75Hz 5ms Çerçevesiz IPS Monitör vs. 75Hz 1ms Çerçeveli IPS Monitör

Çerçevesiz 75Hz almanız daha mantıklı, ms farkını görmezsiniz zaten, boş bir şey bence. Fakat Hz farkı açıkça görülüyor, 60 ile 75 arasında bile rahatça gördüm ben. Çerçevesiz olmasıda çok mükemmel duracaktır, bence 75Hz + çerçevesiz alın.

955 liraya kaçırmayın derim. Amazon'da son kalan ürün. Ben bile Aralık ayında 945 liraya alabilmiştim.

Son düzenleme:
Bu daha mantıklı hocam. Stoğu bekleyebilirsiniz birkaç gün önce bitti. Hem çerçevesiz hem 1 ms.

Bu monitörü İtopya üzerinden 799 TL’ye aldım. Renklerin canlılığı, kalitesi çok iyi. Bu monitör yerine üzerine 200 TL daha verip 144 hz monitör alabilirdim. Ancak onunda çerçeveleri falan çok kalındı. Tasarımı hoşuma gitmedi. Boyutu bundan yaklaşık 1 inç küçüktü. Bu sebeplerden dolayı almadım. Şimdi diyen olacaktır “tasarım yüzünden 144 hz’den vazgeçilir mi?” diye. Bunu ben de düşündüm ancak monitöre her baktığımda kötü tasarımı görüp içime sinmeyince hiçbir işe yaramayacağı için bu monitörü satın aldım.
144 Hz Monitör: Viewsonic 23.6" VX2458-MHD 144Hz 1ms 2xHDMI DVI DP FreeSync FHD Gaming Monitör | ITOPYA

Not: Benim aldığım monitör tamamen çerçevesiz değil. Kenarında kendinden oluşan hafif bir çerçeve gibi birşey var. Ama diğer monitörlere oranla çok çok ince çerçeveli diyebilirim.
Almak isteyenlere tavsiyemdir.

Görünüme önem veriyorsan çerçeve sıkıntı olur diyorsan çerçevesiz almalısın. Bu arada artık TN panellerde güzel renk verebiliyor. Eğer Counter:Strike PUBG gibi oyunlar oynuyorsan çerçeveli almalısın. Daha güzel monitörler bulabilirsin Viewsonic, HP, LG gibi markalardan.

Son düzenleme:
Görünüme önem veriyorsan çerçeve sıkıntı olur diyorsan çerçevesiz almalısın. Bu arada artık TN panellerde güzel renk verebiliyor. Eğer Counter:Strike PUBG gibi oyunlar oynuyorsan çerçeveli almalısın. Daha güzel monitörler bulabilirsin Viewsonic, HP, LG gibi markalardan.

CS de PUBG de oynuyorum zaman zaman. CS'yi daha fazla. Bu oyunlarla çerçeveli veya çerçevesiz olmasının nasıl bir bağlantısı var onu bilmiyorum? TN panellerin de artık iyi renk verebildiğini biliyorum ama dediğim gibi renk açısından en iyi olanı ilgimi çekiyor. TN panel ne kadar iyi de olsa IPS seviyesine ulaşamıyor o yüzden IPS tercih ediyorum.

Daha güzel monitörler bulabilirsin derken AOC kötü olduğu için mi söylüyorsun yoksa o fiyata daha iyilerini bulabileceğim için mi? Alacağım kesinleştiği zaman hepsini araştırıp değerlendireceğim.

Çerçevesiz IPS alırsan ışık sızması muhtemeldir. Ben olsam çerçeveli alırdım.

Ya işte benim de o kafama takılıyor çerçevesizde zaten. Çerçeveli olmasına rağmen gayet ince ve hoş tasarımı olan monitörler de var. Dediğim gibi ışık sızmasını test etme şansım olursa test ederim. Eğer sıkıntı olursa çerçeveli modellere yönelirim. Konuda belirttiğim LG monitörde de AOC monitörde de ışık sızması ile karşılaşıp iade edenler olmuş. Biraz da şans işi gibi.
Az önce gezinirken de şu monitöre rastladım. 144hz olması dikkatimi çekti. 200 lira fark var (böyle böyle açılıyor fark da gerçi)

Kullanan var mı bunu? Nasıl monitör sizce?

Son düzenleme:
Ya eğer şansım olursa Vatan'dan almayı planlıyorum çünkü Vatan peşin fiyatına taksit yapıyor. Taksitli alıp almayacağım da henüz belli değil fakat incehesaptan taksitli alınca fiyat bir miktar artıyor. Hem mağazadan alacak olursam almadan önce orada ölü piksel ve ışık sızması gibi durumlara da göz atabilirim. Test etme şansımız var diye biliyorum almadan önce.

Haklısınız LG'nin ekran konusunda oldukça iyi olduğunu duydum ben de. Teknoloji mağazalarında gezerken de ayrıntılı olarak incelemesem de gözüme en güzel gelen televizyonlar LG marka oluyor genelde. AOC marka daha önce hiç kullanmadım fakat AOC kullanıcılarının yorumları da oldukça iyi. LG'nin burada attığım modeli çerçevesiz değil. Eğer çerçevesiz alacak olursam o yüzden AOC'a yönelebilirim. Gerçi LG'nin de çerçevesiz ve IPS panel monitörleri olabilir. Araştırsam belki bulabilirim bütçeme göre. Film izleme konusunda ben de öyle düşünüyorum. Çerçevesiz ekran hem duruş hem de kullanım açısından çok hoş duruyor. Yaz tatilinde uzun süre oyun oynasam da dizi ve filme de çok zaman ayırıyorum. Renklerin canlı olması o açıdan da önemli benim için. Tabi oyunlarda da canlı renk tadından yenmez.

Attığınız monitöre de şimdi baktım fakat bütçemi fazlasıyla aşıyor ya maalesef. Ben bahsettiğim monitörler için bile zor para biriktiriyorum. :/ Bir de 29 inç benim için büyük. 24'ün yeterli olacağını düşünüyorum. Teşekkürler yorumunuz için :)

Bu arada neden bilmiyorum fakat konuyu düzenleyemiyorum. IPS panel monitörlerde 1ms mümkün değilmiş sanırım. O yüzden konuyu "Çerçevesiz monitör vs çerçeveli monitör? (IPS)" olarak değiştirdiğimi varsayın. :) 1ms yazan AOC monitör de TN panelmiş zaten. Karşılaştırma çerçeveli LG ve çerçevesiz AOC arasında yani. + fiyat farkı da 20 TL.
Madem o bütçenizi çok aşıyor, 60Hz de olsa buna bir göz atabilirsiniz: LG 25UM58-P Monitör ☺️

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Geri
Yukarı