7800x3D için Curve Optimizer ayarları ne olmalı?

PBO advanced,
PBO limit: manuel
PPT: ayarını deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz. Ben 105W olarak kullanıyorum.
EDC ve TDC auto.
CPU thermal throttling: 85-90⁰
CPU boost override: pozitif +150
Curve Optimizer: isterseniz all core negatif yapıp -30 ile başlayıp stabilite durumuna göre -25 -20 olarak deneyebilirsiniz. (Tercihim per core negatif yapıp her bir core için en ideal değeri bulmanız olur ama çok uğraştırıcı) İşlemciniz yanmaz ve ya bozulmaz merak etmeyin. Kendinize göre en iyi ayarı deneme yanılma yaparak bulabilirsiniz.

Bunları deneyebilirsiniz. Deneme yanılma için AIDA64 türevi testler uygulayabilirsiniz. Sıcaklıklarınızı takip edin bir yandan. Bir sıkıntı olursa zaten mavi ekran yersiniz. Yeniden başlatıp BIOS'dan biraz oynarsınız ayarlarla.

Kötü silikon denk gelip -10 all cores'dan daha agresif negatif uygulayamayan Reddit kullanıcıları görmüştüm. Sizin işlemcinizi de test edip ideal değeri yakalamaya çalışacağız.

PBO Advanced,
PBO limit: Manuel.
Ppt: Ayarını deneme yanılma yoluyla bulabilirsiniz. Ben 105W olarak kullanıyorum.
Edc ve tdc Auto.
CPU thermal throttling: 85-90⁰
CPU Boost override: Pozitif +150
Curve Optimizer: İsterseniz all Core negatif yapıp -30 ile başlayıp stabilite durumuna göre -25 -20 olarak deneyebilirsiniz. (tercihim per Core negatif yapıp her bir Core için en ideal değeri bulmanız olur ama çok uğraştırıcı) işlemciniz yanmaz veya bozulmaz merak etmeyin. Kendinize göre en iyi ayarı deneme yanılma yaparak bulabilirsiniz.

PBO: Advanced.
PBO limit: Manuel.
Fakat ppt-tdc ve edc değerlerini değiştiremiyorum Auto'da.
PBO scalar CTRL bir şey dememişsiniz Auto'da
CPU Boost clock override positive fakat 25MHz değerinde değişmiyor.
Bir yeri yanlış mı yapıyorum?

Dosya Ekleri

• b11.jpg
    b11.jpg
    167 KB · Görüntüleme: 88
PPT'nin üzerine gelin direkt klavyeden 105 olarak yazın. Size seçebileceğiniz bir seçenek sunmuyor. Üzerine gelip sizin değer girmeniz lazım.

Ek olarak 25mhz işlemi için de aynı şekilde yapabilirsiniz değişirmek için.

Kusura bakmayın bilgisizliğim için direkt üstünden rakam yazarak yapabildim ve dediğiniz gibi all cores negatives seçip 30 yazdım.
Eğer ki buraya kadar doğruysa kaydedip ne yapmalıyım? hangi uygulama ile test etmemi önerirsiniz

Dosya Ekleri

• b12.jpg
    b12.jpg
    184,8 KB · Görüntüleme: 91
Kusura bakmayın bilgisizliğim için direkt üstünden rakam yazarak yapabildim ve dediğiniz gibi all cores negatives seçip 30 yazdım.

Ayarlamalarınız bitti ise sistemi biraz kullanın bakalım bir gariplik var mı? Takılma vs. Sonrasında bir stres testi veya ağır bir oyunda benchmark falan deneyebilirsiniz. Ben undervolt yaparken Cyberpunk 2077 benchmarkını kullandım. Mümkünse çekirdek hızlarını ve işlemcinizin sıcaklığını takip edin.

Belki oyun esnasında crash yiyebilirsiniz. Tamamen silikon kalitesi ile ilgili bir durum. Eğer durduk yere bilgisayar reset atarsa, all core -25 yapın. Stabil çalışırsa, ellemeyin.

Eğer ki buraya kadar doğruysa kaydedip ne yapmalıyım? hangi uygulama ile test etmemi önerirsiniz
Thermal throttling ayarını 85-90⁰ olarak sınırlamanızı tavsiye ederim.

Tamamdır teşekkürler @wibbly ve @Merdt hemen bir oyuna gireyim bir 15 20dk oynayayım sonrasında ise Cinebench testi atayım eğer ki crash yemezsem.

Hocam zaten crash yiyecek olursanız 15dkya kalmaz. 1 dakika içinde olur genelde. Test için AIDA64 Sistem Kararlılık Testi uygulayabilirsiniz. Kusura bakmayın şimdi gördüm, elbette Cinebench de uygulayabilirsiniz. Hatta Cinebench sonuçlarınızı internetteki 7800x3D kullanıcılarının aldığı puanlarla kıyaslayıp üç aşağı beş yukarı bir kıyaslama da yapabilirsiniz.

Thermal throttling ayarını 85-90⁰ olarak sınırlamanızı tavsiye ederim.

Düzelteyim hemen.

Hocam zaten crash yiyecek olursanız 15dakikaya kalmaz. 1 dakika içinde olur genelde. Test için AIDA64 sistem kararlılık testi uygulayabilirsiniz.

O zaman hocam direkt o uygulamayı indirip test edeyim. Ve dediğiniz ayarı 90 yaptım hocam. @wibbly

@Merdt hocam kaç dakika yapmaliyim?

Dosya Ekleri

• IMG_20240305_000449.jpg
    IMG_20240305_000449.jpg
    269,8 KB · Görüntüleme: 91
Son düzenleme:

Geri
Yukarı