AOC 24V2Q IPS 75Hz FreeSync 5ms Monitör İncelemesi

Çerçevesiz ve IPS modelde ışık sızmasız monitör zor bulursunuz. Olabildiğince az ise sorun yaratmaz. Aynı şekilde ölü piksel nerdeyse bütün monitörlerde çıkıyor ama sayısı ve yeri önemli.
Aynen öyle. Sürekli siyah ekran kullanmıyorum zaten, ahım şahım bir sızma olmadığı için görüş zevkini bozan herhangi bir şey yok yani. Ölü piksel de şu an 4 tane gördüm ama IPS panel piksel dizilimi sanırım ölü pikseli göstermeye pek müsait değil. Konuyu yazmadan önce keşfettiğim pikselleri şu an bu mesajı yazarken 5 saniye aramadan sonra bulabildim mesela yerini bilmeme rağmen. Ama TN panelde ben buradayım diye bağırıyordu bir tek bir piksel. Ve dört pikselin dördü de kenarlarda, 4 kenardan 1 cm içeriye çizgi çektiğimizi düşünün, tam o hizalarda.

Güle güle kullanında, 4 ölü piksel ve ışık sızması varmış monitörde. Geri iade etmeyecek misiniz?
Işık sızması, çerçevesiz bütün ekranlarda yaşanan bir durum. Az ya da çok... Mutlaka var. Görüş zevkini etkileyecek kadar çok olsaydı hemen iade edecektim fakat kesinlikle görüşe etkisi yok, zarar vermiyor.

4 ölü piksel noktasında, koşulsuz iade hakkımı kullanarak 14 gün içerisinde iade edebilirim evet ama tekrar aynı tantanaya düşmek istemiyorum. kenar bölgelerde ve yerini bilmeme rağmen şu an baksam 3-5 saniyede bulurum iyice yakınlaşıp.

TN panel gibi olmadığı için belli belirsiz duruyor. Gözüne sokarmışcasına bir sorun teşkil etmiyor.

AOC yetkili servisi 5 ve üzeri ölü pikselde değişim oluyor diyor. Dediğiniz gibi iade yapabilirim fakat gitti, iade geldi; tekrar buldum beğendim aldım geldi derken yine 2 hafta geçecek. Zaten 102 ekran televizyon ile kullanmaktan bıktım. Hem de gözüme çarpmadığı için bu şekilde kullanabilirim.

Monitördeki 1Ms ve 5Ms arasındaki fark, internet altyapısından dolayı farkedilemiyormuş öyle mi? :D:D Ben artık bu tür konulara yorum yazmayı bırakacağım. Çünkü gerçekten komedi yorumlar dönüyor.

Allah aşkına kardeşim, monitördeki tepkime süresi ile senin internetinin ne alakası var? Siz hiç mi sorgulamıyorsunuz? Geçen hafta 4Ms bir monitör ile kendi monitörümün videolu kıyasını yaptığım çok kısa bir görüntü çektim. Videoda masaüstündeki imlecin dahi gölgelenme yaptığı çok bariz belliyken, insanlar gelmiş fark yaratmaz diyor. Kimisi de internet altyapısı gibi saçma ve bilime sığmayan bir uydurma yoruma kadar ilerlemiş. Sadece gülüyorum.

Bir de en azından 75Hz olsun diye aldım demişsin. 5ms farkettirmiyorsa, senin mantığınla Hz oranı da farkettirmez. Gidip 60Hz alsaymışsın ya. Malum, internet altyapısı sıkıntılı :D

IPS paneli yücelteceğim derken, TN paneli yerin dibine sokma sevdanızdan vazgeçin. Renklerin doygunluğu insanların tercihine göre değişir. Kimisini doygun renk rahatsız edip, yapmacık gelirken, kimisi de doygun rengi ve dinamikliği sever.

Kimisi oyun v.b. ortamlarda rekabetçi unsurları daha rahat ayırt edebilmek adına parlaklığı açar ve kontrastı düşürür, kimisi de senaryoya hakim olmak ister ve renge abanır.

Kimin amacı neyse ona göre tavsiye verilir. Salt olarak bir doğruluk yoktur. Kaldı ki gerekli renk ayarlarıyla, TN panellerde de tatmin edici bir renk doygunluğu yakalanabilir. Sonsuza dek demeye devam edeceğim bunu. Çünkü asıl pazarlama stratejisi bu panellerin ta kendisi. Tıpkı 3gb/s kablo ile 6gb/s kablo farkının olduğunu iddia ettikleri gibi. Evet, paneller arasında avantaj ve dezavantajlar, farklılıklar var ama bu ciddi bir unsur değil.

En çok üzüldüğüm nokta da; monitör tavsiye eden ve bilgili olduklarına inandığım arkadaşların, "1ms ve 5ms arasındaki fark, internet altyapısından dolayı farkedilemiyor." gibi saçma bir bilgiyi görmezden gelmeleri.
Burada en büyük gecikme hangisiyse onu baz almaları üzücü. Bu durumlar birbirinden bağımlı dahi olsa (ki değil) hepsi toplanarak gider nereden kıssan farkı göreceksin. Hele ki tepki süresine gelince. Bu işin son halkasıdır artık görüntü ekrana gelmiş pikseller değişmeyi bekliyor en çok farkı burada görürsünüz. Belki aradan 1-2 gün geçmişti, oyundaki yetenek aktif olunca kılıç renginin değişikliğinde bile farkı hissettim. Karşılaştırmalı değil eski monitörden yeni monitöre geçişimde bunu hissettim. Çıkan ses ile aynı anda kılıç rengi değişti. Diğerinde kılıç rengi biraz daha geç değişirdi.

Paneller artık tercih meselesine bakmıyor. Belki ince çerçeve alacağım ama ışık sızması istemiyorum dediğinizde IPS almaktan vazgeçebilirsiniz. Onun dışında renk doygunluğu her zaman artıdır. Monitörün rengini, değil kendi menüsünden, yazılım üzerinden bile değiştirseniz renk doygunluğunu düşürebilirsiniz. Monitoring kulaklığa döndü olay. Onda da belli hertz aralıkları kırpılmış satılan monitörler var. İş amaçlı böyle kulaklıklar var fakat insanlar artık böyle kulaklıklar almayıp ekolayzırdan istediğin hertz aralığını kapatın diye tavsiyeler veriyor. Yani bir şey yokken var edemezsin ama varken yok edebilirsin. Bu yüzden TN almak tercih meselesi olmuyor. Kaldı ki artık tepki sürelerinde de IPS ve VA panel TN ile yarışır durumdayken böyle işe kalkışmamak en iyisidir.

Herkese merhaba arkadaşlar. Kara cumada almış olduğum James Donkey 24 inç monitördeki ölü pikselden dolayı iade edip yerine monitör arayışına başlamıştım. IPS ekranlar hakkında güzel yorumlar gördüğümden dolayı IPS ekranlara yöneldim. Ve 1 ms ve 5 ms arasındaki 4 ms farkın Türkiye'deki internet altyapısından dolayı tamamen hissedilemeyeceğine ve satış tekniği olduğuna kanaat getirdikten sonra, en azından 75Hz olsun diyerek 24 inç ve üzeri monitör arayışına girdim.

AOC markası evvelden bildiğim bir markaydı. Bu süreçte HP, BenQ, LG, Acer, ViewSonic gibi markaların monitörlerini inceledim.

Çerçevesiz tasarımlarda kronik sorun olan ışık sızması benim monitörümde de mevcut. Fakat çok az düzeyde olduğu için tamamen siyah görseli tam ekran yaparsam belli açılarda fark ediliyor. Bu benim kullanımıma engel değil.

Bir diğer nokta, ölü piksel buldum bir iki tane. Ama AOC teknik servisiyle görüştüğümde 1cm²'de 3 tane veya toplamda 5 adet ve üzeri olursa ürün değişimi söz konusu olduğu belirtildi. Makul geldi bu açıklama. Şöyle de bir gerçek var, panel türünden midir bilmiyorum ama TN panelde gördüğüm ölü piksel gözüme gözüme batabiliyorken IPS paneldeki ölü piksel çok çok yakından bakıldığında görülebiliyor. Telefon kamerasında bile belli olmuyor yani.

Ama kesinlikle ve kesinlikle TN panele göre renk doygunluğu olsun keskinlik olsun efsane diyebilirim. Parlaklık %60 ve Kontrast %50 kullanmama rağmen gözünüzün gördüğü şeyin ne denli kaliteli olduğunu anlayabiliyorsunuz.

İyi ki IPS panel almışım dedim yani. TN paneli de kullanan birisi olarak söylemek gerekirse.

https%3A%2F%2Faoc-pim.s3.amazonaws.com%2Fcorporate%2FV2%2FV2H_FRONT_KV.png

Evet monitör budur arkadaşlar, tasarımını merak edenler için. Ben 945 liraya n11.com üzerinden buldum ve yılbaşı kuponuyla birlikte 920 liraya denk geldi.

Ayrıca ışık sızması olarak şu fotoğrafı paylaşmak gerekir. Belli olması için açılı çekmek zorunda kaldım. Telefonda gözükenden daha az görüyorsunuz insan gözüyle.
Eki Görüntüle 353427
@GTX660M @siberatör @Oreki @4PieD @Silinen üye

ışık sızmazı çoğaldımı.bende almak istiyorum.ama 5ms olması kötü ama çerçevesiz olmasıda mükemmel.tavsiye edermisin.son durumu nedir monitörün

@hamza1912 Herhangi bir problem yaşamadım. Çerçevesiz olması dediğiniz gibi mükemmel, verdiği premium his çok başarılı bu konuda. Işık sızması artabilen bir şey değil diye biliyorum, kaldı ki benim hiçbir artış olmadı ve asla rahatsız etmiyor. Gayet güzel bir şekilde kullanıyorum hala.

Güle güle kullanın. Ben de tam böyle bir monitör arayışındayım. Ama 27 inch düşünüyorum. Çünkü oyun odaklı değil multimedya odaklı düşünüyorum. 27 de 1080p ninde pikselleri gözükmüyor deniliyor yani rahatsız edici bir durumu olmuyormuş. 5 ms falan çok fark ettirmeyeceğine eminim çünkü esporcu da değilim pro seviyede oyun da oynamıyorum. Şu an 46 inch tv de bile mutlu oluyorsam gerisinin çok bir önemi yok.
Tabi gönül ister her açıdan en iyi özelliğe sahip olanı alalım ama ihtiyaca göre ve beklentiyi karşılayıp fiyat performans olması yeterli.

Lakin eskiden bu kadar ışık sızması veya ölü piksel konularını görmüyordum yada bana öyle geliyordu bilmiyorum. Son yıllarda arttığını düşünüyorum. Panellerden dolayı mı belki öyledir.

Uyarı! Bu konu 5 yıl önce açıldı.
Muhtemelen daha fazla tartışma gerekli değildir ki bu durumda yeni bir konu başlatmayı öneririz. Eğer yine de cevabınızın gerekli olduğunu düşünüyorsanız buna rağmen cevap verebilirsiniz.

Yeni konular

Geri
Yukarı