768p monitörde 1080p video izlenir mi?

299712

Decipat
Laptop alacağım ve çözünürlük 768p. Mesela ben GTA 5 oynarken ya da dizi izlerken kaliteyi 1080p izleyebilirim miyim?
İzleyebileceksem normal 1080p bir monitörün kalitesinde olur mu?
Beni bilgilendirirseniz sevinirim.

Hayır, videoyu 1080p bile yapsanız monitörün maksimum kalitesi ne kadarsa o kalitede izleyebilirsiniz. 4K bile yapsanız o kaliteyi o monitörde fark edemezsiniz.

Yanlış bilgi hocam. 768p monitör kullanıyorum ve 8K'ya kadar video izleyebiliyorum. Kalitede de aşırı derecede bir artış oluyor.

Yanlış bilgi hocam. 768p monitör kullanıyorum ve 8K'ya kadar video izleyebiliyorum. Kalitede de aşırı derecede bir artış oluyor.
Bitrate değerinden dolayı. Bitrate arttıkça görüntü kalitesi artar. Ama 8K çözünürlükte izlemiş olmazsınız. Yüksek kaliteli 768p bir video izlemiş olursunuz.

Hayır, videoyu 1080P bile yapsanız monitörün maksimum kalitesi ne kadarsa o kalitede izleyebilirsiniz. 4K bile yapsanız o kaliteyi o monitörde fark edemezsiniz.
Dünyanın en ezber ve bir o kadar en saçma yorumu. 1080p videoyu YouTube yaklaşık 10K bitrate ile işliyor Youtube. 4K'da ise 25K bitrate'lere çıkıyor bu. Çözünürlük olarak değil fakat netlik olarak ciddi bir kazancın oluyor. DSR tarzı teknolojilerde de benzer bir durum var fakat o bitrate ile alakasız.

Dostum videoyu istediğin çözünürlüğe çıkar, teknik olarak 8K video izleyebilirsin ama o kalite ile gerçek 8K monitörde izlediğin 8K video çok farklı olur onu diyorum.

Görüntüyü 1080p çözünürlükte de izleyemezsiniz ki zaten. 1080p nin desteklediği çözünürlük 1920x1080'dir. Ama monitörünüzün masaüstünde desteklediği maksimum çözünürlüğe sıkıştırılmış versiyonunda izlersiniz.

Yani 1080p açarsın ama 768p ye sıkıştırılmışını izlersiniz.yüksek çözünürlükten düşüğe sıkıştırıldığı için de görüntüde kalite kaybını hissetmezsiniz.

Son düzenleme:
4K İşlersiniz, 720P görürsünüz.
Yagi buna ek olarak ölçeklendirme diye de birşey var. 720p olan monitörde 4k video izlerken 720p videolardan daha kaliteli duruyor.

Tüm monitörlerde tüm dizileri istediğiniz çözünürlükte izleyebilirsiniz. Oyunların çözünürlüğünü değiştirmenizi önermem. Görüntü bozuluyor ve kötü duruyor.

Geri
Yukarı