75Hz 5ms Çerçevesiz IPS Monitör vs. 75Hz 1ms Çerçeveli IPS Monitör

Ya eğer şansım olursa Vatan'dan almayı planlıyorum çünkü Vatan peşin fiyatına taksit yapıyor. Taksitli alıp almayacağım da henüz belli değil fakat incehesaptan taksitli alınca fiyat bir miktar artıyor. Hem mağazadan alacak olursam almadan önce orada ölü piksel ve ışık sızması gibi durumlara da göz atabilirim. Test etme şansımız var diye biliyorum almadan önce.

Haklısınız LG'nin ekran konusunda oldukça iyi olduğunu duydum ben de. Teknoloji mağazalarında gezerken de ayrıntılı olarak incelemesem de gözüme en güzel gelen televizyonlar LG marka oluyor genelde. AOC marka daha önce hiç kullanmadım fakat AOC kullanıcılarının yorumları da oldukça iyi. LG'nin burada attığım modeli çerçevesiz değil. Eğer çerçevesiz alacak olursam o yüzden AOC'a yönelebilirim. Gerçi LG'nin de çerçevesiz ve IPS panel monitörleri olabilir. Araştırsam belki bulabilirim bütçeme göre. Film izleme konusunda ben de öyle düşünüyorum. Çerçevesiz ekran hem duruş hem de kullanım açısından çok hoş duruyor. Yaz tatilinde uzun süre oyun oynasam da dizi ve filme de çok zaman ayırıyorum. Renklerin canlı olması o açıdan da önemli benim için. Tabi oyunlarda da canlı renk tadından yenmez.

Attığınız monitöre de şimdi baktım fakat bütçemi fazlasıyla aşıyor ya maalesef. Ben bahsettiğim monitörler için bile zor para biriktiriyorum. :/ Bir de 29 inç benim için büyük. 24'ün yeterli olacağını düşünüyorum. Teşekkürler yorumunuz için :)

Bu arada neden bilmiyorum fakat konuyu düzenleyemiyorum. IPS panel monitörlerde 1ms mümkün değilmiş sanırım. O yüzden konuyu "Çerçevesiz monitör vs çerçeveli monitör? (IPS)" olarak değiştirdiğimi varsayın. :) 1ms yazan AOC monitör de TN panelmiş zaten. Karşılaştırma çerçeveli LG ve çerçevesiz AOC arasında yani. + fiyat farkı da 20 TL.

Şu var mesela 27 inç, 2k, 1 ms ve IPS.

2 gün önce bir haber çıktı.
E3 2019 kapsamında iki yeni monitörünü duyuran LG, oyun sektöründe yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. Dünyanın ilk 1 ms gecikme süresine sahip IPS ekranlı monitörünü üreten LG, NVIDIA'nın 300'den fazla testinde başarılı oldu.

Bu daha mantıklı hocam. Stoğu bekleyebilirsiniz birkaç gün önce bitti. Hem çerçevesiz hem 1 ms.

Bu monitörü 799 TL’ye aldım. Görüntü kalitesi, renk canlılığı, tasarımı falan bana çok güzel geldi. Zaten genel olarak tasarım için bunu seçmiştim. Almak isteyen olursa tavsiyemdir.
Not: En son fotoda görüldüğü gibi arka tarafda kontrolcüğü var. Arkasında 2 adet hoparlör bulunuyor. Oyunlarda falan daha test etmedim. Test edince deneyimlerimi paylaşırım.

Dosya Ekleri

• image.jpg
    image.jpg
    997,7 KB · Görüntüleme: 74
  • image.jpg
    image.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 65
  • image.jpg
    image.jpg
    996 KB · Görüntüleme: 63
  • image.jpg
    image.jpg
    1.006,6 KB · Görüntüleme: 63
  • image.jpg
    image.jpg
    1,2 MB · Görüntüleme: 59
  • image.jpg
    image.jpg
    757 KB · Görüntüleme: 62
  • image.jpg
    image.jpg
    1,1 MB · Görüntüleme: 61
Son düzenleme:
Şu var mesela 27 inç, 2k, 1 ms ve IPS.

2 gün önce bir haber çıktı.
E3 2019 kapsamında iki yeni monitörünü duyuran LG, oyun sektöründe yeni bir sayfa açmaya hazırlanıyor. Dünyanın ilk 1 ms gecikme süresine sahip IPS ekranlı monitörünü üreten LG, NVIDIA'nın 300'den fazla testinde başarılı oldu.

Bu bütçemi oldukça aşıyor ya. LG'nin çıkaracağı monitör de aşacak muhtemelen. Bana 1000 civarını çok geçmeyen ve çok düşmeyen ips 75hz monitör gerekiyor
Madem o bütçenizi çok aşıyor, 60Hz de olsa buna bir göz atabilirsiniz: LG 25UM58-P Monitör

60 hz tercihlerim arasında olmasa da aklımda bulunacak alırken teşekkürler :)

Koyduğun LG modelini kullanıyorum. Hiçbir sıkıntı yaşamadım 6-7 ay içerisinde. Görüntüleri gayet net ve canlı. Bu arada neden bu kadar kötü pazarlama fotoğrafı koymuşlar anlam veremiyorum, monitör gerçekte daha yakışıklı. 1 ay kadar araştırdım almadan önce, baktım olmayacak mağazalardan görüp alma kararı aldım. Vatana gittim aklımda bu model hakkında en ufak bir fikrim yoktu. Bu dediğime karşı çıkacak kullanıcılar mutlaka çıkacaktır fakat mağazadaki 3000 liralık monitörden daha parlak ve canlı görüntü sunuyordu.Tabi bunda IPS olması çok etken. Ayrıca sonradan fark ettiğim kablo kaynaklı sorun için şikayet oluşturdum bir ara, LG servisi 1-2 saat içerisinde hemen geri dönüş yaptı, monitörü getirmenize gerek yok randevu verin gelip orda inceleyelim dediler tabi gerek kalmadı. Fakat bu durum da servis konusunda daha önceki tecrübelerime göre inanılmaz şaşırtıcı gelmişti.

Koyduğun LG modelini kullanıyorum. Hiçbir sıkıntı yaşamadım 6-7 ay içerisinde. Görüntüleri gayet net ve canlı. Bu arada neden bu kadar kötü pazarlama fotoğrafı koymuşlar anlam veremiyorum, monitör gerçekte daha yakışıklı. 1 ay kadar araştırdım almadan önce, baktım olmayacak mağazalardan görüp alma kararı aldım. Vatana gittim aklımda bu model hakkında en ufak bir fikrim yoktu. Bu dediğime karşı çıkacak kullanıcılar mutlaka çıkacaktır fakat mağazadaki 3000 liralık monitörden daha parlak ve canlı görüntü sunuyordu.Tabi bunda IPS olması çok etken. Ayrıca sonradan fark ettiğim kablo kaynaklı sorun için şikayet oluşturdum bir ara, LG servisi 1-2 saat içerisinde hemen geri dönüş yaptı, monitörü getirmenize gerek yok randevu verin gelip orda inceleyelim dediler tabi gerek kalmadı. Fakat bu durum da servis konusunda daha önceki tecrübelerime göre inanılmaz şaşırtıcı gelmişti.

Bu monitörden bahsediyorsun değil mi yanlışlık olmasın? Işık sızması sorunu var mı sendeki modelde? Ya da ölü piksel falan çıktı mı?

Ben pazarlama görüntülerini de güzel buldum hoşuma gitti. Mağazada yakından görmek için geçen gittim fakat dışarıda yoktu göremedim o yüzden.

Bu monitörden bahsediyorsun değil mi yanlışlık olmasın? Işık sızması sorunu var mı sendeki modelde? Ya da ölü piksel falan çıktı mı?

Ben pazarlama görüntülerini de güzel buldum hoşuma gitti. Mağazada yakından görmek için geçen gittim fakat dışarıda yoktu göremedim o yüzden.
Aynen bu monitör. Ölü pixel hiç yok. Işık sızması da yaşamadım şimdiye kadar. Tabi bu biraz da şans işi. Hiç kimsede yoktur senin aldığın cihazda çıkar, malum elektronik aletlerin kaderi bu. Kronik sorun olmadığı sürece sağlam olup olmayacağı şans.

Bu bütçemi oldukça aşıyor ya. LG'nin çıkaracağı monitör de aşacak muhtemelen. Bana 1000 civarını çok geçmeyen ve çok düşmeyen ips 75hz monitör gerekiyor

60 hz tercihlerim arasında olmasa da aklımda bulunacak alırken teşekkürler :)
Yok almanız için öneri amaçlı yollamadım 1 ms ips olmuyormuş deyince o modeli örnek göstermek istedim.

Açıkçası ben çerçeve olayına pek takılan birisi değilim. Benim için monitörün bana fark ettirecek kadar önemli bir özelliği varsa çerçeveli olanı tercih ederim. Sonuçta ekrana bakarken çerçevesi açıkçası gözüme hiç takılmıyor. Ama takılanlar için ve daha estetik olmasını dileyenler için tabi tercih meselesi.

Şu nasıl ?

Hatta VA panel, 75hz, 4ms, kontrast oranı daha iyi olan, bir tık daha büyük olan üstelik kavisli olan ve daha ucuz olan :) şu model nasıl sizce ?

Yok almanız için öneri amaçlı yollamadım 1 ms ips olmuyormuş deyince o modeli örnek göstermek istedim.

Açıkçası ben çerçeve olayına pek takılan birisi değilim. Benim için monitörün bana fark ettirecek kadar önemli bir özelliği varsa çerçeveli olanı tercih ederim. Sonuçta ekrana bakarken çerçevesi açıkçası gözüme hiç takılmıyor. Ama takılanlar için ve daha estetik olmasını dileyenler için tabi tercih meselesi.

Şu nasıl ?

Hatta VA panel, 75hz, 4ms, kontrast oranı daha iyi olan, bir tık daha büyük olan üstelik kavisli olan ve daha ucuz olan :) şu model nasıl sizce ?

İş alma kısmına geldiği zaman çerçeveyi ben de önemsemeyebilirim ya. Buradakilerin fikrini almak için oluşturdum konuyu. Işık sızması olayının çerçevesizlerde daha fazla olması üzdü biraz. LG modeli alabilirim bu yüzden.

Attığınız IPS Philips monitöre de rastladım geçen onu da listeme aldım. Teşekkürler :)
GÜNCELLEME

Arkadaşlar IPS ekran diye başınızı çok ağrıttım biliyorum. Fakat RTX 2060 ekran kartı ile sistem toplama ihtimali doğduğu için 144hz VA paneli IPS ekrana tercih ettim. 2 gün önce sipariş verdim yarın falan gelir muhtemelen. Şu an piyasadaki en ucuz 144hz monitör olduğu için bu monitörü tercih ettim (Gamepower tarzı markaları saymıyorum.). Bütçem yetmiyordu fakat biriktirdiğim paraya babam ekleme yaptı bunu aldım. Gittim mağazada falan inceledim monitörü hoşuma gitti ama renklerine çok detaylı bakamadım. İnternetten aldığım zaman koşulsuz cayma hakkım var 14 gün içinde. Eğer içime sinmezse geri yollarım.

Sistem toplayacağım da kesin değil ama toplarsam bu monitör oyun zevkimi katlar. Film izlemek için de VA panelin iyi olduğunu okudum o yüzden sorun kalmadı benim için. Forumda da bu monitörü alanlar memnun kalmış genelde.

Öneriler için teşekkür ederim. İlerde benim gibi arada kalan kişiler için yardımcı olabilir belki konu. Monitör elime ulaşınca unutmazsam güncellerim tekrar burayı.

Son düzenleme:
Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı