 .
3) Yeni nesil İntel 4430 (soket 1150) alırsan HD4600 grafik çipin olur. Satın alabilirsen i5-4670 al oda HD4600 ama grafik frekansı yüksek. Ama sırf bunun için seçilemez.
4) Asus Z87 M Plus yada Gigabyte Z87M-D3H al Bu arada bu anakartların ses codecleri çok gelişmiştir o yüzden harici ses kartına ihtiyacın olmaz. Ancak üst seviye işler için gerekli olduğunda. PCI yuvası pek kullanılmıyor üst seviye anakartlarda ve yeni nesil parçaların tümü PCI-E slotludur.
5) SSD takarsın sorun değil tıpkı HDD gibi yeni nesil parçalara kolayca takılır.
6) Evet sığar 600W güç kaynaklı demek 600W standart kullanıcılar için fazlasıyla yeterli bi güçtür.
7) Ücretsiz montaj yapıyorlar. Dikkat et Vatan sitesinden kontrol et %25 ve %30 indirim olmadıkça parçaları satın alma çünki Vatan fahiş fiyatlıdır.

Seçtiğin HDD güzel fakat monitörün işe yaramaz satın alabilirsen 23'' boyut al çünki düzgün çalışamazsın.
Anakart:
VATAN COMPUTER - ASUS - Z87M-PLUS Intel Z87 Soket 1150 DDR3 2933MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 HDMI Anakart - Anakart
VATAN COMPUTER - GIGABYTE - Z87M-D3H Intel Z87 Soket 1150 DDR3 2933MHz(O.C.)SATA 3.0 USB 3.0 HDMI Anakart - Anakart
Bellek:
VATAN COMPUTER - CORSAIR - 4GB Vengeance DDR3 1600MHz CL9 Tek Mod
VATAN COMPUTER - CORSAIR - 4GB Vengeance LowProfile DDR3 1600MHzCL9 Ram - Ram

İşlemci:
VATAN COMPUTER - INTEL - Core i5 4430 Soket 1150 3.0GHz 6MB Cache 22nm
VATAN COMPUTER - INTEL - Core i5 4570 Soket 1150 3.2GHz 6MB Cache 22nm
VATAN COMPUTER - INTEL - Core i5 4670 Soket 1150 3.4GHz 6MB Cache 22nm

Hazır indirim varken klavye, mause ... gibi parçalarıda oradan Microsoft, Logitech marka al. Bakkaldan kazık yeme.
Monitör :
VATAN COMPUTER - SAMSUNG - 23" S23B350H GEN

- - - Güncellendi - - -

Uygun fiyatlı yeni 600W kasalar;
http://www.vatanbilgisayar.com/Bilg...eli-siyah-kasa/productdetails.aspx?I_ID=64339
http://www.vatanbilgisayar.com/Bilg...eli-siyah-kasa/productdetails.aspx?I_ID=63257

http://www.vatanbilgisayar.com/Bilg...atx-siyah-kasa/productdetails.aspx?I_ID=47674
http://www.vatanbilgisayar.com/Bilg...eli-siyah-kasa/productdetails.aspx?I_ID=63253

Ekran kartsız makinenin harcayacağı en fazla 150W dır.

Tekrardan selamlar...
Evet, sistemi topladım ve almaya karar verdim. Sistem şöyle:

Z87-G43 Intel Z87 Soket 1150 DDR3 3000MHz(O.C.) SATA 3.0 USB 3.0 HDMI Anakart
Core i5 4430 Soket 1150 3.0GHz 6MB Cache 22nm İşlemci
4GB Vengeance DDR3 1600MHz CL9 Tek Modül Bellek
3.5" 1TB Barracuda Sata 3.0 64MB Cache 7200Rpm Harddisk
CARBIDE SERİSİ™ 300R 80PLUS 600W MidT ATX SİYAH KASA
Q PS2 MULTIMEDYA KLAVYE
ASUS DRW-24B5ST 24X ± DOUBLE LAYER 60 TL

Bu haliyle şu an itibaiyle nakit alımlarda *1.450,65 TL diyor, yanlış anlamadıysam...Siz de kontrol eder misiniz acaba? Çünkü yıldızlı(*) ibarenin açılımı alt tarafta böyle yazılmış...

1- Arkadaşlar, sistemin son düzeni budur.Fakat monitör konusunda kararsız kaldım ve sizlerin fikrini almadan karar vermek istemedim açıkçası.Monitör konusunda 5ms tepki süresi yeterlidir, 2 ms tepki süresine gerek yok.Ayrıca LED monitörün daha iyi olduğunu düşünüyorum.Bütçe olarak 200 - 250 TL arası bir monitör arıyorum.Sizden ufak bir ricam LÜTFEN bütçeyi aşmayalım.
Monitör olarak özellikle bunu düşündüm, yorumlar da iyi...Fiyatı da gayet uygun, 212 TL.
18,5'' S19B150N GENİŞ EKRAN LED MONİTÖR

2- DİKKAT EDERSENİZ bu sisteme ekran kartı almadım.Çünkü zaten işlemcinin içinde ekran kartı var zaten.İlk bir - iki ay kadar sadece internetten dosya indirmek, eğitim videolarımı (avi, mpeg) seyretmek için kullanacağım.Dolayısıyla ekran kartı almasam da bir sorun çıkmaz değil mi? Daha sonra bir ekran kartı alacağım zaten.

3- Tüm bu bileşenlerin hepsi birbiriyle uyumlu mu? Ayrıca almayı düşündüğüm monitör de bu sisteme uyum sağlar mı?

Hepinize yardımlarınız için teşekkür ederim...

3D Max kullanımı amacıyla sistem kurulacak ise , kullanıcının seviyesi bu konudaki ilk etken. Hem bütçe olarak hemde çizim ve çalışma seviyesi olarak. Sizin ayırdığınız bütçe profesyonel birisi için zaten kesinlikle yeterli değil. Ama giriş seviyesi için yeterli. Şöyle özetleyelim , 3DMax te çalışırken çizime detay verdikçe, ekstra ekledikçe , misal: salona koltuk ekledikçe, koltuğa detay verdikçe , kaplama yaptıkça , duvara farklı materyaller vs. koydukça , halı kilim, aydınlatma yada ekstra ne varsa ekleme yaptıkça , çizimdeki poligon sayısı artar. Bu sayıda ne kadar artarsa çizimi 3 boyutlu olarak kontrol etmek o kadar zorlaşır. Burada iş ekran kartı/bellekler ve proğramın çalıştığı diskte. Bunlar ne kadar iyi olursa o kadar güzel ve stabil performans alınır, rahat çalışılır.

Yani ekran kartsız bir sistem kesinlikle alınmamalı çünkü objeleri yerinden hareket ettirmek bile mümkün olmaz.

Render kısmından bahsedelim biraz. Render , çizimini yaptığımız sahnenin işlenip kaliteli bir resim haline dönüştürülmesi demek. Tabiki bunun için binlerce ayar var ve render almak işin finali olduğu için esasında hem daha önemli hemde kişiye göre daha zor bir durum, ayar vb. Render, işlemci ve ram ile alakalı. Yani ekran kartı yada başka bir bileşen ile çok alakamız yok. ( Ekran kartına render aldırıabilir bazı render motorlarıyla lakin sizin öğrendiğiniz ve piyasada %90 kullanılan V-Ray render motoru olduğu için V-Ray'den bahsediyorum.) Ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı bu konuda doğru bir yol gösterir yani ne kadar çekirdek , ne kadar ram , o kadar sorunsuz ve hızlı render almak demek.

Not : Sistemin çok iyi olması renderin kalitesini etkilemez, bu tamamen kullanıcının bilgisi ile alakalıdır. Yani 13.000TL lik iş istasyonu alınca kendiliğinden süper renderlarınız olmaz.

Başlangıç seviyesi bir 3D max kullanıcısının render ile çok işi olmaz lakin 2-3 ay sonrasında kendini geliştirdikçe render için çok beklemek istemeyecektir. Hatta render ayarlarını öğrenebilmek ve en hızlı,en kaliteli render ayarlarını bulabilmek için sürekli deneme yapacaktır bu yüzden işlemcide kesinlikle iyi olmalı. Kaliteli bir güç kaynağı kesinlikle tavsiye ederim çünkü herhangi bir oyunda yada uygulamada görülen %100 cpu kullanımı ile , renderdaki %100 cpu kullanımı kesinlikle farklıdır, çünkü render işlemcinizin canına okur. Esasında xeonlar dışındaki işlemcilerin hiçbirisi render için yapısal olarak uygun değiller ama bütçe sorunları malesef.

Genel Bilgilerden sonra bir sistem yazalım ;

GIGABYTE GA-970A-DS3P - 220
AMD FX 6300 X6 Black Ed. - 3101600Mhz CL9 8GB (2x4GB) Bellek - 210
ASUS GTX660 DIRECTCU II GDDR5 2GB 192BIT NVIDIA DX11.1 EKRAN KARTı - 500

12CM Fanı olan bir işlemci soğutucusu (100TL yi Çok geçmeyen)
Soğutucunun sığabileceği 500W ve üzeri beğendiğin bir kasa - 250
Şuan bütçen yeterli değil , sonra mutlaka eklenmek kaydı ile SSD - 250
Şimdilik hem sistem kurup hem depolama yapacağın , Seagate 1TB 32mb 7200Rpm Sata3 HDD - 160
Monitör olarak AOC I2360V IPS tavsiye ederim ; monitör atılmaz satılmaz kaliteli olmasına özen gösterin değiştirmesi zordur.

FX6300 render performansı İntel' i5 işlemciler ile denk denebilir. FX8350 performansı ise 4770K nın çok az gerisinde 3770K ile paralel diyebilirim.
3Dmax için 4GB bellek keisnlikle yetersizdir min. miktar 8GB olmalıdır, giriş sistemlerinde bile. Çipsetin performansa etkisi min. düzeyde olacağı için eğer intel sistem kurulacaksa , çarpanı açık bir işlemcide biraz daha iyi ve biraz daha stabilir OC den başka farkı olmaz çipsetin. Önemli olan anakartın faz yapısı yani bileşen kalitesi. İntel sistem alınacaksa 4770 alınıp yanına ucuzundan bir anakart alınabilir.Z87 anakartlara bakmaya gerek yok. Render alınan sistemlerde OC çok tavsiye etmiyorum, en azından Oc dan anlamayanlara diyelim. ANlayanlar zaten stabil olarak kullanabilirler. Monitör içinse, bu devirde 23 ten aşağısı kesinlikle alınmaz. Küçücük monitörde max. çalışması işkence olur çözünürlük kesinlikle min. Full HD olmalı. Yukarıda ekran kartının daha sonra alınması gibi birşey yazılmış , bunu pek tavsiye etmiyorum. Hepsinin beraber alınmasını tavsiye ederim. 3D Max. video vs. ile öğrenilmez. Videodan sonra keisnlikle uygulamanız gerekli.

---

Konu sahibinin mesaj atması ile zaten takip ettiğim technopat'a üye olmuş bulunduk.
İyi günler dilerim.

Son düzenleyen: Moderatör:

Konu tarihine dikkat edersen eğer Ekim 13'te en son mesaj atılmış. Sence de bu mesajı canlandırmanın bir manası var mı ?

Konu tarihine dikkat edersen eğer Ekim 13'te en son mesaj atılmış. Sence de bu mesajı canlandırmanın bir manası var mı ?

Var. Konu sahibi henüz sistemi almamış ve bana özel mesaj yolu ile ulaşıp yardım istemiş, buraya mesaj atmam konusunda seni ilgilendiren bir durum olmadığı için senin konuşmanın bir manası var mı ?

Şuanda uydurduğun çok belli. Özel mesaj atmasına imkanı yok. Ayrıca senden 3 ay önce mesaj atmış. Senden nasıl yardım istesin ?

Chris Bey,:)

Değerli yorumunuzla katkıda bulunduğunuz için çok teşekkür ederim...Sonunda sizi de Technopat'a üye yaptım...:) (Yaşasın ! :))

Şaka bir yana, Technopat'ta bilgisayarla ilgili konularda muazzam bilgiye sahip değerli üyeler varken, üstelik sizin de bu foruma katılmanız buradaki bilgi gücünü daha da artırdı bence...Aramıza hoşgeldiniz...

3D Max kullanımı amacıyla sistem kurulacak ise , kullanıcının seviyesi bu konudaki ilk etken. Hem bütçe olarak hemde çizim ve çalışma seviyesi olarak. Sizin ayırdığınız bütçe profesyonel birisi için zaten kesinlikle yeterli değil. Ama giriş seviyesi için yeterli. Şöyle özetleyelim , 3DMax te çalışırken çizime detay verdikçe, ekstra ekledikçe , misal: salona koltuk ekledikçe, koltuğa detay verdikçe , kaplama yaptıkça , duvara farklı materyaller vs. koydukça , halı kilim, aydınlatma yada ekstra ne varsa ekleme yaptıkça , çizimdeki poligon sayısı artar. Bu sayıda ne kadar artarsa çizimi 3 boyutlu olarak kontrol etmek o kadar zorlaşır. Burada iş ekran kartı/bellekler ve proğramın çalıştığı diskte. Bunlar ne kadar iyi olursa o kadar güzel ve stabil performans alınır, rahat çalışılır.

Yani ekran kartsız bir sistem kesinlikle alınmamalı çünkü objeleri yerinden hareket ettirmek bile mümkün olmaz.

Render kısmından bahsedelim biraz. Render , çizimini yaptığımız sahnenin işlenip kaliteli bir resim haline dönüştürülmesi demek. Tabiki bunun için binlerce ayar var ve render almak işin finali olduğu için esasında hem daha önemli hemde kişiye göre daha zor bir durum, ayar vb. Render, işlemci ve ram ile alakalı. Yani ekran kartı yada başka bir bileşen ile çok alakamız yok. ( Ekran kartına render aldırıabilir bazı render motorlarıyla lakin sizin öğrendiğiniz ve piyasada %90 kullanılan V-Ray render motoru olduğu için V-Ray'den bahsediyorum.) Ne kadar ekmek o kadar köfte mantığı bu konuda doğru bir yol gösterir yani ne kadar çekirdek , ne kadar ram , o kadar sorunsuz ve hızlı render almak demek.

Not : Sistemin çok iyi olması renderin kalitesini etkilemez, bu tamamen kullanıcının bilgisi ile alakalıdır. Yani 13.000TL lik iş istasyonu alınca kendiliğinden süper renderlarınız olmaz.

Başlangıç seviyesi bir 3D max kullanıcısının render ile çok işi olmaz lakin 2-3 ay sonrasında kendini geliştirdikçe render için çok beklemek istemeyecektir. Hatta render ayarlarını öğrenebilmek ve en hızlı,en kaliteli render ayarlarını bulabilmek için sürekli deneme yapacaktır bu yüzden işlemcide kesinlikle iyi olmalı. Kaliteli bir güç kaynağı kesinlikle tavsiye ederim çünkü herhangi bir oyunda yada uygulamada görülen %100 cpu kullanımı ile , renderdaki %100 cpu kullanımı kesinlikle farklıdır, çünkü render işlemcinizin canına okur. Esasında xeonlar dışındaki işlemcilerin hiçbirisi render için yapısal olarak uygun değiller ama bütçe sorunları malesef.

Genel Bilgilerden sonra bir sistem yazalım ;

GIGABYTE GA-970A-DS3P - 220
AMD FX 6300 X6 Black Ed. - 3101600Mhz CL9 8GB (2x4GB) Bellek - 210
ASUS GTX660 DIRECTCU II GDDR5 2GB 192BIT NVIDIA DX11.1 EKRAN KARTı - 500

12CM Fanı olan bir işlemci soğutucusu (100TL yi Çok geçmeyen)
Soğutucunun sığabileceği 500W ve üzeri beğendiğin bir kasa - 250
Şuan bütçen yeterli değil , sonra mutlaka eklenmek kaydı ile SSD - 250
Şimdilik hem sistem kurup hem depolama yapacağın , Seagate 1TB 32mb 7200Rpm Sata3 HDD - 160
Monitör olarak AOC I2360V IPS tavsiye ederim ; monitör atılmaz satılmaz kaliteli olmasına özen gösterin değiştirmesi zordur.

FX6300 render performansı İntel' i5 işlemciler ile denk denebilir. FX8350 performansı ise 4770K nın çok az gerisinde 3770K ile paralel diyebilirim.
3Dmax için 4GB bellek keisnlikle yetersizdir min. miktar 8GB olmalıdır, giriş sistemlerinde bile. Çipsetin performansa etkisi min. düzeyde olacağı için eğer intel sistem kurulacaksa , çarpanı açık bir işlemcide biraz daha iyi ve biraz daha stabilir OC den başka farkı olmaz çipsetin. Önemli olan anakartın faz yapısı yani bileşen kalitesi. İntel sistem alınacaksa 4770 alınıp yanına ucuzundan bir anakart alınabilir.Z87 anakartlara bakmaya gerek yok. Render alınan sistemlerde OC çok tavsiye etmiyorum, en azından Oc dan anlamayanlara diyelim. ANlayanlar zaten stabil olarak kullanabilirler. Monitör içinse, bu devirde 23 ten aşağısı kesinlikle alınmaz. Küçücük monitörde max. çalışması işkence olur çözünürlük kesinlikle min. Full HD olmalı. Yukarıda ekran kartının daha sonra alınması gibi birşey yazılmış , bunu pek tavsiye etmiyorum. Hepsinin beraber alınmasını tavsiye ederim. 3D Max. video vs. ile öğrenilmez. Videodan sonra keisnlikle uygulamanız gerekli.

---

Konu sahibinin mesaj atması ile zaten takip ettiğim technopat'a üye olmuş bulunduk.
İyi günler dilerim.

Bir de konuya atılmamış hoşgeldin mesajı eksikti, o da atıldı ya... Tam oldu işte!

Durum
Mesaj gönderimine kapalı.

Yeni konular

Geri
Yukarı